Bilgisayarcıda Çıraklık Yapmak

AsjasFıdas1000

Hectopat
Açıktan okuyorum, bilgisayarcı yanına çırak olarak girdim. 19.10.2017 sabah saat 9'da iş başı yapacağım. Bir tane vida takmasını bile bilmiyorum. Çay demlemeyi falan bilmiyorum. Ama daha önce berberde çalıştığım için temizlik yapabiliyorum. Pek iş olmayacağını umarak orada sanırım oturacağım. ( oturmayı istemiyorum ) İş olmadığı zamanlar ne yapmalıyım? Sandalyede bir köşede oturursam patronun gözüne batmış olurum. Boş zamanlarda neyle uğraşacağımı bilmiyorum. Bir de format atmasını falan bilmiyorum. Ama Allah'tan oyun yüklemesini falan biliyorum. Getir götür işlerini yapabilirim her insan gibi. :D Bana ne gibi tavsiyeler verebilirsiniz? İlk başta neler öğrenmek gerek? İnternetten bilgisayar tamiriyle alakalı neler öğrenebilirim? Pek bilgim olmadığı için usta beni kovar mı? Çırak olarak çalışacağım için o yönden biraz içim rahat. Tecrübeli olan arkadaşlardan tavsiye rica ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Yazın çalışmak isteyenler veya açıktan okuyup, çalışmak isteyen arkadaşlar için, işe başladıktan sonra ilk günümü ve ilerleyen günlerde iş hayatımda ne yaptığımı, nasıl ilerlediğini yazarım. Umarım faydalı olur. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence Technopat youtube kanalında rehber videolar var izle derim. Format atma olsun, bilgisayar donanımlarını takma çıkarma vs inceleyin.

Yorumlarda bahsedilen işleri çok daha rahat bir şekilde evdede yapabilirsin. Eğer para kazanmak için çalışıyorsan yapacak bişey yok, iyi geçinip her denileni sorunsuz yapman gerekiyor. Şunu yap dendiğinde bilmiyorum demek patronun yüzünü asacak ve sana kötü davranmaya başlayacaktır. Emin ol, her ne kadar şuan hafiften gelişmeye başlasada patronun geri kafalıysa, işyeri kendini geliştirmekten çok sövme yerine dönebilir.

Boş durma OKU, İZLE, sonra zaten ÖĞRENİRSİN!

Ben bu bilgisayar donanımlarını vs. geceleri ağabeyimin telefonun bilgisayar bağlayıp interneti ile öğrendim 40 kbps hız ile, düşün artık. :D

Boş oturma yani aç bak "RAM'dan kaynaklı sorunlar", "İşlemci nedir, nasıl iş yapar?" vs. diye.

İşi öğrendikten sonra da patron yanındayken birileri sistem falan sormaya gelir, o zaman haklı ve doğru bir tavsiye verirsin ama bu patronun maddi çıkarları için bir engel teşkil ederse canını sıkabilir. Malum memlekette hala fazla sayıda "PC Bakkalı" mevcut.

Başarılar iyi çalışmalar. Ama yerinde olsam yazılım dillerini (en azından mantığını) öğrenir, otomobillerde bulunan ECU denilen parçaların yazılımsal hatalarını düzelten, değiştiren kişiler var onları öğrenmeyi düşünebilirsin. Ama tabi aktif olarak bu işi yapanların yanında çalışıyor olman lazım ki ne nedir, uygulamalı olarak öğrenebilesin. (y)

Yine çok konuştum ben. :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Bozuk sistemler varsa kurcalayarak bir şeyler öğrenebilirsin.
Yanıtlar için teşekkür ederim. Gün içinde neler yaptığımı, nasıl ilerlediğini anlatacaktım ama, patron, cuma namazına gitmeye zorladı bende kabul etmedim, dükkanda kaldım. Namazdan geldiğinde, imamla konuştum haftaya namaza senide bekliyor falan deyince, itiraz etmedim, cevap vermedim. Bir iki saat sonra patronun arkadaşları gelip, "Kardeş, sen kumar sitesi kurmayı falan biliyor musun ? Kumar sitesi kuracağız yardımcı olur musun ?" dediler. Patronda kulak misafiri olup, "O cumaya gelmediğine göre haram işlerden anlıyordur" dedi. Bende bilmiyorum dedim, üç-beş saniye sustuktan sonra gittiler.Bende akşama doğru ertesi gün gelmeyeceğimi söyleyip işi bıraktım. Elbette ileride böyle saçma bir şeyden dolayı işi bırakmam ama şuanda işe, para kazanmak için gitmiyorum, öğrenmeye, zaman geçirmeye belki bir kaç kilo verip, hayatımı biraz daha düzene sokmak için gidiyordum, ama saçma patronum yüzünden hevesim, isteğim falan kalmadı. Orada zaman öldüreceğim diye takılırken, patronun saçmalıklarından dolayı zaman falan geçmez, sinirlenirim, strese girerim. İyi ki de bırakmışım. Kısa bir macera oldu, tekrar teşekkürler ilginiz için.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı