14000 TL oyun ve müzik işleri için bilgisayar toplama

Bütçe
14000

11demir11

Kilopat
Daha fazla  
Bütçem 14000 TL civarında olup internetten yaptığım araştırmalar sonucunda aşağıdaki gibi bir sistem topladım. Önceliğim oyun oynamak değil, müzik yaparken kullanılan uygulamalar ve belki olursa 'render' yapmak. Pek tabii oyunsuz da olmaz😁. Siz üstatlardan ricam toplamış olduğum sistemde bana yol gösterirseniz sevinirim.

Şimdiden en içten dileklerimle teşekkürler!

Toplamış olduğum parçalar:
Anakart: ASUS Prime X570-PRO AMD X570 AM4 Ryzen DDR4 4400MHz (O.C.)
İşlemci: AMD Ryzen™9 3900X Soket AM4+WraithPrism(RGB) 3.8 GHz 64MB 105W 7nm
RAM: [GSKILL 8GB (1x8GB) RipjawsV Siyah DDR4 3200Mhz CL16 1.35V]X2
Ekran kartı: MSI GeForce RTX2070 Super Gaming X Trio 8 GB GDDR6 256Bit DX12 NVIDIA
SSD: Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD (Okuma 1700 MB / Yazma 1600 MB)
PSU: Corsair Enthusiast TXM 850W Modüler 80+ Gold 12cm Fanlı

Elimde olan parçalar:
Ekran, fare, klavye ve kasa

1588290626111.png

Sinerji sihirbaz üzerinden topladım. Anakart olarak X570'in PCIe 4.0'ını şu an ve önümüzdeki 3 yıl kullanmayacaksanız cidden gerek yok. Tomahawk MAX 'mükemmel' bir anakart. NVMe olarak 970EVO asgari önerimdir bu bütçeye. Bütçe yeterse PLUS alınabilir. PSU için söze gerek yok. Satın almadığınızı düşünerek listeyi yaptım.

Ekleme: Sizin listenizde de bir sorun yok. SSD; birinci tercihim olmazdı o kadar. Ben alternatif fikrimi belirttim.

13.500 TL civarı oldu:

1- Anakartı özellikle ses dediğiniz için bu ASRock X570 Taichi seçtim gerçekten ses konusunda iyi bir anakart.

2- Biraz bütçeyi aşıp kasanıza göre düzgün bir sıvı soğutma alınabilir.

@actanonverba müzik ile uğraşan birine Tomahawk Max önermek aşırı saçma.

@Sylveon Bence de işi bu olan birisi için anakart bazında ses çıkışı almak saçma olurdu. Profesyonel ses kartı vardır diye düşündüm. Sistemi sadece sistem olarak önerdim. Ayrıca komik gelebilir ancak B450 Tomahawk MAX'a ve X570 Taichi'e 3950X takıp all core 4.3 GHz hız aşırttıklarında, Tomahawk MAX'ın yapılan testteki render süresinde önde bitirebildiği görülüyor. Ayrıca bu karşılaştırmada 270W güç harcatan Tomahawk MAX, 295W güç harcatan X570 Taichi. Böyle de bir fark da var. 18 saniye de olsa kendisinden 2 kat pahalı X570 anakart ile kapışabilmesini geçtim; öne de geçebiliyor. Sadece bu fark ile bile Tomahawk MAX seçilip ortaya çıkan 1100-1300 TL bütçe ile yoksa bile profesyonel bir ses kartı alınabilir.

@Sylveon Bence de işi bu olan birisi için anakart bazında ses çıkışı almak saçma olurdu. Profesyonel ses kartı vardır diye düşündüm. Sistemi sadece sistem olarak önerdim. Ayrıca komik gelebilir ancak B450 Tomahawk MAX'a ve X570 Taichi'e 3950X takıp all core 4.3 GHz hız aşırttıklarında, Tomahawk MAX'ın yapılan testteki render süresinde önde bitirebildiği görülüyor. Ayrıca bu karşılaştırmada 270W güç harcatan Tomahawk MAX, 295W güç harcatan X570 Taichi. Böyle de bir fark da var. 18 saniye de olsa kendisinden 2 kat pahalı X570 anakart ile kapışabilmesini geçtim; öne de geçebiliyor. Sadece bu fark ile bile Tomahawk MAX seçilip ortaya çıkan 1100-1300 TL bütçe ile yoksa bile profesyonel bir ses kartı alınabilir.
Sanırım bundan bahsediyorsun:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sıcaklık değerleri ve en yakın olan teste Tomahawk için aktif VRM soğuması yapılmış. X570 Taichi aldığı zaman ömrü daha uzun olacağı kesin.

Birde ses kartı ALC 1220 olması ile bitmiyor farklı etkenler etkiliyor ses performansına.

Konu sahibi özellikle müzik dediği için ona göre bir şey önerdim.

Sanırım bundan bahsediyorsun:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sıcaklık değerleri ve en yakın olan teste Tomahawk için aktif VRM soğuması yapılmış. X570 Taichi aldığı zaman ömrü daha uzun olacağı kesin.

Birde ses kartı ALC 1220 olması ile bitmiyor farklı etkenler etkiliyor ses performansına.

Konu sahibi özellikle müzik dediği için ona göre bir şey önerdim.
Evet, bu videodan bahsediyordum. Zaten stok olarak baktığımızda evet X570 Taichi daha iyi duruyor ama fiyatı da iki kat fazla. Profesyonel olarak müzik ile işi olan birisinin anakarta bağlı kalarak işini görebileceğini düşünmeden önerimi yaptım. Yine üstte de belirttiğim gibi Tomahawk MAX alındığında zaten eğer yoksa bile ses kartı için bütçe ayrılmış oluyor ve muhtemelen o bütçe civarında alınabilecek bir ses kartı; Taichi'nin ses çıkış kalitesinden iyidir diye düşünüyorum. Benim takıldığım nokta sizin öneriniz değil zaten, ben önerimi yapıp geçiyorum. Sizin önerilerinize ve diğer kişilerin önerilerine saygım sonsuz. Direkt olarak ''@actanonverba müzik ile uğraşan birine Tomahawk Max önermek aşırı saçma. '' demenize alındım. Burada sevip saydığım üyelerden birisi idiniz. Neyse, iyi sosyaller dilerim.

''@Frequency5GHz müzik ile uğraşan birine Tomahawk Max önermek aşırı saçma. '' demenize alındım. Burada sevip saydığım üyelerden birisi idiniz. Neyse, iyi sosyaller dilerim.
Gece olmuş benim VRM'ler ısınmış galiba kusura bakmayın 😟 Benim aklımdan profesyonel bir ses kartı kullanabileceği aklımdan kaçtı ama sizin topladığımız sistem toplam 14.000 TL ediyor bütçeyi tamamlıyor.

Tomahawk Max segmentinde en iyi anakartlardan zaten ama fazla abartılmasını sevmiyorum belki ondan böyle bir yorum yazmışımdır kusura bakmayın tekrardan.

Eki Görüntüle 550100
Sinerji sihirbaz üzerinden topladım. Anakart olarak X570'in PCIe 4.0'ını şu an ve önümüzdeki 3 yıl kullanmayacaksanız cidden gerek yok. Tomahawk MAX 'mükemmel' bir anakart. NVMe olarak 970EVO asgari önerimdir bu bütçeye. Bütçe yeterse PLUS alınabilir. PSU için söze gerek yok. Satın almadığınızı düşünerek listeyi yaptım.

Ekleme: Sizin listenizde de bir sorun yok. SSD; birinci tercihim olmazdı o kadar. Ben alternatif fikrimi belirttim.

Üstadım vermiş olduğunuz bilgiler için öncelikle teşekkürler, bu arada sistemi toplamadım, üstatlara sormadan sistem toplanmaz 😁 Aslında benim sistemdeki eski tip bir SSD değil Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD. Samsung Evo modeli benimde aklıma geldi fakat Toshiba' nın söz konusu modeli f/p bir ürün gibi geldi. Burada gözümü korkutan bahsettiğim modelin ömrü. Araştırdım fakat ele avuca gelir bir şey bulamadım.

Anakart konusunda sizin ve Sylveon üstadın tavsiyelerinize bakacağım muhakkak. Bir aksilik çıkmaz ise buradaki tavsiyeler doğrultusunda pazartesi ve salı sistemi toplamış olacağım.

Maalesef bahsetmeyi unuttum profesyonel düzeyde bir ses kartım var. Bu da benim hatam hakkınızı helal edin.
13.500 TL civarı oldu:

1- Anakartı özellikle ses dediğiniz için bu ASRock X570 Taichi seçtim gerçekten ses konusunda iyi bir anakart.

2- Biraz bütçeyi aşıp kasanıza göre düzgün bir sıvı soğutma alınabilir.

@actanonverba müzik ile uğraşan birine Tomahawk Max önermek aşırı saçma.

Sevgili üstadım önerileriniz için öncelikle teşekkürler. Aklıma bir soru takıldı; Söz konusu işlemcinin içerisinden güçlü olduğu söylenen bir soğutucu çıkmakta. Bu soğutucu bana yeterli gelmez mi? Sıvı soğutmaya ihtiyaç duyar mıyım? Daha önce düşünmemiştim sıvı soğutmayı.

Not: Kesinlikle ama kesinlikle kendim işlemciye yada ekran kartına hız aşırtma yapmayı düşünmüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Üstadım vermiş olduğunuz bilgiler için öncelikle teşekkürler, bu arada sistemi toplamadım, üstatlara sormadan sistem toplanmaz 😁 Aslında benim sistemdeki eski tip bir SSD değil Toshiba OCZ 500GB RC500 NVMe M.2 SSD. Samsung Evo modeli benimde aklıma geldi fakat Toshiba' nın söz konusu modeli f/p bir ürün gibi geldi. Burada gözümü korkutan bahsettiğim modelin ömrü. Araştırdım fakat ele avuca gelir bir şey bulamadım.

Anakart konusunda sizin ve Sylveon üstadın tavsiyelerinize bakacağım muhakkak. Bir aksilik çıkmaz ise buradaki tavsiyeler doğrultusunda pazartesi ve salı sistemi toplamış olacağım.

Maalesef bahsetmeyi unuttum profesyonel düzeyde bir ses kartım var. Buda benim hatam hakkınızı helal edin.

Sevgili üstadım önerileriniz için öncelikle teşekkürler. Aklıma bir soru takıldı; Söz konusu işlemcinin içerisinden güçlü olduğu söylenen bir soğutucu çıkmakta. Bu soğutucu bana yeterli gelmez mi? Sıvı soğutmaya ihtiyaç duyar mıyım? Daha önce düşünmemiştim sıvı soğutmayı.

Not: Kesinlikle ama kesinlikle kendim işlemciye yada ekran kartına hız aşırtma yapmayı düşünmüyorum.
Bence O.C. yapmayacaksanız stok soğutucu da işinizi görür. Tabi kasanızın hava akışı da önemli.

Yeni konular

Geri
Yukarı