14500TL sistem toplama önerisi

Bütçe
14500
Senin mantığın ile bakarsak %100 kullanılan i3 10100f ile %80 kullanılan i3 9100f aynı fazla para vermeye gerek yok.

öyle bir terim yok. ingilizcesi thread türkçesi sanal iş parçacığıdır.
şimdi bazı oyunlar dediğin gibi 6 thread kullanır, mesela orn crysis 3 işlemci burada %80 lerde çalışır. Alt sekmede bir program açık kalsa o eşdeğer 8 yükten 6 yükü kullanır matematiksel olarak %80 hazırda olan yük her 8 parçacıkta alttaki program tarafından kullanılsa boş kalan %20 yükten %15x8 olarak kullanır program ortalama yükü %50 ise %50x8 ister 15x8=120 verilen değer 50x8=400 istenen değer 400-120=280 280 birimlik iş yükünü işlemci nereden karşılaycak? Haliyle 280lik yük kadar bekleme yapması mecburi, bu da 280/120=2.33 birimlik kadar bir gecikme demek işte bu 2.33 luk birim oyundaki donma parametresidir.

Eğer full yükte i3 10100f ve rtx 3080 kullanıp 1080 p de ac odysey oynasan bile işlemci %100 leri görecek ve oyunu aralıklarla sıkıştaracaktır.

akıcı şekilde işlemcinin çizebileceği max değer olan 62 fpslerde eğer fps limiti 55-60 a çekmezsen oyun alan haritasında hareket ettikçe aralıklarla donma yaşanacaktır, kullanım arttıkça sıcaklık artacaktır. Sen 1650 ve 4590 ile ac odyseey oyna hem oyun akıcıyken aralıklarla donar hemde stok fanda işlemci 85-90 dereceleri görür bu da işlemciye zarar verir. Aynı şey 10100f ve rtx 3080 de de geçerli.

Başkalarına yanlış bilgi vermemek için yazdığını silmelisin bence, çünkü işlemci güncel oyunlar geldikçe sıkışacağı için 4-5 yıl sonra yazdıklarına kendin gülüp utanacaksındır.
2. paragrafa yanıt veremeyip 4590 ve 1650 kombosuna takılman da ayrı ironik.

@kino senden cevap bekliyorum ne diyeceksin acaba?
Hala bekliyorum tabii ki yazdığım matematiksel veriye cevap ver saman adam safsatası yapıp kombo sorgulama komik oluyorsun :D

şimdi bazı oyunlar dediğin gibi 6 thread kullanır, mesela orn crysis 3 işlemci burada %80 lerde çalışır. Alt sekmede bir program açık kalsa o eşdeğer 8 yükten 6 yükü kullanır matematiksel olarak %80 hazırda olan yük her 8 parçacıkta alttaki program tarafından kullanılsa boş kalan %20 yükten %15x8 olarak kullanır program ortalama yükü %50 ise %50x8 ister 15x8=120 verilen değer 50x8=400 istenen değer 400-120=280 280 birimlik iş yükünü işlemci nereden karşılaycak? Haliyle 280lik yük kadar bekleme yapması mecburi, bu da 280/120=2.33 birimlik kadar bir gecikme demek işte bu 2.33 luk birim oyundaki donma parametresidir.

Hala bekliyorum tabii ki yazdığım matematiksel veriye cevap ver saman adam safsatası yapıp kombo sorgulama komik oluyorsun :D
devam edeyim donma arttığı için çekirdekler o yükü paylaştıramaz o çekirdek sıkıştıkça işlemci sıcaklığı yükselir sıkıştıkça yükselir 90 derece üstüne çıkınca da sen onu 2 yıl öyle kullan gör bakayım işlemci nasıl yanıyor

Son düzenleme:

Katılıyorum, fiziksel çekirdek veya sanal işparçacığı farketmez 4 threat kullanan oyunlarda dahi kullandığı 4 lük parçayı sıkıştıracaktır, rivaturner static serverda her ne kadarda osd de yük %80 görünse bile bu aslında bir yanılgı/ilizyondur ki sanal olan bir simulasyonda bu tür ilizyonların olması mümkündür. Kullanılan ve yüke zorlanan 4 kısmı x,y,z,t olarak adlandırırsak boşta kalması gereken kalan 4 kısmı da v,b,n,m olarak adlandırırsak arka plan program kullanımı örneğin 20 arka plan programı sıkışan kısım dahil olmak üzere xv,yb,zn,tm olarak homojen şekilde kullanmaya çalışacaktır ki bu oyunda yüke sokulan x,y,z,t parçaları için ekstra yük demek. oyunun sıkıştırdığı osd de %80 gibi görünse de işlemci arka planda %99-100 sıkışır rivaturner osd ise sadece oyunun işlemcisinin kullandığı yükü bize simule eder. Böylece oyun içinde alan haritasını eşzamanlı gezdiğimizde ek render isteyen objeler karşımıza çıkabileceğinden işlemci yükü etkilenir ve işlem hacmini dolduran işlemci yeni yükü almak için total kapasitesinden yeni alacağı yük kadar yükü elimine etmesi gerekir. İşte bu elimine süresi halihazırda aktif oyunda belirli aralıklarda donmaların sebeplerinden biridir. Ayrıca yük altında sıkışan işlemcinin sıcaklığı artacak, kendini %100 yük altında stok fanda tuttuğunda ise kabul edilir 75-80C leri geçecektir. ( örn: i3-10105f stok fan %100 renderda 86C ye ulaşması) yüksek sıcaklık altında sürekli çalışan işlemcinin ise içindeki iletkenlerin bu kullanıma bağlı sıcaklıktan dolayı aşınacağı hatta bazı durumlarda eriyeceği anlamına dahi gelir ve bu husus işlemci sağlığını tehtit eden bir ambiyans oluşturur.

Son düzenleme:
Böyle bir şey mi dedim? Lafı iğneleyip kendi lehinize ne güzel çıkartıyorsunuz. Nerede yanlış bilgi veriyorum? Darboğaz işlemciye zarar vermez. Şunu kafana sok.
Kaynak atmak yerine kafana buyruk laflar koyuyorsun ortaya. Tereyağ gibi üste çıkmaya çalışıyorsun ama olmuyor. Çünkü arkanda kaynak yok. Kapısı olmayan bir ev gibi.
yazdığım matematiksel değerlere bakarsan anlayacaksın zarar gelip gelmediğini
Böyle bir şey mi dedim? Lafı iğneleyip kendi lehinize ne güzel çıkartıyorsunuz. Nerede yanlış bilgi veriyorum? Darboğaz işlemciye zarar vermez. Şunu kafana sok.
Kaynak atmak yerine kafana buyruk laflar koyuyorsun ortaya. Tereyağ gibi üste çıkmaya çalışıyorsun ama olmuyor. Çünkü arkanda kaynak yok. Kapısı olmayan bir ev gibi.
yazdığım matematiksel değerlere bakarsan anlayacaksın zarar gelip gelmediğini @Cedkanalperay ın yazdığına da bakmanı tavsiye ederim gerçi senin için öyle bir veriyi anlamak zor olacak ama...

@Emma Stone klasik forumcu kafası, matematiksel veri gör, kendi nezlince değerlendir, doğru olduğunu anla, haksız olduğunda ben böyle kalamam de, cevap ara, bulamazsan ya emote at ya da kısa cevap ver. Aynen ayneeeenn

Son düzenleme:
@LaruN Cevap vermememin sebebi ne anlatırsam veya ne anlatırsak anlatalım burnunun dikine gitmen. Kendi bildiğin doğruyu yanlış kabul etmemen. Sende bende biliyoruz ki bu tartışma isterse 7 sayfa isterse 50 sayfa olsun yine devam edecek. Çünkü sen bildiğinden dönmüyorsun. Seninle tartışmak zaman kaybından başka bir şey değil.

@LaruN
Cevap vermememin sebebi ne anlatırsam veya ne anlatırsak anlatalım burnunun dikine gitmen. Kendi bildiğin doğruyu yanlış kabul etmemen. Sende bende biliyoruz ki bu tartışma isterse 7 sayfa isterse 50 sayfa olsun yine devam edecek. Çünkü sen bildiğinden dönmüyorsun. Seninle tartışmak zaman kaybından başka bir şey değil.
dediğimi yaptı ashjıkdbsdghjfgvsdghfghsdcf

@LaruN Cevap vermememin sebebi ne anlatırsam veya ne anlatırsak anlatalım burnunun dikine gitmen. Kendi bildiğin doğruyu yanlış kabul etmemen. Sende bende biliyoruz ki bu tartışma isterse 7 sayfa isterse 50 sayfa olsun yine devam edecek. Çünkü sen bildiğinden dönmüyorsun. Seninle tartışmak zaman kaybından başka bir şey değil.
ssd konusunda da bir söyleyeceğim var, dedin ya çok fark olmuyor diye, sana sata 3 5400rpm bir hdd verelim günlük kullanımda farketmiyo zaten

@LaruN Yalnız o bahsettiğin şey forumcu kafası değil tecrübe kafası oluyor. Bu forumda 2 yıl boyunca senin gibileri çok gördüm ve burnunun dikine gitmeye devam ettiler. En iyisi tartışmayı uzatmamak oluyor.
ssd konusunda da bir söyleyeceğim var, dedin ya çok fark olmuyor diye, sana sata 3 5400rpm bir hdd verelim günlük kullanımda farketmiyo zaten
1700 okuma değeri veren SSD ile 3000 okuma değeri veren SSD arasında günlük kullanımda fark yok dedim. Ne kadar kafanın dikine ve her kelimeyi kendi lehine çeviren bir forum üyesisin. Senin gibilere az rastlanır.

@LaruN Yalnız o bahsettiğin şey forumcu kafası değil tecrübe kafası oluyor. Bu forumda 2 yıl boyunca senin gibileri çok gördüm ve burnunun dikine gitmeye devam ettiler.

1700 okuma değeri veren SSD ile 3000 okuma değeri veren SSD arasında gülük kullanımda fark yok dedim. Ne kadar kafanın dikine ve her kelimeyi kendi lehine çeviren bir forum üyesisin. Senin gibilere az rastlanır.
tamam o zaman 1700 okuması olan ssd ile 3000 okuması olan ssd arasında 1300 okuma fark var bunu 1700 ün altına koy 400 mb okumalı bir sata ssd al nasıl olsa fark etmiyor bak bakalım nasıl kanser oluyorsun :D kendi ssd si de m2 xd

@LaruN Yalnız o bahsettiğin şey forumcu kafası değil tecrübe kafası oluyor. Bu forumda 2 yıl boyunca senin gibileri çok gördüm ve burnunun dikine gitmeye devam ettiler. En iyisi tartışmayı uzatmamak oluyor.

1700 okuma değeri veren SSD ile 3000 okuma değeri veren SSD arasında günlük kullanımda fark yok dedim. Ne kadar kafanın dikine ve her kelimeyi kendi lehine çeviren bir forum üyesisin. Senin gibilere az rastlanır.
bu forumda zaten senin gibi yanlış bilgiyi haykıranlar kalıyor ki 2 yıl tutunabilmişsin :D sabret 3 gün sonra ban yicem zaten doğruları söylediğim için

https://www.epey.com/sabit-disk/scy-s3000-pro.html scy den kaynak istemişsin nand depolama teknolojisi samsung kullanıyor bunu bundan da gittin bakalım sallayacak ne bulacaksın şimdi :D yoksa pp min siyasi olduğu için banlanmam gerektiğini mi söyleyeceksin :D

https://www.epey.com/sabit-disk/mld-m300-mld22m300p13-500.html bu da mld aynı çipler ve nand teknolojisi bunda var

Son düzenleme:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
bu PC'den alacağım fakat kasayı değiştireceğim.Bu kasa bu sistemde uyumlu çalışır mı?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2022-06-23-15-14-03-379_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2022-06-23-15-14-03-379_com.android.chrome.jpg
    57,4 KB · Görüntüleme: 19
@LaruN
Bunların hepsinin fiyatı Kioxia'dan fazla. PNY bir ara benzer fiyata düştü sadece ki benzer ürünler. Bizim burada sınırlı bir bütçemiz var ve PC topluyoruz. En ucuza en F/P SSD'yi önermek zorundayız. Ayrıca aradaki farkı günlük kullanımda hissetmezsin bile neredeyse.
Ortadaki bir SSD'nin neredeyse iki katı fiyatına da bir SSD önermek başarıdır.

Dediğin mümkün değil, özellikle burada bahsi geçen donanımlarda. 8 izleği hangi oyun tamamen kullanıyor da işlemci bu denli bir yüke girsin?

Örnek 10100F ve RTX 3070'in 1080P performansı, Shadow of The Tomb Raider'a bakıyorum işlemci %70-80'lerde ekran kartı da aynı yüzdelerde. Neymiş darboğaz başladığında yalnızca ekran kartı kullanımı düşermiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

8 izlek üzerine 6900 XT de taksan %100 yüke oyunlarda giremez, yalnızca çizebileceği FPS'e göre ekran kartı yüzdesini düşükte tutar. 4/4 ve 6/6 işlemciler için durum bambaşka SMT olmadığı için üzerine "rahat besleyeceği" dediğin bir kartı bile taksan %100'e yakın kullanım değerlerini görebilirsin. Bunun da sebebi çoğu oyunun 4 veya 6 izlek kullanması.

@ 11.40 hayırlı seyirler gencolar

Yeni konular

Geri
Yukarı