Çözüldü 16 GB RAM, 8 GB kullanılabilir

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

RickGrimes

Hectopat
Bilgisayarı temizlemek için kasayı açtım. İşlemci fanını rahat çıkarmak adına RAM'leri söktüm. Tekrar taktığımda 2x8 GB olan RAM'ler 8 GB olarak çalışıyor. Donanıma 8 GB ayırdığını söylüyor. RAM'ler de sıkıntı mı var acaba? Yardımcı olur musunuz? İnşallah RAM'lerde sıkıntı yoktur. Bu ekonomide RAM alınmaz :(
Ekran Alıntısı.JPG
ccc.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eğer önceden 16 GB RAM'in tamamı kullanılabiliyordu ise işlemci soğutucusunu fazla sıkmış olabilirsin. PC'yi kapat, soğutucuyu gevşet ve yeniden kontrol et.
Eğer önceden 16 GB RAM'in tamamı kullanılabiliyordu ise işlemci soğutucusunu fazla sıkmış olabilirsin. PC'yi kapat, soğutucuyu gevşet ve yeniden kontrol et.
Dediğinizi yaptım, bu sefer donanıma 584 MB ayırdı. 15,5 GB kullanabiliyorum. Sanki önceden daha fazla kullanabiliyordum. Ben mi yanlış hatırlıyorum acaba. Normalde 15,9 GB kullanıyordum sanki.

Soğutucu ne alaka hala onu çözemedim :) Teşekkürler yardım için.

Çok alakası var :)

RAM kontrolcü işlemcinin içinde yer alıyor. Sen soğutucuyu aşırı sıkınca işlemcinin yüzeyine temas etmesi gereken pinler kayıp plastiğin üstüne denk geliyor. Bu durumda da işlemci, takılı bellek ile iletişim kuramıyor.

Soğutucuyu gevşettiğinde işlemci yukarı geliyor, pinler esniyor ve bakır temas noktası ile buluşuyor. Böylece belleklerle iletişim tekrar sağlanıyor.

İşte Technopat farkı budur. Başka bir forumda açsaydın bu konuyu saatlerce, belki de günlerce düşünüp duracaktın... Burada ise 1 saatin altında çözüme kavuştun.

Rica ederiz :cool:

Çok alakası var :)

RAM kontrolcü işlemcinin içinde yer alıyor. Sen soğutucuyu aşırı sıkınca işlemcinin yüzeyine temas etmesi gereken pinler kayıp plastiğin üstüne denk geliyor. Bu durumda da işlemci, takılı bellek ile iletişim kuramıyor.

Soğutucuyu gevşettiğinde işlemci yukarı geliyor, pinler esniyor ve bakır temas noktası ile buluşuyor. Böylece belleklerle iletişim tekrar sağlanıyor.

İşte Technopat farkı budur. Başka bir forumda açsaydın bu konuyu saatlerce, belki de günlerce düşünüp duracaktın... Burada ise 1 saatin altında çözüme kavuştun.

Rica ederiz :cool:
Tebrikler nokta atışı :)

İşlemci soğutucusunun yanındaki vidaları ben de çok sıkan bir insanım:) Termal macun değişiminden sonra hafif sıkacağım artık.

Benim de böyle.
1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı