15 yaşında spor yapılması boy uzamasını engeller mi?

pear01

Centipat
Merhaba arkadaşlar, 2 ay sonra 16 olacağım yani şu an 15 yaşındayım diyebiliriz. Bu hafta spor salonuna gitmeyi düşünüyorum ama bazı kişiler işte, spor boy uzamasını engeller falan diyorlar. Açıkçası ben de biraz korktum, sizce böyle bir şey olabilir mi? Boy 186, kilo 60, haftada 4 gün 1 saat şeklinde antrenman yapacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, 2 ay sonra 16 olacağım yani şu an 15 yaşındayım diyebiliriz. Bu hafta spor salonuna gitmeyi düşünüyorum ama bazı kişiler işte, spor boy uzamasını engeller falan diyorlar açıkçası ben de biraz korktum, sizce böyle bir şey olabilir mi? Boy 186, kilo 60, hafta da 4 gün 1 saat şeklinde antrenman yapacağım.

Doğrudur ağır kaldırmak boy uzamasını engeller boyunun biraz daha uzamasını istersen seneye başla
Bir de 186 cm 60 kg nasıl oluyor

Bel ve omurgaya çok yüklenmediğin sürece hafif sporun boy uzamasına daha fazla katkısı olur ama dediğim gibi deadlift tarzı şeyleri 2 3 sene sonra yapın.

Doğrudur ağır kaldırmak boy uzamasını engeller boyunun biraz daha uzamasını istersen seneye başla
Bir de 186 cm 60 kg nasıl oluyor

Bel ve omurgaya çok yüklenmediğin sürece hafif sporun boy uzamasına daha fazla katkısı olur ama dediğim gibi deadlift tarzı şeyleri 2 3 sene sonra yapın.
Hocam ege abinin videosunu izledim de hatta boy uzamasına yardımcı bile olabilir. Benden sonra konuya bakacak kişiler için videoyu alta koyuyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Omurgata yük binidiren hareketler yapılmamalıdır bu hareketler deadlift, squat, leg press, shoulder press gibi hareketlerdir ayrcıa kaldıramyıcağın ağırlıkların altına girmemelisin bunun dışında bir olumsuz yanı olması söz konusu bile değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı