15 yaşında 5 adet çürük diş için endişelenmeli miyim?

Diş bakımı çok önemli. Eğer çürükler bayağı ilerlemişse ve canını acıtıyorsa kanal tedavisi bile olabilirsin. Ve eğer daha da bakmazsan implant bile olur ilerleyen yaşlarda. İmplant fiyatları da 20.000TL'ye kadar çıkabiliyor. Yani acilen bir dişçi(dişçi dediğim için linç yemem umarım) görün ve gerekli tedaviyi al.

Dediğiniz gibi çürükse hayır artık onlar için çok geç. Yani illa dişiniz çekilecek diye bir şey yok ama eğer çürükler derinse temizlenmesi gerekir. Her çürüğe işlem yapılacak diye bir kaide yok. Ancak eğer çürükleriniz "pulpa" dediğimiz dişin canlı dokusuna kadar ilerlerse basit bir dolgu yerine kanal tedavisine kadar gidebilir. Buradan muayene edip bir şey söylemeyiz o yüzden diş hekimine gitmelisiniz. Ayrıca dişlerinizi düzenli fırçalayın ve diş ipi kullanın. Çünkü dişler genelde "aproksimal yüzeylerden" yani dişlerin birbirine temas ettiği yan yüzlerden çürürler. O yüzden diş ipi kullanmak da en az diş fırçalamak kadar önemlidir.

Dediğiniz gibi çürükse hayır artık onlar için çok geç. Yani illa dişiniz çekilecek diye bir şey yok ama eğer çürükler derinse temizlenmesi gerekir. Her çürüğe işlem yapılacak diye bir kaide yok. Ancak eğer çürükleriniz "pulpa" dediğimiz dişin canlı dokusuna kadar ilerlerse basit bir dolgu yerine kanal tedavisine kadar gidebilir. Buradan muayene edip bir şey söylemeyiz o yüzden diş hekimine gitmelisiniz. Ayrıca dişlerinizi düzenli fırçalayın ve diş ipi kullanın. Çünkü dişler genelde "aproksimal yüzeylerden" yani dişlerin birbirine temas ettiği yan yüzlerden çürürler. O yüzden diş ipi kullanmak da en az diş fırçalamak kadar önemlidir.

Dişimin o denli çürük olup olmadığını nasıl anlayabilirim? İnternete çürük diş yazınca çıkan şeyler kadar korkunç bir çürüme yok dişlerimde. Dişinden daha önce amileyat olan babama az önce dişimi gösterdim ve düzenli fırçalamada uzun vaadede geçebiliceğini söyledi, doğruluk payı var mıdır?

Dişimin o denli çürük olup olmadığını nasıl anlayabilirim? İnternete çürük diş yazınca çıkan şeyler kadar korkunç bir çürüme yok dişlerimde. Dişinden daha önce ameliyat olan babama az önce dişimi gösterdim ve düzenli fırçalamada uzun vade de geçebileceğini söyledi, doğruluk payı var mıdır?
Diş hekimliği fakültesinden mezun olmadıysanız anlayamazsınız. Ve evet kısmen de olsa doğruluk payı var. En azından daha da ilerlemesinin önüne geçilebilir. O yüzden en yakın zamanda diş hekiminden randevu alın.

Bu soruların cevabını en doğru şekilde bir doktora görünerek alırsınız. Yüzeysel ufak tefek çürükler ağız hijyenine dikkat ettiğin sürece daha fazla ilerleyip derin çürük haline gelmez demişti bana dişçim.

1 ay fırçalamadan nasıl dayanabiliyorsun anlamıyorum, günde 2 kere fırçalamadan gece uyuyamam. Endişeleneyim mi diye soruyor bir de, vakit kaybetmeden doktora git.

Yeni konular

Geri
Yukarı