15 tatilde ders çalışamamak

Gariban1

Decapat
Daha fazla  
Selam. LGS öğrencisiyim ve 15 tatil başladığından beri doğru düzgün ders çalışmadım. Oturdum bütün kaynaklardan şurası şurası bitecek diye program yaptım ama programa uyamıyorum bir türlü. Aklım sürekli telefona falan gidiyor ve ders çalışırken de zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum, 10'da oturduğum masanın başında 8'de kalkıyorum daha adamakıllı soru çözememişim. Tatilin ilk 4 günü böyle verimsiz geçti yarından itibaren doğru düzgün çalışmaya başlamam lazım. Odaklanabilmem ve aklımın telefona gitmemesi için öneriniz var mı?

Selam. LGS öğrencisiyim ve 15 tatil başladığından beri doğru düzgün ders çalışmadım. Oturdum bütün kaynaklardan şurası şurası bitecek diye program yaptım ama programa uyamıyorum bir türlü. Aklım sürekli telefona falan gidiyor ve ders çalışırken de zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum, 10'da oturduğum masanın başında 8'de kalkıyorum daha adamakıllı soru çözememişim. Tatilin ilk 4 günü böyle verimsiz geçti yarından itibaren doğru düzgün çalışmaya başlamam lazım. Odaklanabilmem ve aklımın telefona gitmemesi için öneriniz var mı?

Hocam size önerim odak probleminiz varsa YouTube, TikTok vb. kullanımınızı azaltın ve kütüphaneye gidip günlük 2 saat çalışmaya özen gösterin. Ben de tatilde çok çalışamayan bir adamım fakat LGS senemde günlük 2-3 saat çalıştığımı hatırlıyorum. 480 puan almıştım 2022'de.

Hocam size önerim odak probleminiz varsa YouTube, TikTok vb. kullanımınızı azaltın ve kütüphaneye gidip günlük 2 saat çalışmaya özen gösterin. Ben de tatilde çok çalışamayan bir adamım fakat LGS senemde günlük 2-3 saat çalıştığımı hatırlıyorum. 480puan almıştım 2022'de.

Kendime rahat vermeden 1 yıl boyunca çalıştım 313 aldım. Yıl sonu ortalamam 85 bilmam kaçtı ortalama ile alan yere girdim. Okulda eskiden TEOG ile öğrenci alıyormuş, bu arada şu an 10. sınıfım, neyse. Çok da kendini sıkıp yıpratma. Sonra Fen'e giden otobüste konuşmadan kimya testi çözen asosyal olursun ya da kendini çok sıktığın için beynini yönetemezsin. Uzun süreli değil verimli çalışma önemli. İstiyorsan 12 saat çalış verim alamadıktan sonra neye yarar. 2 saat adam gibi dersini çalış sonra da aklına getir ne çalıştıysan tamam bitti. Dersteyken kısa ve öz anlaşılabilir notlar yaz deftere kitaba. Hiç yapamadığın ders varsa ona çalışma biraz yapabildiğin ya da iyi yapabildiğin derse ağırlık ver.

Kendime rahat vermeden 1 yıl boyunca çalıştım 313 aldım. Yıl sonu ortalamam 85 bilmam kaçtı ortalama ile alan yere girdim. Okulda eskiden TEOG ile öğrenci alıyormuş, bu arada şu an 10. Sınıfım, neyse. Çok da kendini sıkıp yıpratma sonra Fen'e giden otobüste konuşmadan kimya testi çözen asosyal olursun, ya da kendini çok sıktığın için beynini yönetemezsin. Uzun süreli değil verimli çalışma önemli. Istiyorsan 12 saat çalış verim alamadıktan sonra neye yarar. 2 saat adam gibi dersini çalış sonra da aklına getir ne çalıştıysan tamam bitti.

Hocam ben de sizinle aynı senede girdim ve sınav senesinde herkes: "Stres oluyorum, çalışıyorum olmuyor." deyip sonra sınav sonrası herkes sizin gibi çalışmadan onu bunu yaptım diye övünüyor. 2 sene sonra sizinle YKS'de tekrar görüşelim :D. Otobüste hiç test çözmedim ama çalışmadan da bir şey olmaz.

Kendime rahat vermeden 1 yıl boyunca çalıştım 313 aldım. Yıl sonu ortalamam 85 bilmam kaçtı ortalama ile alan yere girdim. Okulda eskiden TEOG ile öğrenci alıyormuş, bu arada şu an 10. sınıfım, neyse. Çok da kendini sıkıp yıpratma. Sonra Fen'e giden otobüste konuşmadan kimya testi çözen asosyal olursun ya da kendini çok sıktığın için beynini yönetemezsin. Uzun süreli değil verimli çalışma önemli. İstiyorsan 12 saat çalış verim alamadıktan sonra neye yarar. 2 saat adam gibi dersini çalış sonra da aklına getir ne çalıştıysan tamam bitti. Dersteyken kısa ve öz anlaşılabilir notlar yaz deftere kitaba. Hiç yapamadığın ders varsa ona çalışma biraz yapabildiğin ya da iyi yapabildiğin derse ağırlık ver.
Zevkine çalışmamanın bahanesi yok. Çalışanları kötülemenin hiç yok.

Hocam ben de sizinle aynı senede girdim ve sınav senesinde herkes: "stres oluyorum, çalışıyorum olmuyor." deyip sonra sınav sonrası herkes sizin gibi çalışmadan onu bunu yaptım diye övünüyor. 2 sene sonra sizinle YKS'de tekrar görüşelim :D. Otobüste hiç test çözmedim ama çalışmadan da bir şey olmaz.

Eşit mi sözel mi sayısal mı seçeceksiniz? Çalışmadan olmaz orası kesinde bir insan bir dersi hiç yapamıyorsa bir zahmet salsın onu zaten. Ders çalışmanında adabı var otobüste kimya çözmek nedir ya.

Telefon kullanmayın. Engel oluyorsa neden kullanıyorsunuz ki? Sadece arama işlevi gören bir telefondan fazlasına ihtiyacınız olmamalı o yaşta.

Telefon konusunda ben de katılıyorum. TikTok falan insanların beynini zehirliyor. Ben de YouTube bırakmaya çalışıyorum. Sınav senemde rezalet Xiaomi'm sağ olsun günlük maksimum 1-2 saat kullanıyordum. Çok etki ediyordu.

Geri
Yukarı