8 GB RAM vs 16 GB RAM

hurafeistans829

Hectopat
Daha fazla  
Sistemde 8 GB 3200MHz kullanacağım fakat yanına 4 GB (daha düşük bir MHz) koyarsam ne olur? Ayrıca bazı videolarda görüyorum 2x8GB RAM kullanım miktarı 12 GB'a yaklaşmış bir diğer kanalda aynı oyun testinde ise sadece 8 GB RAM aynı ayarlarda 6 GB civarlarında seyreliyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Sistemde 8 GB 3200MHz kullanacağım fakat yanına 4 GB (daha düşük bir MHz) koyarsam ne olur? Ayrıca bazı videolarda görüyorum 2x8GB RAM kullanım miktarı 12 GB'a yaklaşmış bir diğer kanalda aynı oyun testinde ise sadece 8 GB RAM aynı ayarlarda 6 GB civarlarında seyreliyor. Bunun sebebi ne olabilir?

Sebebi MHz.
Eğer 3200MHz RAM'in yanına 3000MHz RAM takarsan 3200 olanda 3000'de çalışır diye biliyorum.

Sebebi MHz değildir. Yüksek RAM miktarında sistem daha çok önbellekleme yapar. Oyuna girmeden önce Chrome açtıysanız, kapatıp oyuna girince onu ölü olarak bellekte tutar. Kullanılan RAM miktarı arttıkça, ölü kısmı boşaltır. Bu yüzden yüksek RAM yüklü bilgisayarlarda kullanım bir nebze daha fazladır.

Yanına 8GB bir bellek koyarsanız dual-channel çalışır. 8+4GB bellek single(4GB)+dual(8GB) çalışır.

Yeni konular

Geri
Yukarı