14000 TL Bilgisayar Toplama

benihi24

Centipat
Herkese sağlıklı günler dilerim arkadaşlar. Şu an 14 bin TL nakit param var bütçem bu. Sorular sorarak gideceğim lütfen beni aydınlatın.

1-) Öncelikle SSD kart nedir bilmiyorum. Harddisk gibi midir? SSD'ye kurulum yapılır mı? Amacı nedir ve 500 GB SSD yeterli midir?
2-) Mortal Kombat fanıyım ve mevcut sistemim en düşük ayarda oyunu oynatıyor. O yüzden Mortal Kombat 11 ve 11 gibi serinin devamı gelebilir yüksek grafikli bir oyun için bilgisayar düşünüyorum. Herkes AMD 3900X'in ve AMD'lerin çok çekirdekli performansının daha iyi olduğunu anlatıyor fakat Mortal Kombat 11 tek çekirdeklimi ve i9 9900 ya da 9700 mü Mortal Kombat'ta bana daha iyi bir performans sağlar.
3-) Twicth'te LOL ve Riot Games'in diğer oyunları valoran ve runeterrada yayın yapmayı planlıyorum.
4-) AMD fanlı geliyor Intel fansız geliyor. Kullanıcılar AMD ve Intel için sıvı soğutmalı bir sistem öneriyorlar bu ne keder doğru bütçemi çok aşarmı ve gerçekten içine su mu dolduruluyor özel bir malzeme mi internette net bilgi bulamadım. Gerçekten odam yazın sıcak olabiliyor o yüzden sıvı soğutma daha iyi olur mu?
5-) HD 24 inchten küçük bir ekran düşünüyorum Ultra HD ya da HD olabilir ama 75 Hz üstü bir şey düşünüyorum.
6-) eski sistemim Intel i5/8400 2.8 GHz - ASUS GTX 1050 Ti STRIX 4 GB 128 Bit ekran kartı- ASUS Prime B360MK Intel 8.nesil DDR4 2666 MHz anakart (sadece ana parçaları yazıyorum) bu sistemi zaten satıyorum ama bilgi olsun diye yazdım.

Açıkçası bana Intel marka adı olsun hep güven veriyor bundan önce de 2008 yılından 2015'e kadar bir bilgisayar kullanmıştım onda da işlemci Intel'di ama iyiydi özelliklerini hatırlamıyorum. İşlemci.
Dar boğaz nedir onu da bilmiyorum o yüzden bunuda bana açıklarsanız sevinirim.

Kasa için ekstra fan gerekirmi bilmiyorum. Şu andaki kasam iyi aslında( frısbyfc 9235G 650 ) bu kasaya sığacak bir donanım önerirseniz harika olabilir. Ayrıca ben kendi düşündüğüm sistemin parçalırını buraya bırakacağım onu da tamamlayabilirsiniz. (AMD ve Intel fark etmez donanım önerilerine açığım)

ASUS Prime Z490-P Intel Z490 soket 1200 DDR4 4600MHz(O.C) M.2 anakart.
Intel Core i9 9900K soket 1151 - 9. nesil 3.6GHz 16MB önbellek 14nm işlemci

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba ilk önce SSD disk almalısın yoksa sistemin geç açılır oyunlarda kasma yaşarsın. Ben 480GB SSD aldım sana tavsiyem HDD alma ve en az 600GB SSD al. Yoksa az GB kalıyor sana. Ben AMD Ryzen 5 aldım memnunum paran 14 bin ise daha üst seviyesini yani AMD Ryzen 9 gibi bir işlemci al memnun kalacaksın.
Fan olarak bende tek fan var (tabii işlemcinin fanı da var) ama çok güçlü. O yüzden 2.'ye gerek yok ama güçlü ise.
Ben 24 inch aldım ekranı ilk başta tuhaf geliyor ama güzel oluyor ekran. HDMI destekli bir de uydu alırsan televizyon da izlersin (PC odandaysa).
Söyleyeceklerim bu kadar.

Z490 1220 soket kullanıyor 9. nesil işlemci takmazsanız ve büyük ihtimalle yayın gibi işler için Intel AMD'yi geçemez gibi.

Sadece 480 GB SSD ve RTX 2080 Super koyduğum sistem:

veya

Yeni konular

Geri
Yukarı