15 yaşındayım boyum uzamıyor

Garip olduğunu nerden çıkardın hocam?
Ben bir gariplik göremiyorum. İnsan vücudu herkeste aynı işleyecek diye bir kaide yok.

174 kısa da değil yaşına göre hani. (Doğru ölçüldü ise)

😶😶😶😶😶
Böyle bir çalışma var mı, kaynak nedir?

Bana da pek inandırıcı gelmedi şahsen. Zira daha geçenlerde hayatını kaybeden ünlü basketci bill russell 88 yıl yaşamıştır. Boyu ise 208cm idi. Huzur içinde yat şampiyon.

Garip olduğunu nerden çıkardın hocam?
Ben bir gariplik göremiyorum. İnsan vücudu herkeste aynı işleyecek diye bir kaide yok.

174 kısa da değil yaşına göre hani. (Doğru ölçüldü ise)
Hocam ergenlik çağına erken girmememe rağmen boy uzamam çok erkenden yavasladi. Benim bildiğim bir erkek ergenlik çağına girdikten sonra yılda 10cm Uzama belirtisi gösterir. Sonra yavaşlar ve durur. Lakin benimki yasitlarima oranla daha erkenden yavaşlamaya başladı. Belki bir sağlık sorunum falan olabilir diye endiselenmiyorum değil.

Son düzenleme:
Hocam ergenlik çağına erken girmememe rağmen boy uzamam çok erkenden yavasladi. Benim bildiğim bir erkek ergenlik çağına girdikten sonra yılda 10cm Uzama belirtisi gösterir. Sonra yavaşlar ve durur. Lakin benimki yasitlarima oranla daha erkenden yavaşlamaya başladı. Belki bir sağlık sorunum falan olabilir diye endiselenmiyorum değil.
Hocam ben yılda 10cm uzamadım, uzasaydim şuan iki buçuk metre falan olmam gerekirdi. Yavaşlar, hızlanır, değişir yani vücut bu.

Sağlıklısınız yani, en azından dediklerinize göre.

😶😶😶😶😶
Böyle bir çalışma var mı, kaynak nedir?
Bunu araştıran çalışmalar cidden var ve evet. Uzun boylu insanlar, kısa boylu insanlara göre daha erken ölmeye eğilimli.

Örnek bir yazı:

170 cm veya daha kısa insanlarla, 182 cm ve daha uzun insanlar arasındaki yaş farkı 8 sene gibi bir süreyi bulabiliyor. Tabii her uzun insan erkenden ölecek, her kısa insan uzun yaşayacak gibi bir durum söz konusu değil. Bunun haricinde yaşam sürenize etki eden ve edecek olan bir sürü faktör var.

Konu sahibinin sıkıntısına gelirsek ise, ortada garip ve doktora görünmeniz gereken bir durum yok. Daha sonra da boy atabilirsiniz veya daha uzamayabilirsiniz. Her insan çok uzayacak diye bir kural yok, olay genetiğinizde bitiyor. 175 cm zaten ortalama boy olması lazım, bu boyda kalmanız normal bir şey uzamasanız bile.

Geri
Yukarı