16 GB RAM yanına 8 GB RAM takılır mı?

daemonpineapple

Decapat
Daha fazla  
8*2 G.Skill RAM sahibiyim. Yanına 8 GB aynı model bir RAM taksam oyun performansına etkisi olur mu? Bir işe yarar mı yoksa anlamsız mı olur? Bir de 8*2 yanına bir tane daha 8*2 taksam durum değişir mi?

2x8 yetersiz geldiği zaman 4x8 yaparsan faydasını görürsün. 3x8 yapmanın pek bir anlamı yok. Bugün için gereği de yok. Oyun dışında da RAM ihtiyacın varsa 4x8 yapman iyi olur.

2x8 yetersiz geldiği zaman 4x8 yaparsan faydasını görürsün. 3x8 yapmanın pek bir anlamı yok. Bugün için gereği de yok. Oyun dışında da RAM ihtiyacın varsa 4x8 yapman iyi olur.
Hocam vallahi oyun için alacağım zaten. Performansı arttığı kadar artsın diye düşünerek.. Yetersizliğinden değil de işte fiyatlar alınabilecek durumdayken alayım dursun öylesine diye düşündüm.

Şuan için iki seçenek de gereksiz olur, oyunlar için 16 Gb ram yeterli geliyor günümüzde. (Bilmediğim 16 gb'dan fazla ram isteyen oyun olabilir.)
Ama illaki yapılacaksa 4x8 şeklinde yapılması gerekir. Bence bütçeyi başka bir şeye yatırarak performans artışı sağlayın.

Kullandığın uygulama, oyun vs 16 sınırında veya daha yüksek ram istiyorsa tabiki 4*8 yapılır. Ama 16 gb yetiyorsa size anlamsız olur, boşta bekler arta kalan bellek. Boşa masraf olur. Günümüz oyunlarında zaten 16 gb ram yeterli.

2x8 RAM'in yettiği yerde fazla RAM koymak pek bir etki sağlamaz. İlerisi için düşünüyorsan 4x8, 2x8 gibi çift kanal çalışacağı için yine performanslı olur. 3x8'de böyle değil durum.

Kullandığın uygulama, oyun vs 16 sınırında veya daha yüksek ram istiyorsa tabiki 4*8 yapılır. Ama 16 gb yetiyorsa size anlamsız olur, boşta bekler arta kalan bellek. Boşa masraf olur. Günümüz oyunlarında zaten 16 gb ram yeterli.
Sağ ol hocam.
2x8 RAM'in yettiği yerde fazla RAM koymak pek bir etki sağlamaz. İlerisi için düşünüyorsan 4x8, 2x8 gibi çift kanal çalışacağı için yine performanslı olur. 3x8'te böyle değil durum.
Eyvallah hocam.

RAM için önemli olan şey GB miktarının yetebilmesidir. 2x8 dual yapmışsın zaten yeterli RAM var. Toplamda 16 GB yetmezse yani oyun bu miktarı geçerse yeni alınabilir. Oyunun 9 GB aldığını var sayalım. Bu durumda 16, 24, 32 ve 64 benzer FPS verir, boşa masraf olur. Rust oyunu sanırım 16 GB üstüne çıkıyor. Şu an başka bildiğim yok.

RAM için önemli olan şey GB miktarının yetebilmesidir. 2x8 dual yapmışsın zaten yeterli RAM var. Toplamda 16 GB yetmezse yani oyun bu miktarı geçerse yeni alınabilir. Oyunun 9 GB aldığını var sayalım. Bu durumda 16, 24, 32 ve 64 benzer FPS verir, boşa masraf olur. Rust oyunu sanırım 16 GB üstüne çıkıyor. Şu an başka bildiğim yok.
Aslında RDR2’den sonra bunu düşündüm ben de hocam. 10 küsür yiyor o da malum. Dedim acaba biraz daha RAM işe yarar mı.

Yeni konular

Geri
Yukarı