16 GB RAM vs 8 GB RAM

Asıl alma sebebim FPS'den ziyade takılmalar aslında. Zaten RX580 ile FPS konusunda sıkıntı yaşamıyorum 1080P'de oynadığım için fakat çok FPS düşmesi giriyor bazı oyunlarda anlık takılmalar oluşuyor. Bu söylediğimde ciddi bir fark göreceğim o zaman demek ki.
Takılmalar gidecektir büyük ihtimalle. BF5'den tecrübeliyim.

Ne kadar sistemim iyi olursa olsun 60 Hz monitör değiştirmedikten sonra bir etki etmediğini öğrendikten sonra kahroldum resmen boşuna toplamışım PC'yi.

Farklı bir soru daha sorayım 4 GHz'ye nasıl OC yaptınız bende A320M anakart var bu OC'nin imkansız olduğu anlamına mı geliyor işlemcide?
İmkansız mı değil mi bilmiyorum. AMD yapamazsın diyor, internette yaptığını iddia edenler var.

Herhangi bir kaynak gösterebilir misiniz YouTube'da düzgün yok. Dediğim gibi kiminde 30-50-60 FPS farkları var kiminin yaptığı testte hiç yok fakat yapılan işlemcilere dikkat etmemiştim belki Ryzen değillerdir.
Recep Bey ve Ali Bey neredeyse tüm AMD sistem toplama rehberlerinde bundan bahsediyorlar.
Bilgisayarı ilk toplarken 8 GB 3000MHz RAM koymuştum sonradan bir tane daha alırım diye. Dün sipariş verdim aynı RAM aynı marka aynı frekans hızı. Performansta gözle görülür bir fark hisseder miyim? YouTube'da gezdiğimde kiminde dağlar kadar fark görüyorum kiminde ise hiçbir fark yok. Deneyimleyen arkadaşlar aydınlatabilir mi acaba? Bazı oyunlarda belli bir bölgeye dönünce FPS düşüyor mesela şehire falan bundan kaynaklı mıdır bu? Asıl merak ettiğim sistemde halihazırda hiçbir şey açık değilken RAM'lerin %22'si kullanılıyor olarak gözüküyor. MSI Afterburner'da oyun oynarken 6-7 GB gibi değerler görüyorum bu Windows'un kullandığı da dahil mi yoksa oyunun kullandığı mı sadece. Çoğu oyun artık 6-7 GB minimum RAM istiyor. Sistemim de AMD olduğundan sizce ne kadar farkeder performans olarak. AMD sistemlerde dual channel ram kullanımının çok fark gösterdiğini söyleyenler var tecrübeli olanlar varsa görüşlerini belirtirlerse sevinirim.
Ve evet.

İmkansız mı değil mi bilmiyorum. AMD yapamazsın diyor, internette yaptığını iddia edenler var.

Kurcalamaya gerek yok o zaman sistemden memnunum zaten bazı oyunlarda ekran kartı yüzde yüz kullanılmıyor ama pek düşmedim peşine bunu yaşadığım oyunların hepsinin optimizasyonu herkes tarafından leş olduğu bilindiği oyunlardı çünkü.

zamanında kasayı toplarken b450m s2h almıştım 2 slot var dıye tek slot 16gb ram almıştım, su konuya girdikten sonra görünen o ki bırtane daha 16gb bizi beklıyor anlasılan :) bu arada bu anakartın ram konusunda mhz'si biraz düşük gibime geldi arkadaşlar fikir verebilir misiniz rica etsem ? şu an bende bır tane 16gb xpg gammix d30 3000mhz cl16 ddr var fakat masaüstüne geldiğimde cmd uzerınden ram hızına baktıgımda söyle gözüküyor, ne yapmalıyım bilemedim de acıkcası

1588601136748.png

Zamanında kasayı toplarken B450M S2H almıştım 2 slot var dıye tek slot 16 GB RAM almıştım, su konuya girdikten sonra görünen o ki bırtane daha 16 GB bizi beklıyor anlasılan :) Bu arada bu anakartın RAM konusunda MHz'si biraz düşük gibime geldi arkadaşlar fikir verebilir misiniz rica etsem? Şu an bende bır tane 16 GB XPG Gammix D30 3000MHz CL16 DDR var fakat masaüstüne geldiğimde CMD uzerınden RAM hızına baktıgımda söyle gözüküyor, ne yapmalıyım bilemedim de acıkcası.

Eki Görüntüle 553385

BIOS ayarlarında XMP diye bir ayar var onda farklı profiller var hangisi 3000MHz ise onu seç kaydedip çık RAM'lerin 3000MHz olarak çalışacaktır.

Geri
Yukarı