1440P 27Inc oyuncu monitörlerinde ghosting şikayeti

DanteMacbeth

Centipat
Sistemime 2K 144Hz 1ms oyuncu monitörü bakıyordum ama neredeyse tüm monitörlerde ağır ghosting şikayetleri bulunuyor. Sebebini araştırdığımda ghostingin kaynağını bazı siteler VA panel olarak belirtmiş. Ghosting yapmayan 2K 144Hz 1ms monitör önerilerine açığım.

Son düzenleyen: Moderatör:

Ürünü yeni aldım gayet memnunum. Kaldı ki kendi sistem sorunlarım yüzünden şuanda 2K 60Hz kullanıyorum ve Adaptive Sync'den ve HDR desteğinden yararlanamıyorum. Besleyecek ekran kartı, uygun HDMI/DP portları ve kablosu olduğunda şahane olacağını hissettiriyor. Ürün elime gelen ilk ürün yani herhangi bir ölü piksel, ghosting tarzı sorunla karşılaşmadım testlerden sonra. Yine bu model de VA panel o yüzden pek yanaşmak istemeyebilirsiniz. Ama kullanım senaryonuza bağlı olarak VA hem yüksek performans hem de görüntü kalitesini isteyen kullanıcılar için ideal. Yalnızca VA panelin getirdiği bir sorun olarak bahsedilen bir durumla karşılaştım. Ekran tamamen siyah ve beyazken daha çok belli olan, ekranın alt orta kısmında sarı/sıcak renklenme var. Şimdi sosyalde konu açmaya girdim bundan bahsetmek için. Belki yapılabilecek bir şey vardır diye. Konuya ne için kullanacağınızı yazarsanız daha kapsamlı öneriler gelebilir. Fiyat performans olarak sunduğu özelliklerle şahane bir monitör olduğunu tekrardan yazmak istedim :D

Ürünü yeni aldım gayet memnunum. Kaldı ki kendi sistem sorunlarım yüzünden şuanda 2K 60Hz kullanıyorum ve Adaptive Sync'den ve HDR desteğinden yararlanamıyorum. Besleyecek ekran kartı, uygun HDMI/DP portları ve kablosu olduğunda şahane olacağını hissettiriyor. Ürün elime gelen ilk ürün yani herhangi bir ölü piksel, ghosting tarzı sorunla karşılaşmadım testlerden sonra. Yine bu model de VA panel o yüzden pek yanaşmak istemeyebilirsiniz. Ama kullanım senaryonuza bağlı olarak VA hem yüksek performans hem de görüntü kalitesini isteyen kullanıcılar için ideal. Yalnızca VA panelin getirdiği bir sorun olarak bahsedilen bir durumla karşılaştım. Ekran tamamen siyah ve beyazken daha çok belli olan, ekranın alt orta kısmında sarı/sıcak renklenme var. Şimdi sosyalde konu açmaya girdim bundan bahsetmek için. Belki yapılabilecek bir şey vardır diye. Konuya ne için kullanacağınızı yazarsanız daha kapsamlı öneriler gelebilir. Fiyat performans olarak sunduğu özelliklerle şahane bir monitör olduğunu tekrardan yazmak istedim :D
Genellikle oyunları 2K Ultra grafiklerde her karenin tadını çıkarmak için kullanacağım. Oynamak istediğim oyunlar muhteşem manzaralara sahip. Beni tatmin edebilecek bir monitöre ihtiyacım var. Attığınız monitör gayet güzel gözüküyor ama ışık sızması şikayetleri görüyorum. Işık sızması görüntü açısından ciddi bir sorun. Attığınız yani kullandığınız monitör ışık sızması yapmıyor diyebilir misiniz?

Maalesef VA panel ağır şekilde ghostinge meyilli, binlerce liralık monitörlerde ghosting konuları açıldı burada VA panelli. Eğer manzaranın tadını çıkartmak istiyorsan kesinlikle ve kesinlikle IPS almalısın. Alırken genel tepki süresinin 7Ms ve altı olmasına dikkat etmen gerekiyor (GtG<4Ms yeterli olur). Eğer GtG tepki süresi 4Ms ve üstüne çıkarsa ghosting ve akıcılıkta kayıplar başlar, bu söylediğim 144Hz için. O yüzden güzel bir IPS bul, yorumlarını incelemelerini gez. İnternetten satın al beklentini karşılamazsa iade hakkın olsun.

Geri
Yukarı