144 Hz monitör için HDMI mi Display Port mu?

harunatci

Centipat
Yer
Şanlıurfa
Daha fazla  
Meslek
İnşaat Mühendisi
Arkadaşlar kullanmakta olduğum monitör ASUS VP249QGR 23.8 144 Hz IPS panel. Ve monitörünün kutu içeriğinde Display Port kablosu beklerdim ama HDMI kablosu göndermişlerdi. Benim sağdan soldan duyumlarıma göre 144 Hz monitörler için Display Port kablosu öneriliyormuş HDMI kablosu 120 Hz'e kadar destekliyormuş.
Ama gel gelelim bilgisayarın görüntü ve ayarlar kısmında bulunan ekran yenileme sıklığı kısmına ben orada fotoğrafta göründüğü gibi 144 Hz'i seçeneklerde görüp seçebiliyorum. Bu ne demek oluyor o zaman bana kutu içerisinde göndermekte oldukları HDMI kablosu 144 Hz'i destekliyor demek mi oluyor? Ya da Display Port kablosu alınır mı 144 Hz'den tam verim alabilmek için? Şimdiden teşekkürler.

Ayarlar.png

HDMI 144 Hz desteği sunuyor. Kafanıza çok takmanıza gerek yok. Kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak benim içim yine de rahat etmiyor derseniz DP kabloya geçiş yapabilirsiniz.

Bunun dışında FreeSync başka bir konu. Normalde HDMI ile çalışıyor olması lazım ancak onu ayrıca kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.

Yanlış bilgi
HDMI 144 Hz desteği sunuyor. Kafanıza çok takmanıza gerek yok. Kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak benim içim yine de rahat etmiyor derseniz DP kabloya geçiş yapabilirsiniz.

Bunun dışında FreeSync başka bir konu. Normalde HDMI ile çalışıyor olması lazım ancak onu ayrıca kontrol etmeyi düşünebilirsiniz.

Yanlış bilgi HDMI Max 120 Hz veriyor siz şu an 144 Hz almıyorsunuz 120 Hz alıyorsunuz fakat 144 Hz gözüküyor Display Port ile 144 Hz üstü alabilirsiniz.

HDMI sürümüne göre değişir. HDMI ile 165Hz monitörü sorunsuz kullanıyordum. Çift monitör almak için DP kablosu aldım ve herhangi bir görüntü farkı görmedim.
Üretici limit koymadiysa HDMI 1.4 ve üzeri sürümler ile 144Hz alabilirsin.

Yanlış bilgi HDMI Max 120 Hz veriyor siz şu an 144 Hz almıyorsunuz 120 Hz alıyorsunuz fakat 144 Hz gözüküyor Display Port ile 144 Hz üstü alabilirsiniz.
Sizinki yanlış bilgi. Arkadaşın ekranı şu an zaten 144Hz.
HDMI 1.3 - 1.4 - 2.0 - 2.1 'de 144Hz desteği mevcut.

1620580693401.png

Yanlış bilgi eğer monitör ve kablo HDMI 2.0'ı destekliyorsa 1080p de 240 Hz e kadar çıkılabilir.

Bu konu benimde kafama takıldı HDMI ile kullanıyorum monitörü ayarlarda 144 hz seçebiliyorum. HDMI' ın hangi model oldugunu anlayabilecegim bi yazı yazmıyor üstünde de onu nasıl ayırt edicez.

Yeni konular

Geri
Yukarı