15 yaşında creatine ve BCAA kullanımı

Shadow15

Zeptopat
Daha fazla  
15 yaşındayım spora başlayalı 6 ay oldu, başladığımdan beri creatine gibi şeyler kullanmak istiyordum. Ama yaşım küçük olduğu için kullanmadım ve bazı yerlerde kelliğe yol açtığını ve böbreğe zarar verdiğini duydum. Bilen biri varsa creatinenin nasıl bir yan etkileri olduğunu ya da benim kullanmamın uygun mu yoksa uygun değil mi olduğunu söyleyebilir mi? BCAA da kullanmayı düşünüyorum.

Kreatin kullanabilirsin, gerekli su ihtiyacını karşılarsan böbreğe bir zararı olmaz. Kelliğe yol açtığına dair resmi bir sonuç yok. BCAA kullanmana gerek yok para israfı.

15 yaşındayım spora başlayalı 6 ay oldu, başladığımdan beri creatine gibi şeyler kullanmak istiyordum. Ama yaşım küçük olduğu için kullanmadım ve bazı yerlerde kelliğe yol açtığını ve böbreğe zarar verdiğini duydum. Bilen biri varsa creatinenin nasıl bir yan etkileri olduğunu ya da benim kullanmamın uygun mu yoksa uygun değil mi olduğunu söyleyebilir mi? BCAA da kullanmayı düşünüyorum.

Kreatin vücuttan tamamıyla atılması gereken bir aminoasit o yüzden 2.5litre su içiyorsan 3-3.5 litreye çıkar BCAA glutamine falan sakın alma çöpten farkı yok.

Kreatin vücuttan tamamıyla atılması gereken bir aminoasit o yüzden 2.5litre su içiyorsan 3-3.5 litreye çıkar BCAA glutamine falan sakın alma çöpten farkı yok.
2.5 litre su icmiyorum ben normalde daha fazla bile iciyorum cogunlukla 4-5 litre icerim yeterlimidir

Kreatin kullanabilirsin, gerekli su ihtiyacını karşılarsan böbreğe bir zararı olmaz. Kelliğe yol açtığına dair resmi bir sonuç yok. BCAA kullanmana gerek yok para israfı.
Eğer genetiğinde kellik varsa onu hızlandırıyor diyorlardı o doğru mudur? Bide bi yerde Diyetteyken BCAA işe yaradığını söylemişlerdi kas kaybını önlüyormuş ve enerji verdiğini duymuştum doğrumu bilmiyorum ama o yüzden bende almak istemiştim.

Tamamdır bide creatine ne kadar gram kullanılmalıdır? Normalde etki etmesi için 3 hafta her gün 5 gram almak lazımmış ama bazıları yükleme yapıp günde 20gram alıp 1 haftada etki etmesini sağlıyorlarmış, bunu yapmanın bir sakıncası olurmu yoksa yükleme yapsam sıkıntı olmazmı öneriniz nedir nasıl yapmalıyım? Mesela 1 hafta 20gram yapıp etkisini gördükten sonra 5 grama mı düşmem gerekir?

Geri
Yukarı