15 yaşında çıraklık yapmak

averyx_

Hectopat
Merhabalar, 15 yaşındayım geçen yaz Cafe'de komi olmam dışında bir yerde çalışmadım. Şu anda dayım benim haberim olmadan çıraklık olarak bulduğu ilk yere başlayacağımı söylüyor. Ne düşünüyorsunuz açıkçası paraya biraz önem veren biriyim komi olduğum zamanlarda bahşiş falan iyi kazandım, sizce komi olarak tekrar eski yere başlıyım mı yoksa çırak olarak mı başlıyım?

Merhabalar, 15 yaşındayım geçen yaz Cafe'de komi olmam dışında bir yerde çalışmadım. Şu anda dayım benim haberim olmadan çıraklık olarak bulduğu ilk yere başlayacağımı söylüyor. Ne düşünüyorsunuz açıkçası paraya biraz önem veren biriyim komi olduğum zamanlarda bahşiş falan iyi kazandım, sizce komi olarak tekrar eski yere başlıyım mı yoksa çırak olarak mı başlıyım?

Yazdan yaza çalıştığın için komi olmak daha iyi gibi duruyor.

İşe göre değişir dayın nerede çıraklık yapmanı istiyor?

En rahat edeceğiniz işi tercih edin. Daha yaşınız 15, sanayi gibi yerlerde bazı ustalar aşırı acımasız olabilir ve kazandığınız parayı burnunuzdan getirebilirler.

En rahat edeceğiniz işi tercih edin. Daha yaşınız 15, sanayi gibi yerlerde bazı ustalar aşırı acımasız olabilir ve kazandığınız parayı burnunuzdan getirebilirler.

Tutturmuş annemle dayım çıraklık diye. Diyorum ki kafeye devam edeyim yok ileride işsiz kalırsan falan işine yarar, bir bakıma haklılar da parası çok kötü. Yapacak bir şey yok gibi garanti değil zaten başlıyacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
15 yaşındayım ve arkadaşın dediği doğru ustalar çok can sıkıyor. Ayrı eten ilerde de iş yapacak bir meslekte bilgin olsun.

Dostum üniversite okuyan ve 24 Yasin'da olan biri olarak şunlari belirtmek istiyorum; birçok sektorde calistim. Vasifli vasifsiz. İnşatta parke döşedim. Mobilya montajinda ciraklik yaptim. Mobilya fabrikasinda ebatlama makinesinde calistim. Cantacida satis personeli olarak calistim. Kafede calistim(2 hafta). Daha boyle haftalik girip ciktigim işler oldu. Ancak öğrendigim tek bir şey var insana meslek lazim. Yani dayinin sana bulacagi yer sanayi de bir motor ustasinin yaniysa veya kaporta işi ise veya sanayi dışında elektrik işi falan ise kesinlikle sabret ve iş öğrenmeye bak. Evet sabah kalktiginda hayatina kufrederek gidersin işe. Ama kalfa veya usta olarak parasini kazanmaya baslayinca işin rengi degisir. Universitede bir yere kadar. Insana adam gibi meslek lazim. Meslek bilezik gibidir. 24-25 Yasin'a kadar koluna kac tane bilezik takarsan hayatin o kadar kolay sekillenir.

Yeni konular

Geri
Yukarı