15 yaşında boyum daha ne kadar uzar?

Bu arada bende 15 yaşındayım boyum 1.70 ergenliğe geç girdim (geçen ay) sen ne zaman girdin? Bir boy uzama dönemi oluyor ya, o bende hala olmadı ondan soruyorum.
Dostum gerçekten çok garip bir boy uzama ve ergenlik süreci oldu. Geçen yıl eylül boyum 1.60 iken şu an 1.77 civarındayım o zamanlar sınıfın en kısalarındandım boyum hiç uzamamıştı çok üzülüyordum şimdi sınıfın en uzunlarındanım.

Dostum gerçekten çok garip bir boy uzama ve ergenlik süreci oldu. Geçen yıl eylül boyum 1.60 iken şu an 1.77 civarındayım o zamanlar sınıfın en kısalarındandım boyum hiç uzamamıştı çok üzülüyordum şimdi sınıfın en uzunlarındanım.

Aynen bende bu durumdayım sanıyorum ergenliğe girmeniz üzerinden belli bir zaman geçtikten sonra o çok fazla uzama evresine girmişsiniz. Ben 5. sınıfta en uzunlardandım, 8'de en kısalardan oldum ve baya moralim bozuluyordu. Boyum 1 senede 4-5 santim uzadı 170 oldum. Ergenliğe yeni girdim, arkadaşlarım hep 6-7'de girmişlerdi. Umarım 180 falan olurum. Kısa olmak çok kötü, sınıftaki herkes uzun benden.

Gökdeleni geçersin(!)

Şaka bir yana, boyunu uzatmak isteyen arkadaşlara spor ile uğraşmış biri olarak diyebilirim bir yere tutun ve asılın.

Barfiks demirine asılın omurganız uzar kapalı olan kaslarınız gelişir açılır.

Böylece düzenli olarak 1-2 cm uzamanız mümkün.

@mahmutfenasiözdemir, neden? Dalga geçmiyorum. Kadınlar adet görmeye başlayınca, onların gelişimi daha erken tamamlanıyor. Bu bilgiler internette önceden okuduğum makalelerden, isteyen daha detaylı araştırabilir.

Ama tabi genetik faktörler dışında, spor vb. aktivitelerde bulunanlar, daha fazla uzayabilir. Bu aktivitelerden bazıları ise iyi gelmeyenlerden, örneğin bisiklete binmek.

Ben doktor değilim, aradan 4-5 yıl geçtikten sonra bu site hala kalırsa, ki muhtemelen kalır, buraya boylarınızın ne kadar daha uzadığını yazarsanız, bizler de okuduklarımızın ne kadar doğru olduğunu anlarız. :)

Fakat haklısınız, benim aklımda yanlış kalmış. Erkeklerde 18 değil 18 ila 21 gibi yazıyor. İnsan boyu - Vikipedi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı