16 bin TL'ye yazılım için laptop önerisi

Bütçe
10 bin - 16 bin TL
full-stack. Arkada mongodb compass, visual studio code, chrome'da 10larca sayfa açık olabiliyor zaman zaman
Swap sistemi çok iyi çalışıyor. Yani istersen windows al 1 sene sonra dediğime geleceksin. Hem çalışıyorum yazılımcı olarak hem de bilgisayar mühendisliği okuyorum şuan. Farklı senaryolarda neye ihtiyacın olduğunu biliyorum.

Yazılımı şuanki masaüstü sistemide linux üzerinde yazıyorum sisteme 120GB ayırttım 2 senedir birçok freelance proje aldım hala yer var. Kodlarıda github'da tutunca yer kısmıanda çok sorun olmuyor. üste arakdaşın dediği gibi asıl olarak evde çalışıyorum dışarı çıktıpımda ya da il dışında çıktığımda gerekli ana makine oalrak kullanmyacacağım. Macbook air m1 alınabilir gibi duruyor. Fakat deneyimli bir arkadaş için 8GB ramli bir macbookta arka tarafda vscode, mongodb compass, discord, chromede 6-7 sekme açık olsa ram konusunda sorun yaşar mıyım?
Yaşamazsın.

Sonuç olarak M1 işlemcili 8 GB + 256 GB SSD yeterli oluyor değil mi?

Depolamayı harici olarak çözersin, sorun olmaz. Yöneleceğin yazılım tarafında üzmez MacBook.

Gayet yeterli. Deseydin ki ben mobile development yapiyorum. Android studio calistiricam. Veya data scientistim iste modelleri train edicem. O zaman derdim ki 16 da yetmez 32 almalisin. Ama oyle bir seye ihtiyacin yok.
Söylediklerin çok mantıklı geldi. Kubuntu üzerinde biraz denemeler yaptım arkada typescript ile yazdığım bayağı bir typeları olan projeyi vscode ile çalıştırdım ayrıca mongodb compass, discord, chromeden 10larca sekme açtım ram kullanımı ortalama 6GB idi. Maclerinde ram kullanım oranı performansı dersek gerçekten işimi görür.

Hali hazırda masaüstü 16GB ram Ryzen 5 3600'lü sisteme sahibim. Web taraflı proje geliştiriyorum. Şarjı uzun gitmesi önemli bir etkendir. Dışarı çıkıpı çalıştığımda ya da farklı bir şehre gittiğim zaman laptobumu alıp oradada kod yazmaya devam edebilmek istiyorum. O yüzden hafif olması gerekli.

Hocam Huawei Matebook D15'e falan bakar mısınız? Eski bilgisayarımdı. Hafif ve kompaktı. Şarjı çook iyi gidiyordu. Ama ekran kartı dahili.

Hocam Huawei Matebook D15'e falan bakar mısınız? Eski bilgisayarımdı. Hafif ve kompaktı. Şarjı çook iyi gidiyordu. Ama ekran kartı dahili.
Hocam linux kuraladığım için es geçtim. Huawei d15'lerde ses sorunu varmış linux için

pc.com.tr üzerinden siparişi verdim teşekkürler cevap veren herkes için.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı