144 Hz Monitör Önerisi

Çözüm
G
Kardeşim öncelikle burada kesin ve kibirli cümleler kuran adamlardan uzak dur sen. Şimdilik en yaygın 3 çeşit panel var VA, TN, IPS. IPS panel aralarında en çok renk çeşitliliği olan panel çeşidi. Görüntü gerçekten çok güzeldir gerçeğe yakın ve canlıdır fakat 60FPS'e kadar keyif verir. Neden? Sebebi basit, hızlı görüntü geçişlerinde panel renkleri zamanında yetiştiremeyebiliyor. Bu da görüntünün çamur gibi olmasına sebep veriyor. Bu panel çeşidini video ve fotoğraf editörleri. Oyunda fazla gözü olmayan günlük kullanıcılara öneririz. TN panel tam tersine renk çeşitliliği çok düşüktür. Öyle ki ekrana baktığın zaman kendini 2000'lerde internet kafedeki monitörlere bakıyormuş gibi hissedersin. İşte bu az renk çeşitliliğinden dolayı hızlı görüntü geçişlerine kolay ayak uydurur. Daha net bir görüntü sunar. En büyük eksisi verdiği az çeşitlilikteki renklerdir. VA panel işte tam bu ikilinin ortasında yer alıyor dostum. Hem renk çeşitliliği tatmin edici seviyede ama IPS panel kadar değil hem de bu kadar çeşitli olmadığı için görüntü geçişlerinde geçiş hızı IPS panele göre daha yüksek. Fakat TN panel kadar değil. Ben tamda arkadaşın bahsettiği monitörü kullanıyorum. Çok fazla monitör kullandım. Bu monitörü gerçekten sevdim. Başarılı stabil şimdilik düzgün çalışıyor. Şöyle bir özet geçeyim.
Renk çeşitliliği: TN<VA<IPS
Görüntü Akışı Esnasında Netlik: IPS<VA<TN

Şimdi arkadaşlar sana kırk çeşit marka önerecekler. Panel üreticileri belli. Arkadaşların önerdiği üreticilerin çoğu panelleri aynı firmalardan alıyor. Sen alacakken şu yukarıda yazdığım şeyleri değerlendireceksin. Girip kaç Hz, kaç Ms, çözünürlüğü nedir? bunlara bakacaksın. Adı duyulduk düzgün bir marka olsun birde yeterli.
Nedem ghosting li bir ürün alayımki 😁😁

Aradaki fiyat farkına değermi?
Msi 1400 TL civarına düşüyor. Amazon'da 1543 TL. Kesinlikle değer. Aoc menüsü çok kötü, kullanışlı değil. Ekranı güneşte çok parlıyor. Msi ise kullanışlı bir menüye sahip. Güneş vurduğunda Aoc'ye göre neredeyse hiç parlamıyor. Msi renk olarak Aoc'ye göre çok daha canlı.

Msi 1400 TL civarına düşüyor. Amazon'da 1543 TL. Kesinlikle değer. Aoc menüsü çok kötü, kullanışlı değil. Ekranı güneşte çok parlıyor. Msi ise kullanışlı bir menüye sahip. Güneş vurduğunda Aoc'ye göre neredeyse hiç parlamıyor. Msi renk olarak Aoc'ye göre çok daha canlı.
Valla hocam 1800 tl ye gördüm ben. Link atarmısınız?

Bilen varsa yazsın. VA paneller Samsung markasına ait değil mi? Yani AOC de alsan MSI da alsan bu iki marka panel üreticisi değil zaten. Genellikle Samsung panel kullanılıyor. Fark ettiyseniz hepsi de Curve yani Samsung Curve VA panel. İnternetten araştırdığımızda da bu panelde çoğunlukla ghosting sorunu veya ölü pixel çıkıyor.

Hocam sağolun düşüneceğim. Ayrıca başka deneyimleriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Aoc'yi birkaç ay kullanıp iade ettim. Yerine Msi aldım ama onun da çerçevesinde leke çıktı iade ettim. Aynı Msi'dan bir daha aldım şimdi kargoda. Şunu da belirtmeden geçmeyeyim. Msi monitörün yükseklik ayarı yok. Sadece açısını ayarlayabiliyorsunuz.

Dosya Ekleri

• IMG_20191004_030013.jpg
    IMG_20191004_030013.jpg
    697,2 KB · Görüntüleme: 42
  • IMG-20191004-WA0006.jpeg
    IMG-20191004-WA0006.jpeg
    1,6 MB · Görüntüleme: 46
  • 69653667_553480535400718_5510720057568657408_n.jpg
    69653667_553480535400718_5510720057568657408_n.jpg
    71,7 KB · Görüntüleme: 42
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı