1500 TL elektrogitar önerisi

hoopperr

Hectopat
1500 TL'ye kadar elektro gitar önerir misiniz? Amfi olarak blackstar ID Core 10 düşünüyorum çaldığım tarzlar: Duman, Manga, Mor ve Ötesi, bazen metallica, bazen Guns's Roses. Tamamen ruh halime göre değişiyor yani 😀 Her neyse, ben Les Paullara aşığım fakat hep bir strat alma isteği var içimde, başlangıç seviyesi değilim, 5 yıldır çalıyorum, önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çaldığınız tarzlara bakınca HSH veya HSS bir gitarın sizin için daha iyi olacağını düşünüyorum. Önerilerim:
Modelleri örnek olsun diye attım. Beğendiğiniz bir modeli Sahibinden'de araştırarak biraz daha ucuza bulabilirsiniz.

Gitar; model bazlı, marka bazlı alınabilecek bir şey değildir. Yapılması gereken birkaç kasa belirleyip (Strat, Les Paul, SG vb.) müzik marketlerine uğramanız, gezebildiğiniz kadar dükkan gezip elinize, kulağınıza ve gözünüze sineni almanızdır. Örneğin Squier modelleri arasından Meksika Fender seviyesinde gitarlar çıkabiliyor. Tamamen şansa ve ustalığa kalıyor gitar seçmek.
Bahsettiğiniz gruplar için eğer çok sert tonlara çıkılmayacak ise HSS bir Strat iyi bir seçim olabilir. Ibanezi sıcak tonlar ve tona gelebilirlik olarak pek tavsiye etmiyorum ben.
O bütçede Squier Affinity modelleri sıfırda tercih edilebilirken, 2. el Vintage Modified serisi, özellikle ve özellikle Classic Vibe serisi bütçe zorlanarak bulunabilir.
Amf bütçesinin bir kısmını gitara ayırıp üzerine biraz daha şartları zorlamanız tavsiyemdir.

Gitar; model bazlı, marka bazlı alınabilecek bir şey değildir. Yapılması gereken birkaç kasa belirleyip (Strat, Les Paul, SG vb.) müzik marketlerine uğramanız, gezebildiğiniz kadar dükkan gezip elinize, kulağınıza ve gözünüze sineni almanızdır. Örneğin Squier modelleri arasından Meksika Fender seviyesinde gitarlar çıkabiliyor. Tamamen şansa ve ustalığa kalıyor gitar seçmek.
Bahsettiğiniz gruplar için eğer çok sert tonlara çıkılmayacak ise HSS bir Strat iyi bir seçim olabilir. Ibanezi sıcak tonlar ve tona gelebilirlik olarak pek tavsiye etmiyorum ben.
O bütçede Squier Affinity modelleri sıfırda tercih edilebilirken, 2. el Vintage Modified serisi, özellikle ve özellikle Classic Vibe serisi bütçe zorlanarak bulunabilir.
Amf bütçesinin bir kısmını gitara ayırıp üzerine biraz daha şartları zorlamanız tavsiyemdir.
squier başlangıç seviyesi değilmi ? bu arada zuhal müzikte denemiştim bir tane squire strat pek içime sinen bir sesi yoktu.Peki dediğiniz fender meksika seviyesine yakın gitarı nasıl bulabilirim

Squier alınacaksa Amerika menşeili olanlarını öneririm. Onun dışında aralarında pek bir fark yok. Zaten Amerika yapımı Squierlar normal Fenderler kadar pahalı. Bazı eski Squierlarda da güzel tonlar oluyor fakat onlar da normal Squierlardan pahalı.

Bilemiyorum hocam squier beni pek cezbetmiyor gerçekten uzun bir süre kullanabileceğim uygun bir şey arıyorum ve başlangıç seviyesi olmasınıda pek istemiyorum kendi gitarım bile sesi artık kötü gelmeye başladı çok isterdim ki fender biraz daha ucuz olsun ama işte :( Öğrenciyim malesef bütçeyi de artıramıyorum 1500 tl bütçeyle olabildiğince iyi bir gitar almaya çalışıyorum ama mağaza da gezemiyorum malesef bulunduğumuz virüs şartları yüzünden
ve genellikle SX tercih ediyorlar SX ler hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Son düzenleme:
SX'ler de Squier'lar gibi, hatta daha kötüler. Bazıları şansına güzel SX'ler bulabiliyor fakat onun için de müzik marketleri gezip gitar deniyorlar sürekli. Ben hala daha attığım Ibanez'leri öneririm. Sert tonlarda kesinlikle üzmez, ara manyetiklerde de strat tonuna yakın bir ton verir.

Elektro gitar marka ve modeli belirlemek için minimum gereksinimleri belirlemek lazım. Tabii bütçeye göre ama şu olmazsa olmaz diyerek araştırma yapmak gerekir. Mesela bence en önemli özelliği klavyesinin rahat olmasıdır. Tonu bir şekilde bulunabilir. Kasasının şekli genelde keyfe göre belirlenebilir. Tabii belli başlı türler için kasalar özdeşlemiş ama onlara çok takılmamak gerekir. Sonra biraz detaya girilirse manyetikleri yeterli olacak mı? Onu araştırmak gerekir. Kabaca böyle, sonra fiyatları bilemediğim için 1500 liraya nasıl gitarlar kaldı, ondan bir marka söyleyemedim.

Ama önemli bir şey söyleyeyim. Bahsedilen amfi dore'de 1000lira civarı görünüyor. Eğer gitara 1500 amfiye 1000 gibi düşünüldüyse bence hatalı olur. Amfiye hiç gerek yok diyebilirim. Eğer ki stüdyo ya da canlı performans gibi düşünceler yoksa evde yeterli kalitede ses çıkışı mevcutsa ki apartmanda zaten kulaklıkla çalınacaksa o bile gerekli değil, sadece vst tabir edilen programlarla amfiye yakın tonlar almak mümkün. Hem de istenilen her tarzda, en sert tonlar bile gayet güzel çıkıyor. Mesela benim fender amfi vardı. Senelerce kullanmadım, ikinci el sattım gitti. Amfiye verilecek parayı ses kartına verebilirsiniz. Standart ses kartlarından da tatmin edici ton alınabilir ama eninde sonunda kayıt da ederim, daha kaliteli sesler olsun isteniyorsa bence amfi yerine ses kartı çok daha mantıklıdır.

Elektro gitar marka ve modeli belirlemek için minimum gereksinimleri belirlemek lazım. Tabii bütçeye göre ama şu olmazsa olmaz diyerek araştırma yapmak gerekir. Mesela bence en önemli özelliği klavyesinin rahat olmasıdır. Tonu bir şekilde bulunabilir. Kasasının şekli genelde keyfe göre belirlenebilir. Tabii belli başlı türler için kasalar özdeşlemiş ama onlara çok takılmamak gerekir. Sonra biraz detaya girilirse manyetikleri yeterli olacak mı? Onu araştırmak gerekir. Kabaca böyle, sonra fiyatları bilemediğim için 1500 liraya nasıl gitarlar kaldı, ondan bir marka söyleyemedim.

Ama önemli bir şey söyleyeyim. Bahsedilen amfi Dore'de 1000LIRA civarı görünüyor. Eğer gitara 1500 amfiye 1000 gibi düşünüldüyse bence hatalı olur. Amfiye hiç gerek yok diyebilirim. Eğer ki stüdyo ya da canlı performans gibi düşünceler yoksa evde yeterli kalitede ses çıkışı mevcutsa ki apartmanda zaten kulaklıkla çalınacaksa o bile gerekli değil, sadece VST tabir edilen programlarla amfiye yakın tonlar almak mümkün. Hem de istenilen her tarzda, en sert tonlar bile gayet güzel çıkıyor. Mesela benim fender amfi vardı. Senelerce kullanmadım, ikinci el sattım gitti. Amfiye verilecek parayı ses kartına verebilirsiniz. Standart ses kartlarından da tatmin edici ton alınabilir ama eninde sonunda kayıt da ederim, daha kaliteli sesler olsun isteniyorsa bence amfi yerine ses kartı çok daha mantıklıdır.

Teşekkürler hocam zaten gitar aldıktan sonra yavaş yavaş stüdyo kuracaktım teras katına yapacağım için komşularda sıkıntı çıkartmazdı ses kartını da Amazon'dan almayı düşünüyordum ama dolar uçtu gitti o zaman ben 1500 TL bandında bir gitarla ses kartından istediğim tonu elde edebilir miyim ona göre ya düşük fiyatlı bir amfi tercih edeceğim ya da uygun bir ses kartı bulacağım.

1500 TL bandında bir gitarla ses kartından istediğim tonu elde edebilir miyim

Rica ederim. Dediğim gibi dolar kuru yüzünden listeleri takip etmek bile zor, yani hangi gitarlar 1500 civarı onu bilemiyorum. Şöyle yapabilirsin. Önce kafandaki tonu netten bulup gerekli programları laptop'a kurup mağazada gitarları takıp deneyebilirsin. Yeni ses kartı olmadan da bunu yapabilirsin. Ben tablete takıp denemiştim, sıkıntı çıkarmamışlardı. Hem böylece aynı çıkıştan gitarlarda nasıl bir ton farkı olduğunu da görürsün. Hem de olur olmaz diye kafana bir şey takılmaz. En garanti yöntem bu bence.

Geri
Yukarı