16 GB RAM vs 8 GB RAM

Palamutkafali

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Organizasyon sorunlusu
Bilgisayarı ilk toplarken 8 GB 3000MHz RAM koymuştum sonradan bir tane daha alırım diye. Dün sipariş verdim aynı RAM aynı marka aynı frekans hızı. Performansta gözle görülür bir fark hisseder miyim? YouTube'da gezdiğimde kiminde dağlar kadar fark görüyorum kiminde ise hiçbir fark yok. Deneyimleyen arkadaşlar aydınlatabilir mi acaba? Bazı oyunlarda belli bir bölgeye dönünce FPS düşüyor mesela şehire falan bundan kaynaklı mıdır bu? Asıl merak ettiğim sistemde halihazırda hiçbir şey açık değilken RAM'lerin %22'si kullanılıyor olarak gözüküyor. MSI Afterburner'da oyun oynarken 6-7 GB gibi değerler görüyorum bu Windows'un kullandığı da dahil mi yoksa oyunun kullandığı mı sadece. Çoğu oyun artık 6-7 GB minimum RAM istiyor. Sistemim de AMD olduğundan sizce ne kadar farkeder performans olarak. AMD sistemlerde dual channel ram kullanımının çok fark gösterdiğini söyleyenler var tecrübeli olanlar varsa görüşlerini belirtirlerse sevinirim.

AMD sistemlerde belli bir miktar artışı oluyor. 1.nesil Ryzen'den tecrübeliyim. Yeni nesil oyunlar da 10 GB seviyesini aştılar bu sebepten kaynaklanan takılmalar da gidecektir.

Elimde hem tek 8'lik modül hem de 3 tane 4 GB çubuk var. Hem tek kanal 8 hem de çift kanal 8 GB denedim, arada fark hissetmedim. 2400 MHz ve 3200 MHz arasında da fark hissetmedim.

Oyunu ekran kartı oynatır. O dağlar kadar fark var dedikleri videolarda 2080 SUPER gibi kartlar kullanılıyor, sistemde darboğaz oluyor. Darboğazdan kastım ekran kartı tam performans çalışmıyor. Çift kanal, yüksek frekans RAM'lerde işlemci performansı artıyor ve ekran kartını daha rahat besliyor, ekran kartı kullanımı artıyor. Olay bundan ibaret.

Eğer sisteminde ekran kartın %100-%95 kullanılıyorsa ve oynadığın oyunlara 8 GB RAM yetiyorsa performans artışı hissetmezsin.

Çift kanal 3200 MHz CL 16 8 GB de denedim, tek kanal 8 GB 3600 MHz CL 16 da denedim 20 GB 2400 MHz de denedim. En iyi performansı 20 GB kullanırken aldım.

Ryzen sistemlerde %40'a kadar performans artışı olduğunu biliyorum ben. Ryzen'ın kalbi gibi bir şey çift kanal bellek.

Herhangi bir kaynak gösterebilir misiniz YouTube'da düzgün yok. Dediğim gibi kiminde 30-50-60 FPS farkları var kiminin yaptığı testte hiç yok fakat yapılan işlemcilere dikkat etmemiştim belki Ryzen değillerdir.

R5 1600 8 GB 3000MHZ ram kullanırdım eskiden sonra 8 daha aldım çift kanal 16 gb 3000mhz kullanıyorum şuan, aradaki farkı kullanmaya başlayınca anlarsın sistem ferahladı nefes aldı bildiğin :D

Elimde hem tek 8'lik modül hem de 3 tane 4 GB çubuk var. Hem tek kanal 8 hem de çift kanal 8 GB denedim, arada fark hissetmedim. 2400 MHz ve 3200 MHz arasında da fark hissetmedim.

Oyunu ekran kartı oynatır. O dağlar kadar fark var dedikleri videolarda 2080 SUPER gibi kartlar kullanılıyor, sistemde darboğaz oluyor. Darboğazdan kastım ekran kartı tam performans çalışmıyor. Çift kanal, yüksek frekans RAM'lerde işlemci performansı artıyor ve ekran kartını daha rahat besliyor, ekran kartı kullanımı artıyor. Olay bundan ibaret.

Eğer sisteminde ekran kartın %100-%95 kullanılıyorsa ve oynadığın oyunlara 8 GB RAM yetiyorsa performans artışı hissetmezsin.

Çift kanal 3200 MHz CL 16 8 GB de denedim, tek kanal 8 GB 3600 MHz CL 16 da denedim 20 GB 2400 MHz de denedim. En iyi performansı 20 GB kullanırken aldım.
Ekleyeyim, işlemcim Ryzen 1600, 4 GHz'e hız aşırtılmış durumda.

Oyunu ekran kartı oynatır. O dağlar kadar fark var dedikleri videolarda 2080 Super gibi kartlar kullanılıyor, sistemde darboğaz oluyor. Darboğazdan kastım ekran kartı tam performans çalışmıyor. Çift kanal, yüksek frekans RAM'lerde işlemci performansı artıyor ve ekran kartını daha rahat besliyor, ekran kartı kullanımı artıyor. Olay bundan ibaret.

Çift kanal 3200 MHz CL 16 8 GB'de denedim, tek kanal 8 GB 3600 MHz CL 16'da denedim 20 GB 2400 MHz'de denedim. En iyi performansı 20 GB kullanırken aldım.

Asıl alma sebebim FPS'den ziyade takılmalar aslında. Zaten RX580 ile FPS konusunda sıkıntı yaşamıyorum 1080P'de oynadığım için fakat çok FPS düşmesi giriyor bazı oyunlarda anlık takılmalar oluşuyor. Bu söylediğimde ciddi bir fark göreceğim o zaman demek ki.

Geri
Yukarı