15 yaşındayım kaç kg dambıl ile başlamalıyım?

9 kilo kaldırabiliyor olmak 9 kilo kaldırman gerektiği anlamına gelmez. 4-5 kilo ile başlaman gayet idealdir.
9 falan almanı önermem çünkü 9 kilo tek kol için gerçekten sağlam bir rakam. Kendini zorlamanın alemi yok.

Boyuna göre kilon düşük. Herhalde kas yapmak ve hacim kazanmak istiyorsun.8-15 arası tekrar yapabileceğin ağırlıkta dumbbeller seçmeye çalış. Ne alırsan al ileride daha büyüğü gerekeceğini unutma.

İyi beslen yağlı yiyeceklerden uzak dur, bol su iç, her gün meyveni eksik etme enerjini arttırır. Başlamadan önce her zaman ısın ilk önce düzgün şınav ve mekik çekmeye alış. Sonra dumbell al üçünü beraber yap 5 kg ile başlayabilirsin. İki kolunuda eşit zamanlı kaldır ve indir. Farklı türde şınav ve mekikte çek.
Unutma her şeyden önce ''Sabır!'' Düzenli olarak bunları devam ettir.

Bende 17 yaşındayım boy 1.80 kilo 67 yaklaşık 3 senedir sporla hiç bir alakam yoktu çeşitli sebeplerden dolayı. Vücut çalışmaya karar verdim 6kg dumbell sipariş verdim ve başladım açıkcası bana fazla geldi 1 saatlik kol programı bitirdi beni sen o kilo ve o boyla 9kg dumbell ile çalışırsan ne olur bilmiyorum.

16 Yaşındayım 1 senedir bu sporun içindeyim. 4-5 Kilo aşırı derece az değil mi sizce ? Hani ısınmak için bile 5 kg uygun. Ağırlıktan kastınız Dumbell biceps antrenmanı sanırım. Sadece bir dumbell ile antrenman yapmak oldukça saçma ve sağlıksız. Birçok ürüne ihtiyacınz var. Şuanda ben Dumbell biceps hareketini 17.5 ile tek başıma, 20 kg ile 11-12 tekrar arası ufak yardım dokunuşları ile yapabiliyorum. İsterseniz birkaç fotoğraf paylaşabilirim tabii ki. Evde vücut geliştirmek mümkün, fakat bir acemi için kesinlikle önerim dışıdır. Hareketleri nasıl yapıldığını, mantığını ve neden yaptığınızın bilincinde olmalısınız. İnsan vücudunu daha iyi tanımalısınız. Eklemlerinizi zedelemeden, kemiklerinizi ağrıtmadan kaslarınızı yakmaya yönelik hareket bilincini kazanmış olmak gerekiyor. Şuan ben kendi antrenman rutinimi kendim yazıyorum. Tabii ki hocamın onayını da almayı unutmuyorum, biliyorum ki vardır bi bildiği püf noktalar da önemli herşey de olduğu gibi. Şuan spor salonunu bırakmayı düşünüyorum. Kendi evimize dumbell seti, ayarlanabilir sehpa ve zaman içinde z bar, düz bar ve misketler de ekleyerek evde devam etmek planlarım arasında. Nedeni uzun vaade de ekonomik olması tabii ki :).

Son olarak powerlifter mi yoksa vücut geliştirmeci mi olduğunuzu unutmayın, fazla ağırlık powerlifter, fazla tekrar vücut geliştirmeci işidir. Sağlıcakla :).

Kardeşim fazla ağırlıkla uğraşma kendi ağırlığını kullan çabuk kuvvet hareketleri yap. Mekik şınav hareketleri de yap. Baskette oyna boyun uzasın :)
Evet doğru söylemiş sin ama şöyle bir durum var mesela benim yaşım 13 kilom 65 boyun 175 cm ve ben 10 taneden fazla şınav çekmemin mümkünatı yok çünki kol kaslarım gelişmemiş ama eğer gidip te dambıl lar ile halter ler ile çalışırsam kol kaslarım çalıştığı zaman mesela bırakırım halteri dambılı giderim 30-40 tane şınav çekerim barfiks çekerim çok güzel bir vücudum olur ve bu arada ben şuanda 4 kg ile çalışıyorum ama 40 kg lik ayarlanabilir halter ile dambıl alıcam

16 Yaşındayım 1 senedir bu sporun içindeyim. 4-5 Kilo aşırı derece az değil mi sizce ? Hani ısınmak için bile 5 kg uygun. Ağırlıktan kastınız Dumbell biceps antrenmanı sanırım. Sadece bir dumbell ile antrenman yapmak oldukça saçma ve sağlıksız. Birçok ürüne ihtiyacınz var. Şuanda ben Dumbell biceps hareketini 17.5 ile tek başıma, 20 kg ile 11-12 tekrar arası ufak yardım dokunuşları ile yapabiliyorum. İsterseniz birkaç fotoğraf paylaşabilirim tabii ki. Evde vücut geliştirmek mümkün, fakat bir acemi için kesinlikle önerim dışıdır. Hareketleri nasıl yapıldığını, mantığını ve neden yaptığınızın bilincinde olmalısınız. İnsan vücudunu daha iyi tanımalısınız. Eklemlerinizi zedelemeden, kemiklerinizi ağrıtmadan kaslarınızı yakmaya yönelik hareket bilincini kazanmış olmak gerekiyor. Şuan ben kendi antrenman rutinimi kendim yazıyorum. Tabii ki hocamın onayını da almayı unutmuyorum, biliyorum ki vardır bi bildiği püf noktalar da önemli herşey de olduğu gibi. Şuan spor salonunu bırakmayı düşünüyorum. Kendi evimize dumbell seti, ayarlanabilir sehpa ve zaman içinde z bar, düz bar ve misketler de ekleyerek evde devam etmek planlarım arasında. Nedeni uzun vaade de ekonomik olması tabii ki :).

Son olarak powerlifter mi yoksa vücut geliştirmeci mi olduğunuzu unutmayın, fazla ağırlık powerlifter, fazla tekrar vücut geliştirmeci işidir. Sağlıcakla :).

Sen baya baya geliştirmiş sin ya bir kendinin fotoğrafını atabilir misin 1 senedir yapıyor muşsun baya uzun bir zaman.

Sokak ağzıyla kudurdum yani sınırlarımı zorlamak istiyorum 15 yaşındayım 10 kg dumbell ile başlanırmı

Yeni konular

Geri
Yukarı