14 yaşında nerede çalışılabilir?

Gerçek hayatı. Sanayi bambaşka bir ortam.

Sanayide çalışan 15 yaşında arkadaşlarım var.
İş kanunu diyorum, herif arkadaşlarım çalışıyor diyor. Konu sahibi 14 yaşında, kanuna göre çocuk işçi sayılıyor, ağır işte çalışması yasak yani. 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi mi anlatayım?

İş kanunu böyle, ne demek ne alaka?
Hem hocam siz beni yanlış anladınız sanırım. Çırak olarak çalışacak. Mesela kaportacıya giderse yer süpürmek, ustaya takım götürmek, ufak ufak vida söküp takma işleri yapmak. Gidip çocuk işci olsun demedim ki. Okulunu okuyabilir.
İş kanunu diyorum, herif arkadaşlarım çalışıyor diyor. Konu sahibi 14 yaşında, kanuna göre çocuk işçi sayılıyor, ağır işte çalışması yasak yani. 5 yaşındaki çocuğa anlatır gibi mi anlatayım?
Yanlış anladınız beni, bende sizi yanlış anladım sanırım.
Hocam meslek lisesi diye bir okul var. Orada bu bölümü okuyup aynı zamanda çalışıp hem diplomasını alır hem de aylık devletten parasını alır. Arkadaşım okulunu okuyor. Devletten aylık 700 tl gibi bir miktar para alıyor.

Hocam sanayiye gidin en mantıklısı bence. Çok farklı bir ortam hayatı öğrenirsiniz, çevreniz olur iş öğrenirsiniz.
Şu yoruma neden ''🤣'' atmışlar pek anlam veremedim. Meslek edin önerisi yapmış adam, yani bir çok insanın Türkiye'de yapmadığını. Arkadaşlar heves kırmak istemem ama Türkiye'de en iyi 3-5 üniversiteye gitmediğiniz sürece hiçbir şey fark etmeyecek. Elinde diplomayla boş boş gezmekten iyidir, 22-23 yaşında da çırak olunmuyor haberiniz olsun.

Selamlar. 14 yaşındayım bir işe gitmek istiyorum. Annem babam her zaman bir işe git diyorlar. Bende istiyorum akrabalarımızın çocukları calışıyor bende çalışayım diyorum tamam git diyrolar. Bir iş buldum kendime kasap eleman araniyormuş. Sordum yarın gel dedi akşam annem babama dedim olmaz pis iş kan buluşacak dedi. Yani anlamıyorum hem çalış diyorlar hem gitme diyorlar. Sizce bana önerebileceniz işler var mı? Annem bunları da düşündü ( eczane ve market) dedi ama hiç bilmiyorum siz ne derseniz :)
Oto Yıkamada çırak olarak çalışabilirsin zamanında 2 ayda 2100 TL yapıp bırakmıştım ve güzeldi.

Ailen yanlış düşünüyor, akrabaların çalışıyor diye sende çalışmak zorunda değilsin. En güzeli okuman, yok ben çalışacağım diyorsanız sanayi veya berber olabilir.

Şu yoruma neden ''🤣'' atmışlar pek anlam veremedim. Meslek edin önerisi yapmış adam, yani bir çok insanın Türkiye'de yapmadığını. Arkadaşlar heves kırmak istemem ama Türkiye'de en iyi 3-5 üniversiteye gitmediğiniz sürece hiçbir şey fark etmeyecek. Elinde diplomayla boş boş gezmekten iyidir, 22-23 yaşında da çırak olunmuyor haberiniz olsun.
Hocam Technopat Sosyalin gereksiz varlıkları. Ne beklersin ki. Bu arada güzel dediniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı