15 yaşındayken daha boyum uzar mı?

pasadurum

Zeptopat
Daha fazla  
Şu an 15 yaşındayım. Bu sene 16 olacağım, şu an 1.77 civarıyım, sizce daha uzar mıyım?
Babam 1.70 annem 1.65

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu an 15 yaşındayım. Bu sene 16 olacağım, şu an 1.77 civarıyım, sizce daha uzar mıyım?
Babam 1.70 annem 1.65
23 yaşına kadar yolun var uzamak için. Basketbolun uzattığı efsanesi var ama ben denemedim. Muhtemelen işe yarıyor olsa gerek. Fitness'ın boy uzamaya engel olduğunu biliyorum.
Genetik olarak bir şey diyemeyiz tamamen aile yapına bağlı. Günümüz gençleri hormonlu oluyorlar, dert etme bence. Hem 1.77 civarı neyine yetmiyor :D Uzun boylu olmak bana göre hiç iyi bir şey değil. 182 yim ben.

1.77 gerçekten neye yetmiyor. 1.95 arkadaşım var dışarı çıkınca çok uzun duruyor sırıtıyor yanımızda :DUzayacağını düşünüyorum boy uzaması genelde 20 yaşına kadar devam eder (anormal durumlar hariç)

Formül şu şekilde;
  • Annenin boyunu ve babanın boyunu toplayın. (santimetre olarak)
  • Erkek çocuk için 13cm ekleyin. kız çocuk için 13cm çıkarın.
  • İkiye bölün.
Daha fazla uzamazsın zaten formülden fazla uzunsun, ama düzenli multivitamin ve balık yağı alırsan belki birkaç santim daha 18'ine kadar

Arkadaşlarımın geneli benden uzun o yüzden yoksa ben de boyumdan memnunum :D 3 5 santim yeterli benim için

Son düzenleme:
Üniversite son sınıfa kadar uzamıştım ben. Merak etme yani :)
Ama genetik faktörler önemli. Genetik faktörlerden yanı sıra beslenme şeklin de tabiki etkiliyor.
Benim de boy takıntım vardı, şu taktiği izlemiştim:
-Dışarı çıkmadan önce bir bardak süt içiyordum. 30-40dk bekledikten sonra evimin yakınında açık park vardı. Oradaki basketbol sahasında bir kaç saat basket oynuyordum.
Burada içtiğin sütte kalsiyum bulunuyor bol miktarda. Kalsiyumu kemiklere bağlayan şey ise D vitamini. D vitamini de güneş ışığı sayesinde sağlıyoruz. Böylelikle içilen kalsiyumun büyük bir kısmını kemiğe bağlamayı hedefliyoruz.
Tabi ben süt ve süt ürünlerini çok severdim. (Süt, yoğurt, peynir) Bu şekilde boyumun uzamasına destek sağladığımı düşünüyorum. (Babam 1.75, annem 1.55, ben 1.82)
(Boyumdaki hedefim 1.85'ti fakat annem 1.80'e ulaşınca süt içirmeyi yasakladı sırık gibi oldun diyerek :) )

Formül şu şekilde;
  • Annenin boyunu ve babanın boyunu toplayın. (santimetre olarak)
  • Erkek çocuk için 13cm ekleyin. kız çocuk için 13cm çıkarın.
  • İkiye bölün.
Daha fazla uzamazsın zaten formülden fazla uzunsun, ama düzenli multivitamin ve balık yağı alırsan belki birkaç santim daha 18'ine kadar
Bu formüle göre birkaç nesil sonra 3 metre insanlar olacak.

Yeni konular

Geri
Yukarı