16 GB DDR4 RAM Önerisi

-Fidelio-

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba. Yeni RAM almak istiyorum fakat bu konu hakkında pek bilgim yok. 2 X 8 GB RAM veya 1 X 16 GB RAM de olur. Kullandığım sisteme göre en iyi 16 GB RAM'i önerebilir misiniz? Fazla üst seviye olmasın sonuçta 1050 Ti kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2022-06-05 19.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-05 19.png
    30,3 KB · Görüntüleme: 38
  • Ekran görüntüsü 2022-06-05 180359.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-05 180359.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 39
  • Ekran görüntüsü 2022-06-06 191909.png
    Ekran görüntüsü 2022-06-06 191909.png
    24,5 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleyen: Moderatör:
Şu anki RAM'i neden değiştirmek istiyorsunuz? Kapasiteyi artırmak istiyorsanız takılı olan aynı model RAM'den bi tane daha alın.
Onu denedim fakat uyuşmazlık veya RAM'de arıza oldu. Bende en iyisi tek veya çift şekilde almaya karar verdim. Oyunlarda artık 8 GB RAM yetersiz kalıyor. Örneğin AOE4 oynarken yetersiz RAM uyarısı alıyorum.

Onu denedim fakat uyuşmazlık veya RAM'de arıza oldu. Bende en iyisi tek veya çift şekilde almaya karar verdim. Oyunlarda artık 8 GB RAM yetersiz kalıyor. Örneğin AOE4 oynarken yetersiz RAM uyarısı alıyorum.
Öyleyse bundan 2 tane alabilirsiniz mesela:

İşlemcinizin Memory Controller'ı kaldırmıyorsa direkt 2x8 GB kit alsanız da sorun yaşarsınız. Ben sorunun bu olduğunu düşünmüyorum tabii.

Yakın zamanda 32 GB'a yükseltmeyi düşünmüyorsanız 1x16 GB almayın, Dual Channel'dan faydalanmamış olursunuz.

Sizde olan 3000 MHz CL15 RAM gayet iyi. Anakartınız destekliyorsa aynı RAM'den bir tane daha alıp kapasiteyi yükseltebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, alacağınız ürünün kodu sizde olan RAM'in ürün koduyla tamamen aynı olması. Paylaştığınız ilk resimde “Part Number”ın karşısında bulabilirsiniz. Anakartınız desteklemiyorsa bile 2400 MHz CL14 civarında çalıştırıp daha fazla performans almayı deneyebilirsiniz.

İşlemcinizin Memory Controller'ı kaldırmıyorsa direkt 2x8 GB kit alsanız da sorun yaşarsınız. Ben sorunun bu olduğunu düşünmüyorum tabii.

Yakın zamanda 32 GB'a yükseltmeyi düşünmüyorsanız 1x16 GB almayın, Dual Channel'dan faydalanmamış olursunuz.

Sizde olan 3000 MHz CL15 RAM gayet iyi. Anakartınız destekliyorsa aynı RAM'den bir tane daha alıp kapasiteyi yükseltebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken şey, alacağınız ürünün kodu sizde olan RAM'in ürün koduyla tamamen aynı olması. Paylaştığınız ilk resimde “Part Number”ın karşısında bulabilirsiniz. Anakartınız desteklemiyorsa bile 2400 MHz CL14 civarında çalıştırıp daha fazla performans almayı deneyebilirsiniz.
Hiç tek RAM almayı düşünmüyorum artık çünkü baya bir problem yaşayan var. Bende dahil. Aklımda kullandığım sisteme göre şöyle bir ürün var sizce bu ürün nasıldır? Herhangi bir problem yaşatır mı?

Hiç tek RAM almayı düşünmüyorum artık çünkü baya bir problem yaşayan var. Bende dahil. Aklımda kullandığım sisteme göre şöyle bir ürün var sizce bu ürün nasıldır? Herhangi bir problem yaşatır mı?

Anakartınız 3200 MHz destekliyorsa gayet iyi bir RAM. Günümüzde normal bir sistem için ideal. Sorununuzun sebebi başka bir şeyse bununla da benzer problem yaşayabilirsiniz, ama sanmıyorum. En kötü iade edersiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

Geri
Yukarı