16 GB RAM Kullanılabilir Miktar 7.93 GB

O yamulan pinler düzeltirken kırılmış veyahut işlevini yitirmiş olabilir.

Geçmiş olsun. Yakınlarda aynı sorunu biri yaşamıştı forumda. Onun pinler anakarttaydı.

Elinizde bir USB bellek var ise ubuntu.com adresinden Ubuntu indirip, bilgisayarı USB ile başlatıp bir de Linux altında kaç gb göründüğüne bakar mısınız? Belki Windows yanlış görüyordur. Önce yazılımsal hata olma ihtimallerini eleyelim, sonra donanım ve pinlerle ilgili sıkıntılardan şüpheleniriz.

Elinizde bir USB bellek var ise ubuntu.com adresinden Ubuntu indirip, bilgisayarı USB ile başlatıp bir de Linux altında kaç gb göründüğüne bakar mısınız? Belki Windows yanlış görüyordur. Önce yazılımsal hata olma ihtimallerini eleyelim, sonra donanım ve pinlerle ilgili sıkıntılardan şüpheleniriz.
Bahsettiğiniz işlemi yaptım. Linux te memory bölümünde de 7.8 Gb yazıyor.
Bendeki ramler single ranked. Crucial'in sitesinde elimdeki ramlerin beraber çalisabileceğini gösteriyor. Fakat Ryzen işlemcim iki tane single ranked Rami dual olarak çalıştırmak için 2667 mhz de olmasını istiyor. Bendeki ramler 2400 mhz. Acaba sorun bundan kaynaklı olabilirmi?
Tekrar edeyim affınıza sığınarak acaba sorun bundan kaynaklı olabilirmi ben bundan şüpheleniyorum?

Konuya çok önceden yazmıştım, yine yazıyorum. Anakart soketi veya işlemci arızalı. Servise gitmesi gerekli.

Bilgisayarı açıp kontrol ettiğinde kapasitesinin yarısını ve BIOS da tam kapasite görünüyorsa ciddi problem olmadığını düşünüyorum.

Klasik olacak ama msconfig ayarlarını kontrol ettiniz mi

Çalıştır -> msconfig -> önyükleme -> gelişmiş seçenekler -> bellek üst sınırı özelliğini kapatın.

önce
sonra

Dosya Ekleri

• a1.jpg
    a1.jpg
    273,3 KB · Görüntüleme: 45
  • a2.jpg
    a2.jpg
    271,4 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı