15 yaşında fitness yapmak boy uzamasına etki eder mi?

RagnarLothbrok18

Centipat
Herkese selamlar!
Arkadaşlar 2004 Kasım doğumluyum işte 2005'e bayağı yakın sayılır. Benim sorum şu olacak: Fitness yapmamın boyumun uzamasına olumsuz etkisi olur mu?
Squat tarzı hareketlerden kaçınıyorum, omuz press için de makinede oturarak yapıyorum. Antrenmanımın şiddeti kemik plaklarımı kapatacak kadar şiddetli mi sizce örneğin 35 kilo bench press basıyorum az çok kullandığım ağırlıkları anlayın diye bench prees ağırlığımı verdim. Ama 35 kilo basıyorum derken yani zorlanmıyor değilim en fazla zaten 50 kilo basabiliyorum tek tekrarlık ama antrenmanda setlerime dahil etmiyorum 50 kiloyu maksimum 35 kilo şu anlık çalıştığım kilo. Yani özetle bu şiddetle çalışmam kemik plaklarımı kapatır mı ve de eklemlerime hasar verir mi? Bu arada her gün dakikalarca barfiks barında asılı kalıyorum.
Boyum yaklaşık 182. lütfen "boyun şu kadar daha ne istiyorsun" tarzında yorumlar gelmesin!

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese selamlar!
Arkadaşlar 2004 Kasım doğumluyum işte 2005'e bayağı yakın sayılır. Benim sorum şu olacak: Fitness yapmamın boyumun uzamasına olumsuz etkisi olur mu?
Squat tarzı hareketlerden kaçınıyorum, omuz press için de makinede oturarak yapıyorum. Antrenmanımın şiddeti kemik plaklarımı kapatacak kadar şiddetli mi sizce örneğin 35 kilo bench press basıyorum az çok kullandığım ağırlıkları anlayın diye bench prees ağırlığımı verdim. Ama 35 kilo basıyorum derken yani zorlanmıyor değilim en fazla zaten 50 kilo basabiliyorum tek tekrarlık ama antrenmanda setlerime dahil etmiyorum 50 kiloyu maksimum 35 kilo şu anlık çalıştığım kilo. Yani özetle bu şiddetle çalışmam kemik plaklarımı kapatır mı ve de eklemlerime hasar verir mi? Bu arada her gün dakikalarca barfiks barında asılı kalıyorum.
Boyum yaklaşık 182. lütfen "boyun şu kadar daha ne istiyorsun" tarzında yorumlar gelmesin!

Bence boyun çok normal. Ne kısasın 1.70 gibi ne de çok uzun olma 1.90 gibi uzun boyda rahatsız ediyor.

Benim bir kaç vücut yapan arkadaşım vardı birisi 8. sınıftayken ciddi ciddi 100 kilo gibi yüksek kiloları rahat kaldırıyordu ki kilosu maksimum 60-70 arasıydı. Diğer bir arkadaşım da 10. sınıftayken aşırı zayıf görünürdü bir gün kaç kilo olduğunu sordum 75 dedi ağzım açık kaldı. Sonra karın kasını gösterdiğinde belli olmuştu. Öyle bir kas kütlesi vardı ki vurdum ve en ufak bir acı bile hissetmemişti. Baya baya benim yumruğum acımıştı sen düşün çocuktaki kası. Boyları da yeterine uzundu biri 1.85 diğeri de 1.83 idi.

Herkese selamlar!
Hocam ben de çok araştırmıştım bu konuyu. Öncelikle muhtemelen sizde biliyorsunuz ki "bütün halterciler kısa ağırlık kaldıran kısa kalır" inanışı tamamen hayal ürünü. Bunun sebebi kısa boylu olanların daha kısa mesafe halter kaldıracağı için halterci olduklarıdır. Ancak bu konuda doktorlar tam gelişim çağında ağırlık altına girmemeyi öneriyor. Yani çok fazla insan var "ben o kadar ağırlık kaldırdım, spor yaptım hiçbir şey olmadı hatta boyum uzadı" diyen ancak bir kısım da ağırlık kaldırmanın boyuna olumsuz etki ettiğini söylüyor. Ama kesin olan şudur ki sporun gelişme çağında ve her dönemde sağlık, boy, kilo, ruhsal yönde ve daha birçok alanda yararlı olduğudur. Ben kendi fikrimi ve uyguladığım şeyi söyleyeyim. Bence sporu asla bırakmayın ama 18-20 yaşına gelmeden de çok fazla ağırlık altına girmeyin. Boyunuz Türkiye standartları için iyi ancak bence 1.85-1.87 boylarını görmek de gayet iyi. Uzun lafın kısası ben riske atmazdım, atmadım da.

Hepsi yalan. Bisikleti geç yürürken bile sakat kalma ihtimalin var. Bende o yaşlardayken fitness'a gitmek istemiştim. Ailem "SAKAT KALIRSIN" diyerek yollamamıştı. Fitness dediğimiz şey 50 kilo dumbell kaldırma salonu değil. Yapına yaşına uygun şeyler yapabileceğin geliştikçe daha zorlu seviyelere çıkabileceğin bir yer. Gidip 10 kilo kaldırman gereken yerde 20 ile oynarsan sakat kalmazsın ama hadi benden olsun bir şeyler olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı