Çözüldü 16 GB RAM BIOS ve DxDiag'da 8 GB Gözüküyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

SofiMaster

Decapat
Bilgisayarımda toplam 2X8 GB RAM bulunmakta. Enterasan nokta şu;
BIOS'ta ve dxdiagta 8 GB RAM görünmekte fakat CPU-Z programında 16 GB Dual channel görünmekte. BIOS'ta RAM slotlarında 2 RAM'da görünmekte. Bu bilgisayar kaç GB RAM işe çalışıyor? 8 GB ise nasıl 16 GB olarak kullanacağız? Yardımlarınız bekliyorum dostlar 🙂
Not; tüm parçalar garantiden geldi donanımsal bir sorun yok.

BIOS RAM slotları;

7D6092DD-2FCB-4794-9CBC-905A9D512D43.jpeg

BIOS total memory;

BD298EA2-D189-4CAB-9C9A-C363A42A42D9.jpeg

CPU-Z;

CEE7D7CE-EF6A-46E6-A007-E9FEF4DAEB49.jpeg

Çözüm
Yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim. Üzerinden uzun bir süre geçti sorunumu hallettim. Olay o zamanlardaki bilgisizliğim ve acemiliğim ile bilgisayarımı Vatan’a toplatmaktı. Adamlar ne yapmış biliyor musunuz? Ben öğrendiğimde bunu o öfke ile bilgisayar kurdu oldum bu zamana kadar, bu forumdan çok faydalandım çok sordum çok öğrendim. Technopat ekibi ve topluluğu sağ olsun.

Olay trajikomik: Vatan çalışanları toplarken sen termal macunu al ( artık avucana sürüp oradan parmağıyla alıp işlemciye sürmüş olacak ki ) anakart üzerinde işlemci slotuna ve RAM slotlarına macunu bulaştır, malzemeleri bir güzel yerleştir ve PC kafayı yesin. Kasa RGB kontrolcüsünün 6 pinlik girişlerinde bile termal macun vardı. Neyse. Firma tüm macunları temizleyip göndermiş ve sorunum çözülmüştü. Artık kendimden başka kimseye bilgisayarımı dokundurtmuyorum ve sorun yaşamıyorum. Saygılar sevgiler arkadaşlar.
RAM'ler DIMMA2 ve DIMM B2 slotlarında takılı gözüküyor. BIOS ve dxdiag ekranında 8 GB gözükmesi anormal, 16 GB gözükmesi gerekiyor. Bilgisayar özellikleri, görev yöneticisi gibi yerlerde kaç GB olarak gözüküyor? BIOS'u son sürüme güncelleyin. Ayrıca CPU-Z > SPD sekmesindeki slotlara bakar mısınız tek tek nasıl gözüküyor?

ramslot.jpg

RAM'lerden bir tanesi çalışmıyor veya anormal bir durum var. RAM'leri tekli olarak dener misiniz slotlara takıp, ikisi de düzgün çalışıyor mu tekli takıldığında?

RAM'ler de garantiden geldi sorun bulunamamış ve tekli olarak iki RAM'de iki slotta da çalışıyor.

Anakart: MSI B450M PRO VDH Plus
Görev yöneticisi istemişsiniz orada durum böyle;
Adsız23.png

Fakat ben şöyle bir şey eklemek istiyorum, işlemcimi direk yurtdışına AMD'ye gönderdim ve sıfır ürün gönderdiler halen sorun aynı.

@Recep Baltaş

Bir öneriniz var mı? Ben işlemci anakart ve RAM'leri anakart servisine gönderdim. Şu an kontroldeler haber verecekler. Mesajı mı editlerim.

Aradılar azönce. RAM slotlarını ve işlemci slotlarını temizlemişler görüntü almışlar 16 GB RAM görünüyormuş şu anda video çekip CD ile göndereceklermiş ve RAM'lar anakart listesinde test edilmemiş uyumluluk listesinde yok dediler. Bundan da olabilir dediler. Bunun teyidini eklemelerini istedim. Zira Vatan Bilgisayar bunu reddetmedir hazır sistemlerimde böyle bir sorun olmazmış, alırken bunu bastıra bastıra sordum özellikle. Bakalım gelsinler yarın elime ulaşır diye tahmin ediyorum. Sistemi kurup sonuçları editlerim. Hikaye uzun anlayacağınız aldığım güne pişman oldum.

Nedir son sürüm? Bu ay çıkan son BIOS, bellek uyumluluğunu artırıyor.

Son güncellemeyi yükledikten sonra göndermiştim servise cumartesi günü kargo dağıtıma çıkmamış. Pazartesi elime ulaşır ürünler. Yoğun çalışıyorum bu aralar vakit buldukça ilgilenmeye çalışıyorum. Pazartesi alırım gece denerim sistemi. Salı günü izinliyim vatanada gideceğim ogün editleyeceğim konuyu.

BIOS ayarlarında bellek adreslemesi yanlış işlenmiş. RAM modülü birini sök BIOS tekrar maplesin. Sonra tekrar tak yeni map oluştursun. Adresleme başlangıç ve sonu doğru işaretlensin. Eop BIOS'da yanlış yere yazılıyor. BIOS güncelleme yapmanız EOP'u değiştirmez. Modüller tekrar takıldığında yeni EOP oluşturulur.

MSConfig ile oynamayın o sadece disk sanal belleğini değiştirir. Sanalı silerseniz işletim sistemleri kırılır, çalışmazlar. Bu sorun ister Windows ister Linux kullanın işletim sisteminin bir hatası değildir. Microsoft'a ya da Linux topluluklarına yazmayın onlardan kaynaklanmayan bir sorun bu.

Bellek nerede başlar nerede biter BIOS'un vazifesidir. Bellekler büyüdü ama BIOS bellek yönetim programları yeni adresleri bulmada bu günlerde yetersiz kalabiliyor. Sök çalıştır adreslesin. RAM'i hepsini tak yeni adresi ayarlasın.

Yardımcı olmaya çalışanlara teşekkür ederim. Üzerinden uzun bir süre geçti sorunumu hallettim. Olay o zamanlardaki bilgisizliğim ve acemiliğim ile bilgisayarımı Vatan’a toplatmaktı. Adamlar ne yapmış biliyor musunuz? Ben öğrendiğimde bunu o öfke ile bilgisayar kurdu oldum bu zamana kadar, bu forumdan çok faydalandım çok sordum çok öğrendim. Technopat ekibi ve topluluğu sağ olsun.

Olay trajikomik: Vatan çalışanları toplarken sen termal macunu al ( artık avucana sürüp oradan parmağıyla alıp işlemciye sürmüş olacak ki ) anakart üzerinde işlemci slotuna ve RAM slotlarına macunu bulaştır, malzemeleri bir güzel yerleştir ve PC kafayı yesin. Kasa RGB kontrolcüsünün 6 pinlik girişlerinde bile termal macun vardı. Neyse. Firma tüm macunları temizleyip göndermiş ve sorunum çözülmüştü. Artık kendimden başka kimseye bilgisayarımı dokundurtmuyorum ve sorun yaşamıyorum. Saygılar sevgiler arkadaşlar.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı