14700K sistem nasıl?

Bütçe
75000

ilkaydmr

Centipat
Daha fazla  
Herkese merhaba,
Şöyle bir sistem topladım. Sizce nasıl? İyi ya da kötü bir yönü var mı?
(Intel işlemci ve NVIDIA ekran kartı kullanacağım sadece)
Şimdiden teşekkürler.
Bir de sistemi gaming.gen.tr'den alacağım. Orası güvenilir midir? İşçiliği nasıldır? Bir sorun yaşar mıyım?

son.png

Son düzenleme:
Soğutucu üzer, anakat Z serisi alınmalı. PSU'yu da göremedim.

Soğutucu üzer, anakat Z serisi alınmalı. PSU'yu da göremedim.

Soğutucu neden üzer? Performansı kötü mü?
Anakart seçim alanında Z serisi olup olmadığını anlamadım açıkçası.
PSU bilindik marka değil, FSP Hydro k Pro gen5 750W 80+ Bronze bir PSU. İlerleyen zamanda PSU değiştirebilirim.

14 nesile kasanız müsaitse 360 mm daha iyi bir soğutucu düşünün derim.
fsp psu iyi bir markadır. Fakat kalite kalite k serisi biraz düşük kalabilir.
g serisi daha iyidir o markanın.
Z serisi bir anakart o işlemcinin hakkını daha iyi gösterir diye düşünüyorum. Bütçeyle alakalı bir konu bu.

Soğutucu neden üzer? Performansı kötü mü?
Anakart seçim alanında Z serisi olup olmadığını anlamadım açıkçası.
PSU bilindik marka değil, FSP Hydro k Pro gen5 750W 80+ Bronze bir PSU. İlerleyen zamanda PSU değiştirebilirim.

Anakartı bu anakart ile değiştirin.

Anakartı bu anakart ile değiştirin.

Hocam hazır sistemi özelleştirdiğim için seçebileceğim anakartlar içinde bahsettiğiniz anakart yok. Benim seçtiğim anakartı neden almamalıyım?

Hocam hazır sistemi özelleştirdiğim için seçebileceğim anakartlar içinde bahsettiğiniz anakart yok. Benim seçtiğim anakartı neden almamalıyım?

MSI Z790 anakartlarda Advanced CPU Configuration'a girip oradanda CPU Lite load tıklayıp Auto'dan mode 4 yaptığımızda işlemci ısısını dengeleyebiliyoruz.
Yani BIOS üzerinden işlemci sıcaklığına direk müdahale edebiliyoruz.
Ayrıca MSI Fast boot açtığımızda daha hızlı Windows'u boot ediyor anakart.

ASUS B760 çipsetli anakartta şu sorunu yaşamanız beklenir;
İşlemci AIDA64 kararlıklık testinde 65 derecelerde seyrederken anakart VRM sogutucusu olmadığı için VRM sıcaklıkları 100 derece oluyor işlemci frekans düşürüyordu.

MSI Z790 anakartlarda Advanced CPU Configuration'a girip oradanda CPU Lite load tıklayıp Auto'dan mode 4 yaptığımızda işlemci ısısını dengeleyebiliyoruz.
Yani BIOS üzerinden işlemci sıcaklığına direk müdahale edebiliyoruz.
Ayrıca MSI Fast boot açtığımızda daha hızlı Windows'u boot ediyor anakart.

ASUS B760 çipsetli anakartta şu sorunu yaşamanız beklenir;
İşlemci AIDA64 kararlıklık testinde 65 derecelerde seyrederken anakart VRM sogutucusu olmadığı için VRM sıcaklıkları 100 derece oluyor işlemci frekans düşürüyordu.

Hocam ne yazık ki süre kısıtlı olduğu için listede belirttiğim anakart ile sistemi aldım.
Bir de bahsettiğiniz bilgilere ek olarak benim anakart üstünde de genişletilmiş VRM soğutucu bloğu bulunuyor.
Anakart linki; ASUS Tuf Gaming B760M-Plus WiFi 7200MHz (OC) DDR5 Soket 1700 M.2 HDMI DP MATX Anakart - Gaming.Gen.TR

İşlemciye OC yapamazsın dostum, stok halde kullanırsın, seçtiğin işlemci K serisi.

Geri
Yukarı