Çözüldü 144 Hz monitörde 144 FPS almak mı gerekir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TheXer4

Centipat
Evet arkadaşlar, sorum gördügünüz üzere başlıkta. Cevaplarınızı bekliyorum.
Ekran kartım GTX 1070 Ti.
İşlemci i7 4790K
4x4 16 RAM DDR3.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorunun saçmalıgını size soran yok bilgsizlik suç mu?

Sorum tam olarak şu oyunda maksimum 144 FPS alırsam monitör 144 FPS'e kadar yetişebilecek yani.
Evet aynen. 100 FPS alırsanız 100 FPS görürsünüz. 144 alırsanız 144 görürsünüz. 200 FPS alırsanız yine 144 görürsünüz. Mesela ben 60Hz ekrana sahibim ve bu bilgisayarda 61 FPS görmedim.
Gaming yönünden baktığın zaman her oyunda aynı değil. Örneğin CS GO gibi oyunlarda yüksek FPS değerlerini görebildiğimiz için 144 Hz'in varsa 144 FPS ve üstü alman büyük avantajdır çünkü gerçek olarak 144 yenileme hızında oyunu oynarsın ama PUBG veya diğer oyunlarda o FPS değerli zor artı 90 100 FPS sana akıcı bir oyun için gayet yeterli olacağından burada CS GO dışındaki oyunlar için önemli olan oyunun akıcı olup olmadığıdır. Belirli bir zamandan sonra gözün 144 Hz'ye alışınca eğer oyununda akıcı olmazsa bunu göz ile direkt olarak anlıyorsun. O yüzden kafana takma bu şart değil ama tabii ki de her zaman yüksek FPS alman oyunda akıcılığı arttırır ve yenileme hızını daha net olarak algılamanı sağlar özellikle CS GO'da. Bu arada şunu ekliyim konu 244 Hz monitör olursa konu değişir çünkü monitörün yenileme hızı 244 SE mantıken 244 FPS ve üstü alman sana gerçek 244 yenileme hızını verecek yani sistemininde iyi olması lazım ama 144 aşağı yukarı kolayla alabiliceğin bir değerdir orta hali sistemlerde bile.

Gaming yönünden baktığın zaman her oyunda aynı değil. Örneğin CS GO gibi oyunlarda yüksek FPS değerlerini görebildiğimiz için 144 Hz'in varsa 144 FPS ve üstü alman büyük avantajdır çünkü gerçek olarak 144 yenileme hızında oyunu oynarsın ama PUBG veya diğer oyunlarda o FPS değerli zor artı 90 100 FPS sana akıcı bir oyun için gayet yeterli olacağından burada CS GO dışındaki oyunlar için önemli olan oyunun akıcı olup olmadığıdır. Belirli bir zamandan sonra gözün 144 Hz'ye alışınca eğer oyununda akıcı olmazsa bunu göz ile direkt olarak anlıyorsun. O yüzden kafana takma bu şart değil ama tabii ki de her zaman yüksek FPS alman oyunda akıcılığı arttırır ve yenileme hızını daha net olarak algılamanı sağlar özellikle CS GO'da. Bu arada şunu ekliyim konu 244 Hz monitör olursa konu değişir çünkü monitörün yenileme hızı 244 SE mantıken 244 FPS ve üstü alman sana gerçek 244 yenileme hızını verecek yani sistemininde iyi olması lazım ama 144 aşağı yukarı kolayla alabiliceğin bir değerdir orta hali sistemlerde bile.

Teşekkür ederim.
En iyi cevap seçtiğinde konu çözülmüş demektir. O yüzden soracağın soru bittiğinde en iyi seç. Teşekkürler. :)

Aslında ben en iyi cevap seçmemiştim sadece begenmiştim acaba moderatör mü yaptı en iyi cevap seçenegi nerede acaba.

Oyundan oyuna göre değişir.

CS-GO, PUBG tarzı oyunlar için yüksek FPS ve yüksek Hz monitör tercih edilir.
Bu sebeple grafik kalitesinden gerekli kadar düşüp olabildiğince FPS almaya bakılır.
Ancak en düşüğe alımda en yüksek FPS değeri neyse onu alırım mantığı her zaman yanlıştır.
Monitör ile ekran kartı arasındaki FPS, Hz dengesini bulana kadar ayarları kişiselleştirme yapmanız lazım.

Nvidia ekran kartı için şu ayarları yapabilirsiniz Nvidia denetim masası üzerinden.

Görüntü ayarlarını ön ayarlarla yap sekmesi üzerinde ayarlama için şunu yapabilirsiniz eğer sadece oyun oynuyorsanız.
Benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver işaretli olsun. Aktif olan çubuğu performans üzerine alın ve uygula diyerek kaydedin.

Sadece oyun oynuyorum diyorsanız sistemde direk genel ayarlar üzerinden yapın. Oyun dışında fotoğraf düzenleme, video düzenleme gibi işleriniz varsa program ayarları sekmesinden her oyuna tek tek bu ayarları uygulayın.

Doku süzme yüksek performans olsun.
Doku süzme eşyönsüz örnek optimizasyonu kapalı olsun.
Doku süzme negatif LOD tercihi izin ver olsun.
Doku süzme trilineer optimizasyon kapalı olsun.
Güç yönetimi modu maksimum performansı tercih et olsun.
Kenar yumuşatma gama düzeltmesi kapalı olsun.
OpenGL ile görüntü oluşturma GPU tercihi için ekran kartınızı seçin. Örnek olarak 2080 Ti kullanıyorsanız 2080 Ti seçin.

Bu ayarlamayı yapınca uygula diyerek kaydedin.

Surround, PhysX yapılandırması sekmesinde PhysX ayarları altındaki işlemciyi ekran kartınızı seçin ve uygula diyerek kaydedin.

Ekran kartı güncellemeleri sonucu bu ayarlar sıfırlanır. Güncelleme sonrası bu ayarları tekrar uygulamanız lazım.

FPS odaklı oyunlarda tam ekran modunu kullanın her zaman.
Windows 10 kullananlar oyun modunu açık tutsun.
Windows 10 kullananlar oyun çubuğunu kapatsın.
Windows 10 kullananlar Xbox üzerindeki açık oturumları kapatın.

Bunlar benim sürekli yaptığım şeylerdi şu ana kadar. Bunları yapmanızı tavsiye ediyorum.
Yayın açanlar için dahi ciddi fark oluşturduğunu düşünüyorum ben.
PUBG mobile üzerinde bir etkisi olur mu bilemem. Ben bir artısını göremedim şu ana kadar PUBG mobile üzerinde.

Oyun içi ayarlarınızı monitörünüzün size verdiği değere göre eşitleyin.
Sahnelere göre yine 144,165,180,240 altına düşecektir yeri geldi ama genelde o değeri görürsünüz.

Son olarak unlost bu tür ayarlamalar ile güncel bir performans arttırma videosu oluşturmuş.
Normalde uyguladığım bu ayarlamaları onunda önermesi boş değil bence.
Hatta bahsettiğim videodaki ayarlamaları yapın. Farkını göreceksiniz.

Ancak şunu kesinlikle söylüyorum 165 Hz monitör kullanmışlığım olduğundan.
Monitör 165 Hz ise örnek olarak 165 FPS üzerini gördüğünüzü sanıyorsanız beyniniz size oyun oynuyor.
Benim düşüncem ve tecrübem bu yönde. İlk başlarda bende öyle sanıyordum ama yalan bir histen başka bir şey değil.

Bir şey söylemeyi unutmuşum.
Oyun oynarken yüksek performansa alın bilgisayar güç yönetimini.
Film izleme, şarkı dinleme, genel kullanım için dengeli moda alıp kullanın.

LOL oyuncuları için grafik ayarları ortadan düşük olmasın ciddi bir bulanıklık oluşturuyor grafiklerde.
LOL oynayanlar bunun farkında olduğunu düşünüyorum.
En yüksek değere almayın. Takılmalar olabiliyor. Uzun süre en yüksek ayarlama ile kullandım ve sonrasında yüksek ayara çektim. Yüksek üzerinde sorun yok ama ortada kullanmaya başladım bu aralar farkı görmek için.

Son düzenleme:
Oyundan oyuna göre değişir.

CS-GO, PUBG tarzı oyunlar için yüksek FPS ve yüksek HZ monitör tercih edilir.
Bu sebeple grafik kalitesinden gerekli kadar düşüp olabildiğince FPS almaya bakılır.
Ancak en düşüğe alımda en yüksek FPS değeri neyse onu alırım mantığı her zaman yanlıştır.
Monitör ile ekran kartı arasındaki FPS, HZ dengesini bulana kadar ayarları kişiselleştirme yapmanız lazım.

NVIDIA ekran kartı için şu ayarları yapabilirsiniz NVIDIA denetim masası üzerinden.

Görüntü ayarlarını ön ayarlarla yap sekmesi üzerinde ayarlama için şunu yapabilirsiniz eğer sadece oyun oynuyorsanız.
Benim tercihlerimi kullan ve şunlara önem ver işaretli olsun. Aktif olan çubuğu performans üzerine alın ve uygula diğerek kaydedin.

Sadece oyun oynuyorum diyorsanız sistemde direkt genel ayarlar üzerinden yapın. Oyun dışında fotoğraf düzenleme, video düzenleme gibi işleriniz varsa program ayarları sekmesinden her oyuna tek tek bu ayarları uygulayın.

Doku süzme yüksek performans olsun.
Doku süzme eşyönsüz örnek optimizasyonu kapalı olsun.
Doku süzme negatif lod tercihi izin ver olsun.
Doku süzme trilineer optimizasyon kapalı olsun.
Güç yönetimi modu maksimum performansı tercih et olsun.
Kenar yumuşatma gama düzeltmesi kapalı olsun.
OpenGL ile görüntü oluşturma GPU tercihi için ekran kartınızı seçin. Örnek olarak 2080 Ti kullanıyorsanız 2080 Ti seçin.

Bu ayarlamayı yapınca uygula diğerek kaydedin.

Surround, physx yapılandırması sekmesinde physx ayarları altındaki işlemciyi ekran kartınızı seçin ve uygula diğerek kaydedin.

Ekran kartı güncellemeleri sonucu bu ayarlar sıfırlanır. Güncelleme sonrası bu ayarları tekrar uygulamanız lazım.

FPS odaklı oyunlarda tam ekran modunu kullanın her zaman.
Windows 10 kullananlar oyun modunu açık tutsun.
Windows 10 kullananlar oyun çubuğunu kapatsın.
Windows 10 kullananlar Xbox üzerindeki açık oturumları kapatın.

Bunlar benim sürekli yaptığım şeylerdi şu ana kadar. Bunları yapmanızı tavsiye ediyorum.
Yayın açanlar için dahi ciddi fark oluşturduğunu düşünüyorum ben.
PUBG Mobile üzerinde bir etkisi olur mu bilemem. Ben bir artısını göremedim şu ana kadar PUBG Mobile üzerinde.

Oyun içi ayarlarınızı monitörünüzün size verdiği değere göre eşitleyin.
Sahnelere göre yine 144, 165, 180, 240 altına düşecektir yeri geldi ama genelde o değeri görürsünüz.

Son olarak unlost bu tür ayarlamalar ile güncel bir performans arttırma videosu oluşturmuş.
Normalde uyguladığım bu ayarlamaları onunda önermesi boş değil bence.
Hatta bahsettiğim videodaki ayarlamaları yapın. Farkını göreceksiniz.

Ancak şunu kesinlikle söylüyorum 165 Hz monitör kullanmışlığım olduğundan.
Monitör 165 Hz ise örnek olarak 165 FPS üzerini gördüğünüzü sanıyorsanız beyniniz size oyun oynuyor.
Benim düşüncem ve tecrübem bu yönde. İlk başlarda bende öyle sanıyordum ama yalan bir histen başka bir şey değil.

Bir şey söylemeyi unutmuşum.
Oyun oynarken yüksek performansa alın bilgisayar güç yönetimini.
Film izleme, şarkı dinleme, genel kullanım için dengeli moda alıp kullanın.

LOL oyuncuları için grafik ayarları ortadan düşük olmasın ciddi bir bulanıklık oluşturuyor grafiklerde.
LOL oynayanlar bunun farkında olduğunu düşünüyorum.
En yüksek değere almayın. Takılmalar olabiliyor. Uzun süre en yüksek ayarlama ile kullandım ve sonrasında yüksek ayara çektim. Yüksek üzerinde sorun yok ama ortada kullanmaya başladım bu aralar farkı görmek için.

Çok açıklayıcı bir bilgi olmuş teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı