16 GB RAM sistem anlık FPS düşmesi sorunu

LEONSCOUT

Hectopat
Daha fazla  
Sistem ilk 2 ay çok hızlı çalışıyordu son 1 aydır özellikle hissedilen bilgisayarın açılırken yahut kapanırken yavaşlaması, 16 GB RAM olmasına rağmen yaptığım işlem bir browser açık iken bir oyunda olmam ve 2 saattir bu işlemi yapıyor olmam. 14 GB RAM kullanılması çok tuhaf ve fazla değil mi? Son 1 aydır ise LOL oynarken anlık takılmalar baş gösterdi. Daha sonra 3 gündür ise FPS düşüşleri yaşıyorum. Dün işlemci fanını temizledim ekran kartını da temizlemek istedim fakat garanti kapsamına düşer diye ellemedim. Önceden ekran kartının fan hızını %80 yaptığımda bir yere çarpıyor gibi ses çıkartıyordu dün çıkartıp kurutma makinesiyle falan üstün körü bir temizleme yaptıktan sonra %100 çalıştırdım ses gayet normal gelmeye başladı acaba oldu mu falan diye oyuna girdim alt tarafı LOL yani bu sistemden önceki sistemimde bile LOL'de FPS düşüşü çok nadir yaşardım. Bu sistemle yaşamak komik ve üzücü sorunu anlayamadım. Bilgisayara çoğunuz kadar hakim değilim donanıma ve sisteme bana yol gösterebilecek var mıdır? Ve birde bilgisayarda takılı bir ön panelde bir üst tarafta birde kasanın arkasında fan olmak üzere 3 fan mevcut fakat hangisi içeri hangisi dışarı veriyor bilmiyorum. Elim ile de hissedemiyorum doğal olarak :D acaba çok mu ısınıyor ki diye buna değindim. İşlemci soğutucum yetersiz geliyor olabilir diye de düşünüyorum. 45-50 derece aralığında çalışıyor oyun ya da bir işlem ile uğraşıyorken dediğim gibi acele toplanmış ve halen eksikleri olan bir sistemin kusurlarını soruyorum. Belki normal belki değil bunu öğrenmek ona göre bir yol izlemek istedim. Nişan arifesinde olmamdan kaynaklanan hiçbir yere para ayıramıyorum. Toplarken de yine aynı sebeplerden eksiklikler oldu şu an masraf yapamıyorum. Yapamadan çözmeme yardımcı olabilecek biri varsa çok mutlu olurum. Şayet masraf yapmam gerekiyorsa da öğreneyim. Fırsatım olduğu zaman çözeyim istiyorum. Başınızı ağrıttım biraz affola herkese iyi sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanım özelliklerinize baktığımda bu tür şeylerin olmaması gerekiyor. Eğer Windows'u illegal yol ile etkinleştirdiyseniz, onun virüsü olabilir. Onun dışında donanımsal bi problem görmüyorum. 14 GB ram kullanımı ancak 2 tane GTA5 açarsanız gerçekleşebilir. Onun dışında o seviyeye ulaşmak gerçekten zor. Görev yöneticisinden en yüksek Ram'i kullanan programları seyredin ve bizi bilgilendirin. Ama %70 ihtimalle virüs diyorum. Format atarsanız, güncel bios ve driverları yüklerseniz sorun çözülecektir.

Bahsettikleriniz donanımsal bir sorunla olacak şeyler değil. Muhtemelen bir yazılım ya da virüs var kaynak kullanımını arttıran. Ram kullanımı yüksekken görev yöneticisinden hangi programların ram kullanımının yüksek olduğuna bakın. 16GB ramin 14GB'ını kullanması Windows'un güncelleme yapmasıyla bile olacak bir şey değil. Ben 4GB ram kullanıyorum sistem 1.6GB'ını kullanıyor sadece. Sorunu yazılımda arayın.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı