15 yaşında fitness boy uzamasını durdurur m?

semih_0

Centipat
Yaşım 15 Kasım'da 16 olacağım bu program boy uzamamı durdurur mu? Bir sürü yazı okudum durdurmadığına dair ama bazı hareketlerin etkilediği hakkında yorumlar gördüm ve emin olmak için sormak istedim. Vücut ağırlığımın altında çalışıyorum. [Sırt 35-40-45, Göğüs Press 30-35-40, Omuz Press 25-30-35, Makine Fly 25-30-35]

Boyum 1.68
Kilom 53.

Dosya Ekleri

• IMG-20220622-WA00142.jpg
    IMG-20220622-WA00142.jpg
    109,4 KB · Görüntüleme: 56
Sayfalarca tartışma vs var diğer forumlarda. Burada da içini rahatlatacak bir cevap alamazsın. Sen yap sporunu bu kadar takılma. Boyun da basketbol oynamayacaksan kafaya takılacak bir boy değil gayet iyi.

Şehir efsanesinden başka bir şey değil. Omurgaya baskı yapıyormuş da boy uzamasını engelliyormuş falan filan. Omurgaya baskı yapan hareketler belli. O hareketleri de gerçekleştirme süren toplasan 5 dakikayı geçmiyordur. İnsanlar 24 saatlik günün içinde 5 dakika omurgasına baskı uygulandığı için boy uzaması engellenecek sanıyor. Yatay pozisyonda olunmayan her an omurga üst vücudu taşımak için baskılı halde zaten. Böyle ufak tefek detayları kafaya takmamak gerekiyor. Çünkü boyunun ne kadar olacağını büyük oranda genetiğin belirleyecek. Dengeli beslenmek ve düzenli uyumak dışında yapabileceğin pek bir şey yok. Genetiğinde varsa uzarsın her türlü.

Şehir efsanesinden başka bir şey değil. Omurgaya baskı yapıyormuş da boy uzamasını engelliyormuş falan filan. Omurgaya baskı yapan hareketler belli. O hareketleri de gerçekleştirme süren toplasan 5 dakikayı geçmiyordur. İnsanlar 24 saatlik günün içinde 5 dakika omurgasına baskı uygulandığı için boy uzaması engellenecek sanıyor. Yatay pozisyonda olunmayan her an omurga üst vücudu taşımak için baskılı halde zaten. Böyle ufak tefek detayları kafaya takmamak gerekiyor. Çünkü boyunun ne kadar olacağını büyük oranda genetiğin belirleyecek. Dengeli beslenmek ve düzenli uyumak dışında yapabileceğin pek bir şey yok. Genetiğinde varsa uzarsın her türlü.
Dün Evrim Ağacında okumuştum zıplamak omurgaya daha fazla baskı yapıyormuş 🤣

Dün Evrim Ağacında okumuştum zıplamak omurgaya daha fazla baskı yapıyormuş 🤣
Zıplamak boy uzamasına katkı sağlar deniyor aynı zamanda. Ağırlık kaldırmak boy uzamasını engeller deyip de boy uzaması için zıplamayı öneren çok insan gördüm. Kendi içlerinde çelişiyorlar farkında değiller. İnsanlardaki bu omurgaya baskı takıntısını yıkmak lazım. Boy sadece omurgadan uzuyor sanıyorlar herhalde. Halbuki asıl uzama bacaklarda oluyor.

Teşekkürler

Geri
Yukarı