144Hz Yanına İkinci monitör

Anras

Picopat
Daha fazla  
Merhabalar, şu an elimde ViewSonic XG2405 144Hz 23, 8" monitör var.

İkinci bir monitör almak istiyorum fakat bu alacağım monitör tamamen bir yan ekran olacak bu yüzden ucuz bir monitör bakıyorum. Yalnız 144Hz/60Hz kronik problemini yaşamak da istemiyorum. Ucuza sorunsuz bir şekilde nasıl monitör elde edebilirim hangi monitörler uygundur birlikte çözebilirsek bu işi çok mutlu olurum.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bütçe belirtmemişsin ama şunu öneririm.

Daha ucuz istersen de bunlar var.

2. monitör için 75 Hz veya 60 Hz tercih edebilirsin tercih konusunda düşündüğün bir model varsa yazabilirsin.

Bütçe belirtmemişsin ama şunu öneririm.

Daha ucuz istersen de bunlar var.
2. monitör için 75 Hz veya 60 Hz tercih edebilirsin tercih konusunda düşündüğün bir model varsa yazabilirsin.
Aslında bu modellerin fiyatları benim için gayet iyi yalnız tek korktuğum konu şu ki;

144Hz monitör ile 60Hz monitör kullananlarda bi ekranda video vb hareketli görüntü olduğunda diğerinde kasma sorunu görülmüş ben de laptop ekranına bağladığımda bunu yaşadım. Tek çekincem 60hz ekran alıp masaüstüne bağladığımda da aynı sorun devam eder mi etmez mi.

Bir de tek istediğim özellik monitörün IPS olması çünkü tasarım ile uğraşıyorum. Bu bahsettiğim sorundaki çekincem ve ucuzluk dışında bir kriterim yok.

Aslında bu modellerin fiyatları benim için gayet iyi yalnız tek korktuğum konu şu ki;

144Hz monitör ile 60Hz monitör kullananlarda bi ekranda video vb hareketli görüntü olduğunda diğerinde kasma sorunu görülmüş ben de laptop ekranına bağladığımda bunu yaşadım. Tek çekincem 60hz ekran alıp masaüstüne bağladığımda da aynı sorun devam eder mi etmez mi.
Kasma hissiyatının sebebi 144 Hz'den sonra 60 Hz'e geçiş olmasıdır bence. 2 monitör hiç kullanmadım ama sebebini buna bağlıyorum başka bir sebep gelmiyor aklıma.

144Hz monitör ile 60Hz monitör kullananlarda bir ekranda video vb hareketli görüntü olduğunda diğerinde kasma sorunu görülmüş ben de laptop ekranına bağladığımda bunu yaşadım. Tek çekincem 60Hz ekran alıp masaüstüne bağladığımda da aynı sorun devam eder mi etmez mi?

Bir de tek istediğim özellik monitörün IPS olması çünkü tasarım ile uğraşıyorum. Bu bahsettiğim sorundaki çekincem ve ucuzluk dışında bir kriterim yok.

Videolar maksimum 60 FPS gösteriyor diye biliyorum bu da 60 Hz demek ben 144 Hz'den 60 Hz geçince videolarda fark göremedim fakat normal masaüstünde fark gözüküyor o da kasma hissi gibi abartı rahatsız etmez oyun oynamayacaksanız 144 Hz almanızın anlamı yok.

Aslında sorunları şu şekilde gösterebilirim;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu iki problem kaynaklansın istemediğimden tereddüt ediyorum daha düşük Hz'li bir monitör almaktan. Keza laptop ekranında bir test yaptım ve ikinci videodaki sorunu yaşadım ben de. Laptop'da 1050ti vardı masaüstünde 3060ti olacak bu bir fark yaratır mı bilmiyorum.
Yani gözün 144Hz'e alışıp 60Hz'in yavaş gelmesinden bahsetmiyorum aslında. Bildiğimiz FPS drop gibi bir takılmadan bahsediyorum diyebiliriz.

Çift monitör kullanıyorum ana monitör 144Hz, ikincisi 60Hz. Dediğin tarzda bir sorun yaşamamıştım şimdiye kadar ama geçen oyun oynarken bir arkadaşım steam’den mesaj attı. Steam’den mesaj gelince sol altta çıkan küçük kutucuk ekranda gözüktüğü an fps düşüyormuş gibi oldu. Aynı durum Spotify’da da oluyor. Mesela Spotify ikinci ekranımda açık, ben klavye kısayollarıyla şarkıyı değiştirdiğim zaman ana monitörümün sol üstünde geçiş yaptığım şarkının ismi gözüküyor. O ekrandaki kutucuk gidene kadar ekran 60Hz gibi oluyor değişik bir şey. Yalnız bu her zaman olmuyor. Emin değilim ama sanırım ikinci monitörde yani 60Hz olanda açık olan bir uygulamanın herhangi kutucuk şeklinde bildirim tarzı bir şey ana monitörde açıldığı zaman ana monitörün geçici olarak 60Hz’e düşmesine sebep oluyor. Fakat ben ciddi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Ki sen de kesin olacak diye bir şey de yok. Bence 144Hz’e boşuna para verme. İkili monitör aparatı almanı öneririm bu arada çift monitörde çok rahatlıyor masanın kullanım alanını ve kullanım kolaylığını.

Çift monitör kullanıyorum ana monitör 144Hz, ikincisi 60Hz. Dediğin tarzda bir sorun yaşamamıştım şimdiye kadar ama geçen oyun oynarken bir arkadaşım steam’den mesaj attı. Steam’den mesaj gelince sol altta çıkan küçük kutucuk ekranda gözüktüğü an fps düşüyormuş gibi oldu. Aynı durum Spotify’da da oluyor. Mesela Spotify ikinci ekranımda açık, ben klavye kısayollarıyla şarkıyı değiştirdiğim zaman ana monitörümün sol üstünde geçiş yaptığım şarkının ismi gözüküyor. O ekrandaki kutucuk gidene kadar ekran 60Hz gibi oluyor değişik bir şey. Yalnız bu her zaman olmuyor. Emin değilim ama sanırım ikinci monitörde yani 60Hz olanda açık olan bir uygulamanın herhangi kutucuk şeklinde bildirim tarzı bir şey ana monitörde açıldığı zaman ana monitörün geçici olarak 60Hz’e düşmesine sebep oluyor. Fakat ben ciddi bir sorun yaşamadım şimdiye kadar. Ki sen de kesin olacak diye bir şey de yok. Bence 144Hz’e boşuna para verme. İkili monitör aparatı almanı öneririm bu arada çift monitörde çok rahatlıyor masanın kullanım alanını ve kullanım kolaylığını.
Çok teşekkür ederim bilgilendirme için peki hiç ana monitörde oyun oynayıp yan monitörde yayın izlediğiniz oldu mu? Bu sıkıntı gerçekleşti mi öyle bir durumda?

Bu aparat için ürün tavsiyeniz var mıdır peki?

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için peki hiç ana monitörde oyun oynayıp yan monitörde yayın izlediğiniz oldu mu? Bu sıkıntı gerçekleşti mi öyle bir durumda?

Bu aparat için ürün tavsiyeniz var mıdır peki?
Denemistim bir sorun olmamisti. Bu dedigim Spotify olayi dun olmadi bu arada. Spotify ikinci monitorde acikti, oyun oynarken muzik degistirdim ve fps dusmesi tarzi bisey olmadi ozellikle dikkat ettim buna. Neyle alakali bilmiyorum ama her zaman olmuyor.

Monitor aparati olarak bunu oneririm. Bu fiyat bandinda alinabilecek en iyi urundur saniyorum ki, severek kullaniyorum diyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı