1500-1600 TL Ekran Kartı Önerisi

Bütçenize önerdiğim iki kart da, işlemciniz ile uyumlu çalışacaktır endişeniz olmasın. Bu kadar üzerine düşünmenize gerek yok çünkü benim işlemcimle aynı gibiler :)
Teşekkür ederim dostum arkadaşın önerdiği siteye girdim %21 darboğaz diyordu
Your processor is too weak for this graphic card.
böyle bir yazıyla karşılaşınca söyledim :D

Dostum pek anlamıyorum sitede %1.25 diyor fps kaybı ne kadar olur cok olur mu farkedilmez mi

Evet bende güncel bir kart alma tarafındayım

Bottleneck Calculator - PC Builds
dostum işlemci i5 6500 linkte 8400 diyor ama benim mi yanlışım var
Pardon yanlış linki atmışım.

%22'lere varan darboğaz var.RX 580 almanız sizin için daha iyi olur gibi.

RX 5500XT 8GB ile benchmark videosunu bulamadım fakat GTX 1650 Super ile olanını buldum. İşlemci kullanımı hayli yüksek. Bu biraz kötü oldu. Sanırım o link benim de kafamı karıştırdı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar elimde şu an olan sistem bu. Ekran kartım eski yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum. 1600-1500 TL bütçem var. Bu sisteme en iyi ekran kartı ne olur?
- Intel i5 6500 3.2 GHz.
- 8 GB DDR4 RAM.
- FSP 500W Power Supply.
- Casper H110M4 (anakart)

Açıkçası bu kadar fark olacağını düşünmemiştim çünkü benim işlemci kullanımım genelde %30'larda oluyor RX 5500XT 8GB ile. Tavsiyem eğer bulabilirseniz 1000-1100 TL civarında garantili ikinci el GTX 1060 6GB veya RX 570 alıp kalan miktarı gelecekteki yükseltmeler için saklamanız.

Açıkçası bu kadar fark olacağını düşünmemiştim çünkü benim işlemci kullanımım genelde %30'larda oluyor RX 5500XT 8GB ile. Tavsiyem eğer bulabilirseniz 1000-1100 TL civarında garantili ikinci el GTX 1060 6GB veya RX 570 alıp kalan miktarı gelecekteki yükseltmeler için saklamanız.
Yani 5500 xt 'den vazgeçip rx570 8gb mı almalıyım %22 nasıl bir etkisi olur

Yani 5500 xt 'den vazgeçip rx570 8gb mı almalıyım %22 nasıl bir etkisi olur

Ben biraz yabancı kaynaklardan da detaylı araştırıp size doğru bir bilgi vereceğim. Az önce paylaştığım video hem oyun hem de kayıt yüzünden cpu kullanımı aşırı yüksek çıkmış olabilir. En geç 1 saate dönüş yaparım buradan.

@Bellegrin23 araştırdığım kadarıyla evet işlemci kullanımı yüksek olacaktır fakat darboğaz rahatsız edecek seviyede olmayacaktır. Oyundan oyuna değişkenlik gösterebilir diye düşünüyorum bazı oyunlarda işlemci kullanımı %80 üzerine çıkmazken bazılarında yer yer %100'e vurabilir. Genellikle darboğaz yaşamayacağınızı düşünüyorum. Sizin yerinizde olsam RX 5500XT 8GB veya 1650 Super alırdım ve arka planda bir program çalıştırmadan oynardım, denerdim oyunları. Tabii Windows'u ve bios'u da güzelce güncellerdim. Bilgisayarınız ne kadar temiz, güncel olursa oyun oynarken işlemci o kadar rahat olacaktır.

Bunun dışında önümüzdeki aylarda işlemcinizi yükseltip (i3 9100f gibi), bir adet daha 8GB ram ekleyip dual channel yaparsanız önümüzdeki 2-3 sene için çok rahat edersiniz.

Son düzenleme:
Ben biraz yabancı kaynaklardan da detaylı araştırıp size doğru bir bilgi vereceğim. Az önce paylaştığım video hem oyun hem de kayıt yüzünden cpu kullanımı aşırı yüksek çıkmış olabilir. En geç 1 saate dönüş yaparım buradan.

@Bellegrin23 araştırdığım kadarıyla evet işlemci kullanımı yüksek olacaktır fakat darboğaz rahatsız edecek seviyede olmayacaktır. Oyundan oyuna değişkenlik gösterebilir diye düşünüyorum bazı oyunlarda işlemci kullanımı %80 üzerine çıkmazken bazılarında yer yer %100'e vurabilir. Genellikle darboğaz yaşamayacağınızı düşünüyorum. Sizin yerinizde olsam RX 5500XT 8GB veya 1650 Super alırdım ve arka planda bir program çalıştırmadan oynardım, denerdim oyunları. Tabii Windows'u ve bios'u da güzelce güncellerdim. Bilgisayarınız ne kadar temiz, güncel olursa oyun oynarken işlemci o kadar rahat olacaktır.

Bunun dışında önümüzdeki aylarda işlemcinizi yükseltip (i3 9100f gibi), bir adet daha 8GB ram ekleyip dual channel yaparsanız önümüzdeki 2-3 sene için çok rahat edersiniz.
Bu güzel araştırman için teşşekür ederim rx570 almaya karar verdim en iyi oturan o zaten bi gta5 fifa 20 csgo gibi oyunları oynuyorum teşekkür ederim belki ilerde güzel bi sisteme geçtiğim zaman yeni işlemcime o kartları düşünebilirim teşekkür ederim sana tekrardan
Bu güzel araştırman için teşşekür ederim rx570 almaya karar verdim en iyi oturan o zaten bi gta5 fifa 20 csgo gibi oyunları oynuyorum teşekkür ederim belki ilerde güzel bi sisteme geçtiğim zaman yeni işlemcime o kartları düşünebilirim teşekkür ederim sana tekrardan
Dostum sana son bi sorum daha olucak sanırım 1060 da darboğaz olmuyor 1060 mı yoksa rx570 mi

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı