16 GB RAM 8.1 GB donanıma ayrılmış görünüyor

RedShot

Centipat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
İşlemcim: Ryzen 5 2600X.
RAM: Trident-Z Neo (G.Skill) (RAM'in üstünde DDR4-3000 yazıyor 3000MHz sanırım fakat 2133 de çalışıyorlar.)
(F4-3000C16D-16gtzn)
Anakart: B450M PRO M.2-v2
Ekran kartı: MSI 1660 6 GB.
Dün akşam bir sürü kez RAM'lerin yerini değiştirdim sonra olmuştu 16 GB. Sabah açtığımda yine 8 oldu. Bu sefer tüm parçaları söküp taktım yine 16 olmuştu, korkudan bilgisayarı açık bıraktım bütün gün. Sonra eve geri geldiğimde bir baktım bilgisayar donmuş, mecburen yeniden başlattım. Sonra geri 8 GB'a düştü. Bu böyle olacak gibi değil. Yardımlarınız için teşekkürler. (İşlemci fanını gevşettim, Msconfig Bellek üst sınırı kapalı,Regedit ClearPageFileAtShutdown değeri 1)
(8 gb ramleri tek tek takınca bilgisayar açılmıyor....)
1624119546787.png

Son düzenleme:
İşlemcim: Ryzen 5 2600X.
RAM: Trident-Z Neo ( G.Skill) (RAM'in üstünde DDR4-3000 yazıyor 3000MHz sanırım fakat 2133 de çalışıyorlar.)
(F4-3000C16D-16gtzn)
Anakart: B450M PRO M.2-v2
Ekran kartı: MSI 1660 6 GB.
Dün akşam bir sürü kez RAM'lerin yerini değiştirdim sonra olmuştu 16 GB. Sabah açtığımda yine 8 oldu. Bu sefer tüm parçaları söküp taktım yine 16 olmuştu, korkudan bilgisayarı açık bıraktım bütün gün. Sonra eve geri geldiğimde bir baktım bilgisayar donmuş, mecburen yeniden başlattım. Sonra geri 8 GB'a düştü. Bu böyle olacak gibi değil. Yardımlarınız için teşekkürler. (işlemci fanını gevşettim, MSConfig bellek üst sınırı kapalı, regedit clearpagefileatshutdown değeri 1)
(8 GB RAM'leri tek tek takınca bilgisayar açılmıyor...)
Eki Görüntüle 1075061

Donanıma 8 GB RAM ayırdığın için
Bütün sistem özelliklerini yaz.
Av kur tarama yap.
XMP aç.

Hangi özelliklerden bahsetmemi istersiniz? XMP 2(2933 MHz) açınca bilgisayar açılmıyor. 1'i açıp deneyeyim. Av ile tarama yaptırayım. Bu arada donanıma nasıl 8 GB RAM ayırmış olabilirim? Sistem kendisi yapıyor yani.
(XMP profile 1'i de denedim onunla da çalışmadı, 3 kez kendini resetledi, açıldığında RAM'ler 2133 MHz'den devam ediyordu)

Donanıma 8 GB RAM ayırdığın için.
Bütün sistem özelliklerini yaz.
Av kur tarama yap.
XMP aç.
Ramleri tek tek takınca çalışıyor 2 sokette de
Sanırım sonurumu çözebildim. Nasıl yaptım pek hatırlamıyorum fakat şöyle. RAM'leri tek tek taktım öyle çalıştırdım ikisini de iki sokete de. BIOS pilini çıkarıp çalıştırdım. Sonra geri taktım. Sonra bir ekran geldi CMOS RAM falan diyordu pek hatırlayamıyorum. Sonra F2 basıp Setup'a girdim sonra hiç değişiklik yapmadan kapattım. Sonra ise bilgisayar açıldı kaç kere reset attım halen 16 GB olarak görünüyor. Yardım etmek için zaman ayıranlara teşekkürler (neredeyse her şeyi denedim siz de tüm her şeyi deneyin belki olur.)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı