1500 TL R5 5600X için soğutucu önerisi

Amazon kendi satıyor, gelmesi uzun sürmez.
Sayfada genellikle 1-2 ay içinde kargoya veriliyor diyor bilemedim.

Gözüme MPG Coreliquid K240 (kasanın üst tarafına) veya MPG Coreliquid K360 (ön taraftaki fanları söküp, boştaki fanları üste takmak) çarptı. Fiyatı daha fazla ama CFM ve hava akışı değerleri gayet iyi görünüyor. MSI cashback ile tercih edilebilir belki diye düşündüm ama ürünlerle ilgili bir bilgim yok tabi.

Sayfada genellikle 1-2 ay içinde kargoya veriliyor diyor bilemedim.

Gözüme MPG CoreLiquid K240 (kasanın üst tarafına) veya MPG CoreLiquid K360 (ön taraftaki fanları söküp, boştaki fanları üste takmak) çarptı. Fiyatı daha fazla ama CFM ve hava akışı değerleri gayet iyi görünüyor. MSI cashback ile tercih edilebilir belki diye düşündüm ama ürünlerle ilgili bir bilgim yok tabii.

Ben CoreLiquid almayın diyorum. Lian Li galahad 240 en iyisi alın işte.

Ben CoreLiquid almayın diyorum. Lian Li galahad 240 en iyisi alın işte.
Zaten ya onu ya da coreliquid'lerden birini alacağım gibi görünüyor. MSI'a özelliklerinden ve sistemimdeki çoğu parçanın MSI olmasından dolayı sistem bütünlüğü için daha yakınım. Ürünler kronik sıkıntılı falansa onu bilemeyeceğim.

Şu listeyi görüp neden hiç pf240 önerilmemiş merak ettim. Tüm "5600x soğutucu" konularını okudum neredeyse hepsinde öneriliyordu :)

Ayrıca yine yüksek cfm'li hava soğutucular da var. Neden listenin (CFM değerine göre sıralanmış) 32. sırasındaki ile 17. sırasındaki bu soğutucuları tavsiye ediyorsunuz bunu merak ediyorum. Sadece mantıklı bir cevap aradığımdan yoksa önerilerinize saygı duyuyorum.
Merhaba,

Öncelikle sistemim aşağıdaki gibidir. Şu anki işlemci soğutucum AMD Wraith Stealth.

Yapmak istediklerim, beklentilerim ve bütçeye gelecek olursak,
  • İşlemciye şimdilik overclock yapmayı düşünmüyorum ama ilerde yapma ihtimalim yüksek. Henüz iyi bir soğutucum olmadığı için işlemciyi ağır testlere sokmadım. Zaten bu konuda iyi bir bilgi birikimim olduğu da söylenemez. Silikon kalitesi, işlemci voltaj değerleri vs. iyi bir bilgim yok. Sistemi hazır aldım ve geldiği gibi kullanıyorum.
  • Monitörüm 1440p ve oyunları 2K'da oynayacağım. (Forza Horizon 4'te 2K ultra ayarlarda 85-90 dereceleri gördüm)
  • Bütçe olarak belirli bir limitim yok ama gördüğüm kadarıyla aşırıya kaçmayacak mantıklı soğutucular maksimum 2000 TL. Bu civarlar ve altı olarak söyleyebilirim.
  • Uygun bir hava soğutucu ile de işimi görebileceğimi söyleyenleriniz olacaktır. Yine önerinizi yapın. Ama alacağım soğutucu ile kafamın rahat olmasını istiyorum.
Konudaki rehber olayına gelecek olursak, soğutucularda CFM, hava basıncı ve desibel gibi önemli bir kaç değer göz önünde bulundurulması gerekiyor diye düşünüyorum (tabii boyutları ve kasaya sığıp sığmayacağı kısmını atlarsak, eksiğim varsa düzeltin lütfen).

Ben de piyasadaki bir çok sıvı ve hava soğutucunun bu değerlerini üreticilerinin kendi paylaşmış olduğu datasheet'lerden buldum ve bir listede topladım ve ortaya aşağıdaki gibi bir tablo çıktı. Atlamış olduklarım da vardır illaki. Bazı değerleri bulamadığım için boş durumda.

Ayrıca piyasadaki sağlam satıcılardan en uygun fiyatlar da listede yer almakta. Fiyatlar yakın zamanda araştırıldı fakat ufak değişiklikler olmuş olabilir. Her birinin linki elimde mevcut. Model bazlı isteyenlerle paylaşabilirim.

Okuduğum kadarıyla CFM değeri yükseldikçe doğal olarak gürültü seviyesi de artıyor ama bu soğutucular iyi performans gösterdiği için fanlarını çoğu zaman %100'de çalıştırmıyor ve gürültü seviyeleri daha aşağılarda oluyormuş.

Tabi tablo sadece sayılardan oluşmakta, gerçek kullanıcı deneyimini bilemiyorum. Bu sebeple size soruyorum. Nasıl bir seçim yapmamı önerirsiniz?

Eki Görüntüle 1225021

Arkadaşlar ayrı bir konu daha açmıştım. Çünkü bu konuyu açtığım zamanda soğutucu almadım. Çift konudan dolayı mesajı buraya attılar.

Yaptığım araştırmaya bakarsanız MSI K240, K360, H100i Capelllix yüksek CFM ve hava basıncıyla dikkat çekiyor. Bu modellerden biri tercih edilebilir mi? MSI’daki black friday cashback olayı ile belirli bir tutar da geri alınabiliyor. Paylaştığım fotoğrafta yer alıyor.

Önerisi olan yok mu arkadaşlar?
Güncel fiyatlar
Eki Görüntüle 1225608

@aranelciryatan Hocam merhaba. Sıvı soğutmalarla ilgili yaptığınız videoyu izledim. Ben de soğutucu arıyorum. Yukarda piyasaki çoğu sıvı ve hava soğutucunun cfm ve hava basıncı değerlerini tablo yaptım. Ne önerirsiniz?

Son düzenleme:
Zaten ya onu ya da coreliquid'lerden birini alacağım gibi görünüyor. MSI'a özelliklerinden ve sistemimdeki çoğu parçanın MSI olmasından dolayı sistem bütünlüğü için daha yakınım. Ürünler kronik sıkıntılı falansa onu bilemeyeceğim.

Şu listeyi görüp neden hiç pf240 önerilmemiş merak ettim. Tüm "5600x soğutucu" konularını okudum neredeyse hepsinde öneriliyordu :)

Ayrıca yine yüksek cfm'li hava soğutucular da var. Neden listenin (CFM değerine göre sıralanmış) 32. sırasındaki ile 17. sırasındaki bu soğutucuları tavsiye ediyorsunuz bunu merak ediyorum. Sadece mantıklı bir cevap aradığımdan yoksa önerilerinize saygı duyuyorum.

@aranelciryatan Hocam merhaba. Sıvı soğutmalarla ilgili yaptığınız videoyu izledim. Ben de soğutucu arıyorum. Yukarda piyasaki çoğu sıvı ve hava soğutucunun cfm ve hava basıncı değerlerini tablo yaptım. Ne önerirsiniz?
Çok güzel liste olmuş eline sağlık valla. Keşke bide USB Header var yok ekleseymişsin.

Benim kişisel görüşüm şu yönde 1. öncelik her zaman USB header bağlantısı olması ve fanların radyatör ısısına göre kontrol edilmesi. Çünkü fanların CPU ısısına göre radyatörlü sistemde kontrol edilmesi inanılmaz saçmalık. Tamamen ucuz çözüm olması için olan bir sistem. Pahalı ürünlere bakın hepsi radyatör kontrollü zaten.

O yüzden o listeyi USB header tab ekleyip ona göre en iyi statik basınç ve CFM'ye göre sıralamak lazım. Örnek işlemci bende 60 dereceye çıkıyor anlık 10-15 dakikada sıvı hemen ısınmıyor. Sıvı ısınana kadar fanlar hızlanmıyor sadece pompa devrini değiştiriyor ve kasada boş yere bir ses vs olmuyor. İşte bunu yönetmek için de o USB header bağlantısı olan sıvı soğutmalar gerekiyor.

Bu arada MSi K serisi ile USB header kullanıyor diye biliyorum ve gayet başarılı. Hatta 1 fan çalışsın 2 fan çalışsın gibi modları var çalışma profillerinde.

Çok güzel liste olmuş eline sağlık valla. Keşke bide USB Header var yok ekleseymişsin.

Benim kişisel görüşüm şu yönde 1. öncelik her zaman USB header bağlantısı olması ve fanların radyatör ısısına göre kontrol edilmesi. Çünkü fanların CPU ısısına göre radyatörlü sistemde kontrol edilmesi inanılmaz saçmalık. Tamamen ucuz çözüm olması için olan bir sistem. Pahalı ürünlere bakın hepsi radyatör kontrollü zaten.

O yüzden o listeyi USB header tab ekleyip ona göre en iyi statik basınç ve CFM'ye göre sıralamak lazım. Örnek işlemci bende 60 dereceye çıkıyor anlık 10-15 dakikada sıvı hemen ısınmıyor. Sıvı ısınana kadar fanlar hızlanmıyor sadece pompa devrini değiştiriyor ve kasada boş yere bir ses vs olmuyor. İşte bunu yönetmek için de o USB header bağlantısı olan sıvı soğutmalar gerekiyor.

Bu arada MSi K serisi ile USB header kullanıyor diye biliyorum ve gayet başarılı. Hatta 1 fan çalışsın 2 fan çalışsın gibi modları var çalışma profillerinde.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Eve döndüğümde listeye usb header bilgilerini de eklemeye çalışacağım. USB header’in olup olmadığını anlamak için datasheet’lerde nereye odaklanmalıyım? PWM yazması yeterli mi? Ve her USB header olan modelde fanların radyatör ısısına göre kontrolü mevcut mudur? Listede belirli bir bütçeye kadar olan modeller var. Yine de atlamış olduğum modeller olabilir. Kasam üst tarafta 240mm destekliyor. Ön tarafa 360 takmayı da düşündüm ama videonuzdan sonra vazgeçtim. Sizin önerebileceğiniz bir model var mıdır?

Şu listeyi görüp neden hiç PF240 önerilmemiş merak ettim. Tüm "5600X soğutucu" konularını okudum neredeyse hepsinde öneriliyordu :)

PF240 önerilmeme nedeni şimdiki fiyatı, 1250-1300 lira olmuş. Eylül ayında 930-940 lira civarlarında bir fiyata almıştım. Fanları Turbo moduna aldığımda gürültülü oluyor ama kulaklık takarsanız kasadan gelen sesi hiç anlamıyorsunuz bile.

Hocam tekrar merhaba. Vakit bulamadığımdan listeye usb header olayını ekleyemedim. MSI Coreliquid K240 nasıldır sizce? Dediğiniz gibi radyatör ısısına göre fanları kontrol edebilir miyim bu model ile?
Corsair iCUE H100i Elite Capellix satın alınmıştır. Yardımlarınız için teşekkürler.

Son düzenleme:
Hocam tekrar merhaba. Vakit bulamadığımdan listeye usb header olayını ekleyemedim. MSI Coreliquid K240 nasıldır sizce? Dediğiniz gibi radyatör ısısına göre fanları kontrol edebilir miyim bu model ile?
Corsair iCUE H100i Elite Capellix satın alınmıştır. Yardımlarınız için teşekkürler.
Hayırlı olsun

Yeni konular

Geri
Yukarı