14 yaşında hangi yazılım dili ile başlamalı?

Basitlik için diyorum. C# Forms'la kod üzerinden obje eklenilebiliyor yine ayrıca konsol uygulamaları UWP, WinUI 3, Unity'de oyun geliştirme gibi şeylerde yapılabiliyor. Sadece bu açıdan bakmayın.
Tekrar söylüyorum, drag & drop toollarla ne eklediğini anlamıyor insanlar. UWP'de gerekli değil. Allah için kaç kişi UWP uygulama geliştiriyor? Kullandığın uygulamaların kaçı UWP? WinUI 3 C# spesifik değil. Unity içinde; he her C# öğrenen tak oturup oyun geliştiriyor zaten. :D

Bu mentaliteyle o zaman C++ önermek C# önermekle aynı şey. Bir kere cross platform UI librarysi olan Qt'ye sahip. Qt drag & drop design yapmaya izin veriyor. Unreal engine C++ kullanıyor. WinUI yine C++ ile de çalışıyor. UWP için C++ kullanılabiliyor.

Ki mesajında "çünkü formu tasarlamak daha kolay" diyorsun. :D Yani başından sürükle bırak toollarla programlama öğrenmesini bekliyorsun karşındakinin.

Tekrar söylüyorum, drag & drop toollarla ne eklediğini anlamıyor insanlar. UWP'de gerekli değil. Allah için kaç kişi UWP uygulama geliştiriyor? Kullandığın uygulamaların kaçı UWP? WinUI 3 C# spesifik değil. Unity içinde; he her C# öğrenen tak oturup oyun geliştiriyor zaten. :D

Bu mentaliteyle o zaman C++ önermek C# önermekle aynı şey. Bir kere cross platform UI librarysi olan Qt'ye sahip. Qt drag & drop design yapmaya izin veriyor. Unreal engine C++ kullanıyor. WinUI yine C++ ile de çalışıyor. UWP için C++ kullanılabiliyor.

Ki mesajında "çünkü formu tasarlamak daha kolay" diyorsun. :D Yani başından sürükle bırak toollarla programlama öğrenmesini bekliyorsun karşındakinin.
Yine ortada bir kod yazılıyor anlamıyorsunuz siz herhalde. Karşındakinin bir anda başlangıç için hiç önerilmeyen C ve ya C++’mı öğrenmesini istiyorsunuz? Evet formu tasarlamak daha kolay çok fazla uğraşmak yerine. Anlayamadım ben sizi.

Yine ortada bir kod yazılıyor anlamıyorsunuz siz herhalde. Karşındakinin bir anda başlangıç için hiç önerilmeyen C ve ya C++’mı öğrenmesini istiyorsunuz? Evet formu tasarlamak daha kolay çok fazla uğraşmak yerine. Anlayamadım ben sizi.
Anlayamayacak bir şey yok, programlama dilini kavramadan, OOP öğrenmeden GUI ile uğraşmak sadece zaman kaybettirir. Forma birkaç component sürükleyip çift tıklayıp içine bir şeyler yazmayı programlama dilini bilmek sanan sazanlar çok. Adam sürüklediği butonun bir nesne olduğundan bir haber, callback nedir bilmez, en ufak hatada öküzün trene baktığı gibi bakakalır. Dokümanları açıp bu sınıfın fonksiyonları ne, spefikasyonları ne diye bakmayı akıl edemez.

Anlayamayacak bir şey yok, programlama dilini kavramadan, OOP öğrenmeden GUI ile uğraşmak sadece zaman kaybettirir. Forma birkaç component sürükleyip çift tıklayıp içine bir şeyler yazmayı programlama dilini bilmek sanan sazanlar çok. Adam sürüklediği butonun bir nesne olduğundan bir haber, callback nedir bilmez, en ufak hatada öküzün trene baktığı gibi bakakalır. Dokümanları açıp bu sınıfın fonksiyonları ne, spefikasyonları ne diye bakmayı akıl edemez.
Evet çift tıklayıp bir şeyler yazmayı programlama dili sananlar programlama dili/programlama nedir bilmiyor. Ama bu Windows Formsu bilinçli, neyin ne olduğunu bilip kullananlarda var sonuçta. Ben öyle kullanılmasını öneriyorum ve bunun çok geri bir programlama tekniği olduğunu düşünmüyorum.

Evet çift tıklayıp bir şeyler yazmayı programlama dili sananlar programlama dili/programlama nedir bilmiyor. Ama bu Windows Formsu bilinçli, neyin ne olduğunu bilip kullananlarda var sonuçta. Ben öyle kullanılmasını öneriyorum ve bunun çok geri bir programlama tekniği olduğunu düşünmüyorum.
Geri değil, kötü bir başlangıç. Anlamayacak diyoruz sürükleyip bıraktığı şeyin ne olduğunu, programlamanın ne olduğunu, başlamanın yolu bu değil.

Zaten kimse Form'un basitliğinin kötü bir şey olduğunu veya ne olduğunu bilerek yazan kimsenin olmadığını söylemiyor. Buradaki sıkıntı yeni öğrenen birinin Form üstünden sürükle bırak yaparak C# öğrenmeye çalışması halbuki yaptığın şeyin C# ile bir alakası yok. C# öğrenmek bu değil.
Neyin ne olduğunu bilmesi için Formdan uzak öğrenmesi lazım. Framework üzerinde Visual Studiodan da yardım alarak hazır yazılmış kodları kullanmak yerine konsolda sıfırdan algoritma geliştirmeli, OOP nedir kurcamalı öğrenmeli.
Visual Studionun neredeyse senin için kod yazdığı bir ortamda nasıl öğrenecek OOP'yi. Ben şimdiye kadar Form ile başlayıp da butona veya ilgili elemana tıkladığı zaman gelen methodun otomatik yazılmış ve button sınıfının click event'ine eklenmiş bir method olduğunun farkında olanı görmedim. Form üzerindeki controllerin property'lerine sadece VS'nin properties penceresinden erişebildiğini sanan insan dolu forumlar. Görüyoruz.

Öncelikle şunu belirteyim; bu yaşlarda bu tarz şeylerle uğraşmanı takdir ettim. Yaşıtların ve hatta birçok genç boş boş sosyal medyada gezerken senin bir şeyler öğrenme hevesin olması, takdire şayan.

Fikir almak güzel fakat herkese açık bir alanda bu tarz soru sorarsan, herkes kendi kafasına göre cevap verir. Bunu unutma.

Programlama temellerini atabilmek için C ile başlamak güzel bir başlangıç olabilir. Bence üniversite eğitimlerine bir göz at. Örnek Ankara üniversitesi açık dersleri;

Birçok üniversitenin ders kaynakları mevcut. Biraz eski olabilir ama ders izlencesi üzerinden en azından ne amaçlıyorlar onu görmüş olursun. Ona göre arama yapıp tonla kaynağa ulaşabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı