1500₺ çizim ve oyun için monitör tavsiyesi

Akıcılık olarak devasa bir fark var.
Ama hikayeli oyunlar oynadığınızdan 2K 60FPS de gayet yeterli bir deneyim sunacaktır, yani oyun tarafını feda etmiş olmuyorsunuz.

Yoksa 144Hz ile 75Hz arasında devasa bir akıcılık farkı var, 144Hz 1080p de olsa daha iyi bir oyun deneyimi sunacaktır.
Ama sadece oyun oynamadığınızdan 144Hz önermem için bana yetmedi. Karar sizin.
Evet size katılıyorum, profesyonel anlamda çizim yapıyorum ve renk kalitesi vb. konular 1.planda, öte yandan korkum hikâyeli oyunlarda hz konusu yüzünden sıkıntı yaşamak. Dediğiniz gibi zaten 2k da 60 fps kulağa hoş geliyor. En kötü ihtimal 2k monitörde gelecekte 2k da daha fazla zorlayacak oyunlar geldiğinde 1080p de oyun oynamak oyun deneyimini çok mu kötü etkiler ?
Çizim gibi işlerde ben IPS, hatta AH-IPS şart derim. Sadece hardcore FPS oynayacaksan 144Hz TN al, ama başka türlü IPS daima. Ben kendim oyun da oynuyorum ve 5 MS 60Hz IPS monitördeyim, açıkçası eksikliğini de hissetmedim şu ana kadar.
Rekabetçi oyunlar oynamıyorum cyberpunk tarzı hikayeli oyunlar oynuyorum.

@rigel2901 2K'da 1080p, 1080p monitördeki 1080p'den daha kötü ve bulanık görünür, bunun sebebi de 1080p'yi tam gösterememesidir. Bulanık derken, blurlu falan değil tabii ki. Daha az keskin ve bir tık daha kalitesiz.

1080p değilde 900p gibi düşünün, ama ondan daha iyidir, 1080p'den de daha kötüdür.

Masaüstünde bayağı kötü olsa da sizde böyle bir durum yok, oyun oynayacaksınız.

Oyunlar da bir tık daha bulanık ve keskinliği düşük oluyor ama çok dert değil.
2K'yı gördükten sonra çözünürlük değil ayar düşürmek istersiniz ve ayar düşürerek de bayağı gider RTX 2070 2K'da.

Ama yine de 1080p'ye almak zorunda kalırsanız 2K'ya alışık olduğunuzdan kötü etkiler.
Ama 1080p'ye de alışmak çok uzun sürmez diye tahmin ediyorum.

@rigel2901 2K'da 1080p, 1080p monitördeki 1080p'den daha kötü ve bulanık görünür, bunun sebebi de 1080p'yi tam gösterememesidir. Bulanık derken, blurlu falan değil tabii ki. Daha az keskin ve bir tık daha kalitesiz.

1080p değilde 900p gibi düşünün, ama ondan daha iyidir, 1080p'den de daha kötüdür.

Masaüstünde bayağı kötü olsa da sizde böyle bir durum yok, oyun oynayacaksınız.

Oyunlar da bir tık daha bulanık ve keskinliği düşük oluyor ama çok dert değil.
2K'yı gördükten sonra çözünürlük değil ayar düşürmek istersiniz ve ayar düşürerek de bayağı gider RTX 2070 2K'da.

Ama yine de 1080p'ye almak zorunda kalırsanız 2K'ya alışık olduğunuzdan kötü etkiler.
Ama 1080p'ye de alışmak çok uzun sürmez diye tahmin ediyorum.
yakın zamanda ekran kartını rtx 3070 yapmayı düşünüyorum, buda sanırım 2k da uzun süre oyun oynayabilmeyi mümkün kılar. Öte yandan çizim konusunda görüntü kalitesi açısından 1080p ile 1440p arasında devasa bir fark olurmu?

@rigel2901 RTX 3070 4K için bile şu anda gayet yeterli. 2K'da kart çatlayana kadar üzmeyecektir diye düşünüyorum.

1080p ile 2K arasında tasarım yaparken fark ediyor.

Bunu en iyi şöyle açıklayabilirim; mesela çalışıyorusnuz ve "Preview veya fırça seçenekleri kısmı çok küçük, onu biraz büyüteyim. Şimdi de öbürü küçük kaldı.
Keşke ekrana "Renk paletini" de sığdırabilseydim."

Renk paleti vs. örnek. Ekranda daha fazla şey görmek istetip de görememe şeyi 2K'da büyük oranda gidiyor.

Ayrıca çiziminiz daha keskin görünecektir. Kısacası bayağı fark var.

Bunun dışında yazılar vs. ilk başta kücük gelebilir, öyle olursa ölceklendirmeyi arttirirsiniz.

Ayni sekilde her sey kucuk gelecek ama endiselenmeyin, kisa bie sure sonra alisip ardindan da bayılıyorsunuz.

@rigel2901 RTX 3070 4K için bile şu anda gayet yeterli. 2K'da kart çatlayana kadar üzmeyecektir diye düşünüyorum.

1080p ile 2K arasında tasarım yaparken fark ediyor.

Bunu en iyi şöyle açıklayabilirim; mesela çalışıyorusnuz ve "Preview veya fırça seçenekleri kısmı çok küçük, onu biraz büyüteyim. Şimdi de öbürü küçük kaldı.
Keşke ekrana "Renk paletini" de sığdırabilseydim."

Renk paleti vs. örnek. Ekranda daha fazla şey görmek istetip de görememe şeyi 2K'da büyük oranda gidiyor.

Ayrıca çiziminiz daha keskin görünecektir. Kısacası bayağı fark var.

Bunun dışında yazılar vs. ilk başta kücük gelebilir, öyle olursa ölceklendirmeyi arttirirsiniz.

Ayni sekilde her sey kucuk gelecek ama endiselenmeyin, kisa bie sure sonra alisip ardindan da bayılıyorsunuz.
Evet söylediğiniz konu çok önemli hakikaten. Bunun yanında tasarım konusunda şöyle bir durum var. Örneğin çizim tabletinde (Cintiq) yaptığım çizimi monitörde mümkün olduğunca gerçek ve kaliteli renklerle görmek benim için önemli. Bu açıdan da Philips monitör AOC den bir hayli üstündür değil mi?

@rigel2901 tasarım için üstün tabii ki.
Sadece çözünürlük bile yeterli.

Ama oyun olarak da bakarsak daha düşük gecikme ve yüksek tazeleme hızı ile AOC üstün.

@SkyRose Hocam tekrar selamlar, başka bir konuda Acer Nitro VG270Ubmiipx önermişsin renk kalitesi vs. açısından. Philips ile fiyat olarak ortalama 300-400 lira fark var. Acaba bütçeyi çatlayana kadar sıkıp bu monitöremi yönelsem diye düşündüm. Fakat özelliklere baktığımda Srgb kapsamı philips daha yüksek görünüyor, öte yandan acerin 10bit(8bit frc) ve parlaklık düzeyi (350 cd/m) olması acer'i bir adım öne taşıyor. Senin görüşün nedir bu konuda?

@rigel2901 Acer'ın renk gamutu (sRGB %100) tasarım için gayet yeterli. Bunun üstü lüks sayılır, zaten genelde sRGB formatında çalışılır ve fazlası önemsiz olur.

Yani çok da takılmayın derim.

Ama renk derinliği olarak 8 bit + FRC (Sahte 10 bit) olduğundan 8 bit'e avantajı, ve parlaklığı ile de yine avantajı var.

Ayriyeten 27" olduğundan masanız ve bakma mesafeniz yeterli ise daha rahat olacaktır.

Sizi aşırı zorlayacaksa gerek yok ama çok abartı bir uçurum olmadığı sürece değeceğini düşünüyorum.

Anladım, peki philips veya acer ın muadili olabilecek bu fiyat seviyesinde başka önerilerin olur mu? iki monitörü de bulmak pek kolay değil gibi duruyor, en azından alternatif olursa iyi olur bence.
@SkyRose hocam bütçeyi 3000 seviyesine çıkardım bu aşamada Acer Nitro XV272UPbmiiprzx modeli gözüme çarpıyor 144hz hem de IPS ve 8 bit+FRC (10 bit) ayrıca 2K kağıt üzerinde hepsi bir arada gözüküyor. Yorumun ne olur bu monitör hakkında ? Başka bir konuda VRC nin renk solmasına vs. neden olabileceğinden bahsetmişsiniz sanırım çok önemli bir konu değil?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı