144Hz ile 240Hz arasındaki fark nedir?

Fark elbet vardır ama aşırı değildir. Çok fazla hissedebileceğiniz sanmıyorum.
240Hz-144Hz=96Hz
Olaya Hz değerinden bakmak çok doğru değil bence. Dediğim gibi 60Hz ile 75Hz arasındaki fark bariz olarak fark ediliyor, hissediliyor. En azından ben aradaki farkı çok rahat fark ediyorum. 240Hz-144Hz=96Hz olayında ise 96Hz çok büyük bir değer. 60Hz ile 75Hz arasında sadece 15Hz var ama fark gayet ortada. 96Hz farkta o zaman uçurumlar olması lazım.

60'dan 144'e geçerken ki kadar fark olmasa da hissedilir. Yani açıklayamıyorum ki? Nedenini biliyorum da kelimeye dökmek gerçekten zor iş.

Olaya Hz değerinden bakmak çok doğru değil bence. Dediğim gibi 60Hz ile 75Hz arasındaki fark bariz olarak fark ediliyor, hissediliyor. En azından ben aradaki farkı çok rahat fark ediyorum. 240HZ-144Hz = 96Hz olayında ise 96Hz çok büyük bir değer. 60Hz ile 75Hz arasında sadece 15Hz var ama fark gayet ortada. 96Hz farkta o zaman uçurumlar olması lazım.

E zaten var gayet fark ediliyor dostum 240 Hz ile 144 Hz arasındaki fark? İlginizi çekerse CS:GO oyunundan bir kesit.

Hocam belki de 500'den 1000'e çıkınca fark hissedilecek ama o kadar yüksek FPS verebilecek bir monitör olmadığı için bilmiyoruz?
Onu ornek olarak verdim. Daha kucuk degerler ile de test edebilirsiniz, sonuc ayni olacak.
E zaten var gayet fark ediliyor dostum 240 Hz ile 144 Hz arasındaki fark? İlginizi çekerse CS:GO oyunundan bir kesit.
Slow motion'da zaten farkedilir her turlu. Biz normalden bahsediyoruz.

Yakın bir zaman önce 60 Hz monitörden 144hz ye geçtim. Açıkça söyleyeyim; beni dehşete düşürecek bir fark hissetmedim.
144 ten 240 a geçince beyin orgazmı yaşayacağınızı hiç sanmıyorum.

Edit: O kadar parayı verince bir şeyler illaki hissedersiniz.

Yakın bir zaman önce 60 Hz monitörden 144hz ye geçtim. Açıkça söyleyeyim; beni dehşete düşürecek bir fark hissetmedim.
Nasıl fark etmediniz?
Ben daha 2 ay önce 60->144 Hz yaptım ve fark aşırı derecede hissettim. Eski monitörde masaüstünde bile dolaşamam şimdi.

Edit: O kadar parayı verince bir şeyler illaki hissedersiniz.
Sadece masaustunde mouse gezdirmede bile dehsete dusurecek kadar fark var, goz doktoruna gorunmek ister misiniz? :D

Farkı bariz bir şekilde görmek için oyun içinde FPS'i 60'a sabitleyip sonra tekrar sınırsız yapabilirsin.
Ya da Blur Busters TestUFO Motion Tests. Benchmark for monitors & displays. buradan görebilirsin.

60hz çalışan bir monitörde 60 fps oyun oynadığımdaki gibi değildi.

Ben bu karşılaştırmanın 144 Hz çalışan bir mönitöre 60 Fps görüntü göndererek değil de;
60hz çalışan bir monitöre 60fps göndererek yapılması gerektiğini düşünüyorum.
Sadece masaustunde mouse gezdirmede bile dehsete dusurecek kadar fark var, goz doktoruna gorunmek ister misiniz? :D

Evet haklısın çok önemli bir şey.
Sadece bu özellik için 4.000 TL para verebilirim.

Son düzenleme:
Selam arkadaşlar, evet o konularda yazdıklarımın arkasındayım, ayrıca aradığınız konu sanırım yine benim konum olabilir.
Dediklerimi kendim şahsen de birkaç arkadaşla birlikte tecrübelemiştim, 144Hz ve peşinden 240Hz kullanmışlığım var, aradaki fark 60-144 arasındaki farka yaklaşamaz bile, 60-75 arasındakinden de az olduğunu hem tecrübelerimle, hem de hesaplarımla gördüm, şuanda da 1 yıldır aktif olarak 165Hz kullanıyorum.

Şu konumda buna daha detaylı bir şekilde yer vermiştim, dediğim gibi sanırım bahsettiğiniz konu da bu.

Geri
Yukarı