16 GB RAM, Kullanılabilir Miktar 7,95 Olarak Gözüküyor

Hepinize teşekkür ederim fakat düzelmedi tak çıkart yaptım hatta yerlerini değiştirdim yine aynı
Dediğim gibi, yanlış takılsa hiç görünmez hatta hata verir.
Windows ayarlarında paylaşımlı RAM kullanımını kontrol edin. Yeni RAM'i taktığınızda varsayılan olarak belirli bir miktar ayarlanmış olabilir.

Bir arkadaşımın tanıdığı yanlış işlemci yüklenmiş x64 kursun düzelir demişti ama 64bit diye yazıyor zaten sistem özelliklerinde

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    4,5 KB · Görüntüleme: 99
hayır kasayı servise yolladım 1aydır ellerinde ve 10 gün önce msı servis portala yollamışlar. Bugün aradım ve ram slotunda arıza var dediler ama 16gb ram okuyor nasıl olabiliyor arıza onu anlamadım ?
Arkadaşlar Anakartın işlemci pinlerinde sorun varmış servis öyle söyledi bakalım kasanın gelmesini bekliyorum düzeltildiğini söylediler bekleyip göreceğim. Kısaca Sorun anakartımdaki işlemci pinlerinden kaynaklıymış servisin dediğine göre. Hepinize ilginiz için teşekkürler.

Bunun bir ayarı var. Büyük ihtimalle senin ikinci ramin sadece birinci ram yetersiz kaldığında çalışıyor eğer bunu herhangi bir bilgisayarcıya götürüp benim görüşümü dile getirirsen halledeceğinden şüphem yok. Veya ikinci bir olasılık ise raminin bozuk olması 😀.

Çözüm arayanlar için yazıyorum konuyu hortlattığım için kusura bakmayın. Aynı sorun bende de vardı. BIOS'da 16 GB görünen, bilgisayarıma tıklayıp özellikler dediğimde 16 GB görünen RAM, kullanılabilir olarak 8 GB yazıyordu. Çözüm için, RAMleri çıkartıp uçlarını bastırmadan hafifçe silgi ile sildim daha sonra önce 1 tanesini taktım ve bilgisayarı açtım, windows açılıp masaüstü ekranına gelince tekrardan bilgisayarı kapattım ve diğer RAMi taktım sorunum çözüldü.

Geri
Yukarı