1500-1700 TL bisiklet önerisi

Ne farkı var? Kilitli maşa ne işe yarıyor? V-fren tamiri zor olduğu söyleniyor. Zor olduğu için pahalı oluyormuş. Garanti zaten kendi aleminde.

V-fren ve mekanik disk tamamen ayrı dünyalar bile denilebilir. Ayrıca mekanik disk mi v fren mi tartışması da uzar da uzar. Şahsi fikrim mekanik disk yönünde. Kilitli maşa kullanma yerine ve kullanma şekline uyum sağlamasına olanak sağlıyor denilebilir.

Ne farkı var? Kilitli maşa ne işe yarıyor? V-Fren tamiri zor olduğu söyleniyor. Zor olduğu için pahalı oluyormuş. Garanti zaten kendi aleminde.
Tam tersine disk frenlerin tamiri ve bakımı daha zordur. Mekanik diskin V frenden, yağmurda iyi fren yapabilmesi ve daha hızlı durabilmesi dışında artısı yok. Eğer alacaksanız bile hidrolik disk fren alın, mekanik disk frenler daha çabuk bozuluyor boş yere masraf. Tabii bu bisiklet fiyatını iyice arttıracaktır.

Kilitli maşa ön amartisörü kilitlemenizi yarıyor. Şehir içinde kilitlerseniz enerjiden tasarruf edersiniz.

Aslında düşük bütçede amortisörlü bisiklet tavsiye etmem, ucuz parça seçtikleri için hemen işlevini yitirebiliyor.

Tam tersine disk frenlerin tamiri ve bakımı daha zordur. Mekanik diskin v frenden, yağmurda iyi fren yapabilmesi ve daha hızlı durabilmesi dışında artısı yok. Eğer alacaksanız bile hidrolik disk fren alın, mekanik disk frenler daha çabuk bozuluyor boş yere masraf. Tabii bu bisiklet fiyatını iyice arttıracaktır.

Kilitli maşa ön amartisörü kilitlemenizi yarıyor. Şehir içinde kilitlerseniz enerjiden tasarruf edersiniz.

Aslında düşük bütçede amortisörlü bisiklet tavsiye etmem, ucuz parça seçtikleri için hemen işlevini yitirebiliyor.

Ek olarak ekliyim hocam mekanik diski yeni kullanmaya başlayanlar için çok alışmadan yüksek hızda kaygan yerde bisiklet sürmeyin :). Şahsen 10 metreye yakın bisikletle kayarak otobüsün altına giriyordum son anda attım kendimi farklı tarafa.

Tam tersine disk frenlerin tamiri ve bakımı daha zordur. Mekanik diskin V frenden, yağmurda iyi fren yapabilmesi ve daha hızlı durabilmesi dışında artısı yok. Eğer alacaksanız bile hidrolik disk fren alın, mekanik disk frenler daha çabuk bozuluyor boş yere masraf. Tabii bu bisiklet fiyatını iyice arttıracaktır.

Ben dağ bisikleti alacam dağ bisikletinde amortisör olmuyor zaten galiba. XC 75 alacam son karar mı :)

Ben dağ bisikleti alacağım dağ bisikletinde amortisör olmuyor zaten galiba. XC 75 alacağım son karar mı :)

Dağ bisikletlerinde amortisör olur. XC 75'i internetten değil de gidip yüz yüze bakarak almak hep daha iyidir. Malzemesi vb. Sizi rahatsız edebilir bazen olabiliyor elcikleri ya da vites pedallarının malzemesi çok rahatsız edebiliyor.

Dağ bisikletlerinde kadroya zarar gelmemesi ve elinizi uyuşturmaması için amortisörlü maşa şart. Fakat dediğim gibi düşük fiyattaki maşalar daha çabuk verimliliğini yitirebiliyor.

Kron'un sitesinden xc75 modeline baktığımda arka vites hariç diğer parçalar kötü sayılır, maşa modelinde ise sadece kron yazıyor. Alacaksanız xc100 alın ama onda da aynı şekilde maşa modeli yazmıyor.

Size tavsiyem aynı fiyattan gezi(trekking, hibrit) bisiklet almanız. Hem şehirde hem toprak yollarda daha iyi bir seçim. Aynı fiyatta olmasına rağmen parçaları dağ bisikletine kıyasla daha iyi oluyor genelde. Bizim ülkede -sizin fikrinizi bilmesem de- dağ bisikleti en iyisidir diye bir bakış açısı var. Eğer dağ bisikletini gerçekten amacı için üretilmiş yerde kullanacaksanız alın, hevesinizi kırmak istemem.

Sarı siteden bakmanız daha iyi olabilir. Genelde iş sahibi olanlar bir hevesle bisiklet alıp 3 4 tur attıktan sonra vakit bulamadığından dolayı satıyor. Güzel bisiklet bulabilirsiniz bu yolla. Ama kadro boyuna ve tekerlek boyutuna dikkat edin.

Dağ bisikletlerinde kadroya zarar gelmemesi ve elinizi uyuşturmaması için amortisörlü maşa şart. Fakat dediğim gibi düşük fiyattaki maşalar daha çabuk verimliliğini yitirebiliyor.

Kron'un sitesinden xc75 modeline baktığımda arka vites hariç diğer parçalar kötü sayılır, maşa modelinde ise sadece kron yazıyor. Alacaksanız xc100 alın ama onda da aynı şekilde maşa modeli yazmıyor.

Size tavsiyem aynı fiyattan gezi(trekking, hibrit) bisiklet almanız. Hem şehirde hem toprak yollarda daha iyi bir seçim. Aynı fiyatta olmasına rağmen parçaları dağ bisikletine kıyasla daha iyi oluyor genelde. Bizim ülkede -sizin fikrinizi bilmesem de- dağ bisikleti en iyisidir diye bir bakış açısı var. Eğer dağ bisikletini gerçekten amacı için üretilmiş yerde kullanacaksanız alın, hevesinizi kırmak istemem.

Sarı siteden bakmanız daha iyi olabilir. Genelde iş sahibi olanlar bir hevesle bisiklet alıp 3 4 tur attıktan sonra vakit bulamadığından dolayı satıyor. Güzel bisiklet bulabilirsiniz bu yolla. Ama kadro boyuna ve tekerlek boyutuna dikkat edin.
Bulunduğum bölgede ikinci el sağlam bulabilir miyim bilmiyorum. Mosso'nun dağ bisikletleri nasıldır? Toprak yolda kullanacağım. Şehirde de kullanacağım. Bir arkadaşın Mosso dağ bisikletini sürmüştüm gerçekten çok iyiydi. Modeli Wildfire idi sanırsam.

Mosso'nun ürünleri kaliteli ama ülkemizde ümit bisiklet toplayıp satıyor. Servis konusunda sıkıntı çıkarır mı bilmiyorum. Ayrıca bütçenizin üstünde kalıyor.

Eğer düz toprak yol için alacaksanız dediğim gibi dağ bisikleti almanıza gerek yok. Kalın tekerler ve amortisör gücünüzü emmekten başka bir işe yaramaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı