16 GB laptopta İdeal RAM kullanımı kaç olmalı?

Alperen Değer

Kilopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şöyle bir sorunum var ve bu sorunun RAM kullanımı ile ilgili olabileceğini düşünmeye başladım. O yüzden size bir sorum var. 16 GB RAM'e sahip bir bilgisayarın, hiçbir oyun açık değilken normal bir şekilde kullanımı sırasında RAM kullanma miktarı kaç olmalı? Şu an arkada Spotify açık şarkı dinliyorum, onun dışında belli başlı Vivaldi(tarayıcı) Discord, fxsound, Steam, iCUE, eğer belli bir seviyenin üstünde ise nasıl bir çözüm uygulanmalı. Size bu konuyu yazarken bilgisayarın kullandığı RAM miktarını resim olarak gösteriyorum. Düşüncelerinizi ve çözümlerinizi bekliyorum. Dediğim gibi bu araştırma sebebim bilgisayarımda oluşan ses problemi. Ona da ilk kelimeye tıklayarak bakabilirsiniz.
Sistemim HP Omen 5 laptop.
-AMD Ryzen 5800H işlemci.
-16 GB 3200 MHz RAM.
- GeForce RTX 3070 GPU.

Screenshot_1.png

Açık olan uygulamalara göre gayet normal. Spotify-Discord gibi uygulamalar da kapalıyken, sistem tamamen boştayken %25-%30 civarlarında olması gerekir.

Normal görünüyor, kendi cihazımda Steam, Spotify, Discord, Razer Synapse gibi uygulamalar açıkken yaklaşık RAM %40 dolu oluyor ki zaten Windows RAM'ı otomatik kontrol ediyor.

Açık olan uygulamalara göre gayet normal. Spotify-Discord gibi uygulamalar da kapalıyken, sistem tamamen boştayken %25-%30 civarlarında olması gerekir.
@Taloji @kodyaziom peki bu sorun ile ilgili bir düşünceniz var mı hocam ? Maalesef cevap alamadım. Benim düşüncem ram kullanımının yüksek olduğu ve bu sorun ile PC'nin saliselik de olsa takılması ve bu şekilde ses sorunu çıkması idi. Ama ram kullanımı normal diyorsunuz yani bu sorunun ram ile bir alakası yok.

@Taloji @kodyaziom peki bu sorun ile ilgili bir düşünceniz var mı hocam ? Maalesef cevap alamadım. Benim düşüncem ram kullanımının yüksek olduğu ve bu sorun ile PC'nin saliselik de olsa takılması ve bu şekilde ses sorunu çıkması idi. Ama ram kullanımı normal diyorsunuz yani bu sorunun ram ile bir alakası yok.
İnanın ben de son temiz kurulumumdan sonra YouTube'da ses gecikmesi ve bazen arkaplandan gelen şştşşt sesinin kaynağını bulamadım. Bilgisayarda THX ses kartı var ama driverını kuramıyorum. Temiz kurulumdan önce her şey normaldi anlam veremedim. Mavi ekran yiyip kerneli patlatmıştım muhtemelen ondan kaynaklı olduğunu düşündüm.

Sizin sorununuza bir şey diyemiyorum maalesef.

İnanın ben de son temiz kurulumumdan sonra YouTube'da ses gecikmesi ve bazen arkaplandan gelen şştşşt sesinin kaynağını bulamadım. Bilgisayarda THX ses kartı var ama driverını kuramıyorum. Temiz kurulumdan önce her şey normaldi anlam veremedim. Mavi ekran yiyip kerneli patlatmıştım muhtemelen ondan kaynaklı olduğunu düşündüm.

Sizin sorununuza bir şey diyemiyorum maalesef.
Postu attığımda W11'e yeni geçmiştim ki bu sorun W10'da yoktu. Daha dün canım sıkıldı ve belki sorunu çözer diye tekrar W11 temiz format attım. Ama hala sorun devam ediyor. Sorunun hoparlör veya kulaklıktan değil sistemsel bir kaynaktan olduğuna eminim. Çünkü hangi ses cihazını denersem deniyim sorun devam ediyor.

Geri
Yukarı