16 GB olan RAM'in 8 GB gözükmesi

zafercoturoglu

Hectopat
Arkadaşlar merhaba sistemim uzun zamandır bozuktu sorun ekran kartında çıktı halletim 2-3 aydır hiç kullanmadım bilgisayarı ekran kartını taktım sonra bip sesleri geldi açılış da sonra bu ses gitti. Daha sonra anakart üzerinden RAM'in ışığının biri yanıp diğerinin yanmadığını fark ettim ve bellekleri söktüm yeniden taktım ışık yanmaya başladı ama gene yüklü bellek 16 GB gözükürken kullanılabilir bellek 7, 95 gözükmektedir. Bellekleri kendi aralarında da değiştirdim diğer girişlere takamıyorum sıvı soğutma ilk girişi engelliyor.
Bellekler çift olarak 16 GB'dır.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci ile ne alakası olabilir?
İşlemcinin bazı pinleri düzgün temas etmediğinde bellek ile ilgili problemler yaşanabiliyor. Özellikle Intel sistemlerde pinler anakartta olduğundan örneğin soğutucuyu fazla sıkarsanız pin esneyip kayarak temas etmiyor ve bu tarz problemlere neden olabiliyor. Benzeri benim de başıma gelmişti. İşlemci oturmadığından bellekleri bulunması gereken pinlere takamıyordum ve bu nedenle çift kanal yerine tek kanal kullanabiliyorum ve düşük hızda çalışıyorlardı. Problemi fark ettikten sonra işlemciyi söküp takarak düzeltmiştim mesela.

Beyler teşekkürler, arkadaşın dediği işi yaptım düzeldi. Ben bu konuyu nasıl kapatırım?
Kapatmaktan ziyade bir mesajı en iyi cevap olarak seçerek başlığa "Çözüldü" ibaresi ekleyebilirsiniz. Bunun için konuyu soru olarak açmış olmanız gerekiyordu. Yine de hangi arkadaşın mesajı sorununuzu çözdüyse onu durumu belirterek rapor edip işarerlenmesini sağlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı