16+8 GB RAM takmak

nosoverclock

Decapat
1x16 GB RAM'in yanına aynı marka model 8 GB daha ilave etmek istiyorum. Uyumlu çalışırlar mı? Dual Channel denilen tabir gerçekleşir mi? Bir de sizce DDR5 çıkacakken DDR4 RAM almak mantıksız bir hareket mi? (6-8 yıl rahat kullanmak istiyorum :D)

Son düzenleme:
16 GB Halen sizi 4-5 yıl götürür. DDR5 çıktığı zaman değiştirirsiniz. Şimdilik gerek olduğunu düşünmüyorum.
%50 İndirim kuponu boşa gitmesin diye uğraşıyorum :D ama şimdi DDR5 çıkınca DDR4 çöp olacaksa hiç yükseltmeyeyim. Bir de DDR5 çıkınca anakartı falan da değiştirmek zorunda kalacağım çok masraflı :D

Madem verecek bütçeniz varsa, ekstra RAM artışı sağlar ekstra performans sağlamaz. Bunu düşünerek alabilirsiniz.
Benim kullandığım bazı 3D render programları RAM'i çok kullanıyor bu yüzden performansta artış sağlayacağını düşünüyorum. Tek korkum dual channel falan çalışmayıp boş yere performans kaybı yaşar mıyım diye.

Benim kullandığım bazı 3D render programları RAM'i çok kullanıyor bu yüzden performansta artış sağlayacağını düşünüyorum. Tek korkum dual channel falan çalışmayıp boş yere performans kaybı yaşar mıyım diye.
Sorun olmaz, Single Chanel ile öyle aşırı abartılacak performans farkı yok. Çift kanal bağlantı tabi ki fark eder ama gücünü fark etmeyecek bir düşüş falan olmaz.

Anakartta 16 GB RAM'in sağdaki slotta mı olması gerek yoksa fark etmez mi? Sonuçta 8 daha alınca 2 slot da dolmuş olacak.
Birisi aydınlatırsa sevinirim. 16 GB olan sağ slotta mı sol slotta mı olmalı?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı