16 + 8 GB RAM vs 8+8 GB RAM

• Konuyu başlatan Frik
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 9
  • Görüntüleme 1B

Frik

Hectopat
Makaleler
2
Şu an elimde ASUS Prime B-450 MK anakartı var ve sadece 2 RAM slotu var. Şimdi bununla ilgili bir konu daha açmıştım önceden elimde şu model RAM var:

Aynı RAM'in bir de 16 GB modeli var. 16 +8 GB RAM olunca Dual Channel çalışsa da o performansı vermiyormuş sanırım. Bilgisayarı çoğunlukla oyun için kullanıyorum fakat giriş seviyesi video düzenlemeleri de yapıyorum ve öğreniyorum.
İleriye dönük olarak hangisini önerirsiniz? Kaç FPS fark olur?

Not: İkisi de 1.2,1.35 voltajlı, uyumlu çalışırlar değil mi?

Yanlış bilgi: 16+8GB sistemde 8GB çift kanal, kalan 8GB ise tek kanal çalışır.
Mümkünse çorba RAM kullanmayın.

16 + 8 Dual Channel çalışmaz, çalışamaz.

Giriş seviye video düzenlemesi için 8 + 8 yeterli, hem dual channel güzelliğini tecrübe edersin.

Son düzenleyen: Moderatör:
16+8 Dual çalışmaz diyenlere bakma. 16+8 Flex Mod'da çalışır. Dual Channel'a göre performans kaybın %1-3 arasında olur, hatta olmayabilir de. 16+8 kullan.

Sonradan düzenleme : Aşağıda açıklamasını yaptım. Flex Mod'un ne olduğunu bilmeyenler baksın.

Son düzenleme:
8+8 kullan. 16+8 çorba gibi bir şey olur ve performansta pek alamayabilirsiniz. 16 GB'ta performans efsane olur hem de Dual Channel farkını bizzat yaşarsın.

Video düzenleme yapıyorsan özellikle adobe programları için boşver dual channel falan kesinlikle 8 + 16 GB yap. Çünkü kurgu işinde biraz ilerlediğinde ram seni sıkmaya başlayacak. Eski laptopumda öyle yaparak 24 GB ram kullanıyordum mis gibi çalışıyordu.

Mümkünse çorba RAM kullanmayın.

16 + 8 Dual Channel çalışmaz, çalışamaz.

Giriş seviye video düzenlemesi için 8 + 8 yeterli, hem dual channel güzelliğini tecrübe edersin.

Hiçbir fark olmaz. Bence 8+8 yeterli. Yetmediği zamanlar DDR5 çıkmış olur zaten ona geçersin.

16+16 yapamaz mısın? Anakart destekliyor mu? 16+16 daha mantıklı geldi bana.

8+8 kullan. 16+8 çorba gibi bir şey olur ve performansta pek alamayabilirsiniz. 16 GB'ta performans efsane olur hem de Dual Channel farkını bizzat yaşarsın.
16+8 Flex Modda çalışır arkadaşlar. 8+8'lik kısmı yavaş olan modülün hızında Dual Channel, kalan 8 GB ise Single Channel çalışır. Zaten burada aynı hızda, voltajda ve gecikme değerinde iki modülden bahsediyoruz. Yani bir sorun olmaz. FPS olarak ise normal Dual Channel'a göre %1-3 arası daha az performans alabilirsin. Ancak 100 FPS'de 1-3 FPS'in bir anlamı yok. Video edit yapıyorsa o 3 FPS yerine +8 GB RAM daha mantıklı.

Eğer yazdığınız cümleden %100 emin değilseniz yazmayın lütfen. Belkilerle, muhtemelenle arkadaşa yardımcı olamazsınız.

Son düzenleme:
Video düzenleme yapıyorsan özellikle adobe programları için boşver dual channel falan kesinlikle 8 + 16 GB yap. Çünkü kurgu işinde biraz ilerlediğinde ram seni sıkmaya başlayacak. Eski laptopumda öyle yaparak 24 GB ram kullanıyordum mis gibi çalışıyordu.
Evet premiere pro ve after effects kullanıyorum
16+16 yapamaz mısın? Anakart destekliyor mu? 16+16 daha mantıklı geldi bana.

16+16 yapacak para yok :D
16+8 Flex Modda çalışır arkadaşlar. 8+8'lik kısmı yavaş olan modülün hızında Dual Channel, kalan 8 GB ise Single Channel çalışır. Zaten burada aynı hızda, voltajda ve gecikme değerinde iki modülden bahsediyoruz. Yani bir sorun olmaz. FPS olarak ise normal Dual Channel'a göre %1-3 arası daha az performans alabilirsin. Ancak 100 FPS'de 1-3 FPS'in bir anlamı yok. Video edit yapıyorsa o 3 FPS yerine +8 GB RAM daha mantıklı.

Eğer yazdığınız cümleden %100 emin değilseniz yazmayın lütfen. Belkilerle, muhtemelenle arkadaşa yardımcı olamazsınız.
Çok teşekkür ederim ben de internetten araştırdım 2-3 fps oynuyormuş eğer 10 fps civarı bir fark olsaydı 8+8 alacaktım.

Yeni konular

Geri
Yukarı