16 GB RAM, 8.1GB donanıma ayrılmış

• Konuyu başlatan uhpep
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 111
  • Görüntüleme 11B

uhpep

Picopat
Daha fazla  
Öncelikle baştan söylemem gerekiyor piyasadaki bütün çözümleri denedim hiçbiri işe yaramadı. BIOS Update son sürüm.
  • Windows 10 pre 64 Bit kurulu
  • GTX 1060 6 GB ekran kartı
  • Ryzen 5 1500X işlemci
  • 16 GB RAM var

unknown.png

Screenshot_1.png

BIOS üzerinden ve görev yöneticindende 16 GB tamamen görüyor + olarak RAM'ları teker teker söküp sistemi çalıştırdım RAM'larda hiçbir sorun yok çift olarak almıştım zaten marka farklı değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pek çok şeyi denediğinizi söylemiştiniz ve alışıla gelmiş şeyleri söylemek yerine ilginç belki saçma bir fikir olacak ama, 8 GB üstü RAM tüketen bir uygulama açar mısınız? Bu en basitinden bir oyun olabilir, GTA V bile 8'in üzerine çıkıyor olmalı.

Normal koşullarda 16 GB'a sahip olduğunuz için oyun esnasında RAM tüketiminiz 9 ve 10'lara kadar çıkabilir bu yüzden oyun içinde sistem izin veriyor mu yoksa 8 altımı kullandırtıyor, yine en azından bir bilgi verir belki. Temelde gösterilen veride bir yanlışlık var denebilir. Bilmiyorum böyle bir şey geldi aklıma arkasında çok da durmuyorum 😬

Pek çok şeyi denediğinizi söylemiştiniz ve alışıla gelmiş şeyleri söylemek yerine ilginç belki saçma bir fikir olacak ama, 8 GB üstü RAM tüketen bir uygulama açar mısınız? Bu en basitinden bir oyun olabilir, GTA V bile 8'in üzerine çıkıyor olmalı.
Normal koşullarda 16 GB'a sahip olduğunuz için oyun esnasında RAM tüketiminiz 9 ve 10'lara kadar çıkabilir bu yüzden oyun içinde sistem izin veriyor mu yoksa 8 altımı kullandırtıyor, yine en azından bir bilgi verir belki. Temelde gösterilen veride bir yanlışlık var denebilir. Bilmiyorum böyle bir şey geldi aklıma arkasında çok da durmuyorum 😬

Hocam GTA 5 yüklü değil lakin yeni çıkan Super People adlı oyunu yükleyip bunu dediğini gibi test etmiştim zaten. Sonuç şöyle oldu minimum 8 GB RAM istiyor oyun Low ayarlarda dahil başatsam oyunu sistem halihazırda 4 GB gibi bir RAM tüketiyor oyunu açınca 8 GB'den kalan 4 GB da oyuna gidiyor hiçbir şekilde geriye RAM kalmadığı için lobide direk oyun donuyor hiçbir şekilde ilerleme kaydetmiyor. Alt Tab yaptığımda inanılmaz derecede donuyor ilerlemiyor. Bir şekilde donmayı aşıp oyuna girebilmiştim ama oyunda inanılmaz bir fps drop söz konusuydu öyleki anlık 100'den 1 fps'e düşmesi 10 saniye aralığında oluyordu.

Son düzenleme:
Öncelikle baştan söylemem gerekiyor piyasadaki bütün çözümleri denedim hiçbiri işe yaramadı. BIOS Update son sürüm.
  • Windows 10 pre 64 Bit kurulu
  • GTX 1060 6 GB ekran kartı
  • Ryzen 5 1500X işlemci
  • 16 GB RAM var

Eki Görüntüle 1263180

Eki Görüntüle 1263181

BIOS üzerinden ve görev yöneticindende 16 GB tamamen görüyor + olarak RAM'ları teker teker söküp sistemi çalıştırdım RAM'larda hiçbir sorun yok çift olarak almıştım zaten marka farklı değil.

Öncelikle Allah sabır versin buna çok benzer bir sorun arkadaşım bana danismisti, çözemedim yazılım ile, tek çözümü 16 GB RAM'leri sattirip 32 GB'a geçirince PC kullanılır olmuştu. Arkadaşım Photoshop kullanamiyordu, RAM artırımı tek çözüm idi, umarım sen bir yolunu bulursun ya da birisi yardımcı olur.

Öncelikle Allah sabır versin buna çok benzer bir sorun arkadaşım bana danismisti, çözemedim yazılım ile, tek çözümü 16 GB RAM'leri sattirip 32 GB'a geçirince PC kullanılır olmuştu. Arkadaşım Photoshop kullanamiyordu, RAM artırımı tek çözüm idi, umarım sen bir yolunu bulursun ya da birisi yardımcı olur.

2K para ödeyip 32 GB ramimden sadece 16 GB kullanmak için böyle bir para harcamayı düşünmüyorum. Yine de teşekkür ediyorum umarım bir çözüm yoluna ulaşırız.

Gerçekten sinir bozucu bir durum, elde donanım var tam olarak kullanamamak üzücü. Size yine fantastik bir önerim olacak. Ne işe yarayacak, işe yarar mı bilmiyorum. Performans bölümünden (sistem özellikleri-gelişmiş) sanal bellek kısmına bakar mısınız? SSD+HDD'niz var şeklinde düşünerek, HDD'de bu açık mı, açıksa sistem tarafından yönetilen mi yoksa abuk bir rakam mı? Zaten SSD'de açıksa SSD ömrü için kapatmanız daha iyi olur. HDD tarafında bunu açıksa kapayın, kapalıysa açın, rakamlara bakın ve sistemi yeniden başlatın. Evet bayağı fantastik çok uzak şeyler ama çok şey denendiği için en fazla artık bunlar aklıma geldi. 😂

Geri
Yukarı