Çözüldü 16 GB RAM'den 8 GB kullanılabilir görünüyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Eymen akmaz

Hectopat
Uzun süredir bilgisayarı açmıyordum girdim ve bununla karşılaştım RAM'lerin yerini değiştirdim ve MSConfig ön yüklemeden ayarları da yaptım fakat değişen olmadı kısa süre önce Windows 11'e geçmiştim bu arada.

resim_2021-11-13_211050.png

Çözüm
Bu sorunu ben daha önce ne yaptıysam çözemedim. RAM'lerde Sıkıntı vardır diye yeni RAM kiti aldım düzelmedi. Kaç kez format attım aynı. En son deneme yanılma yoluyla anakarttaki RAM slotlarının birisinin arızalı olduğunu anladım. 4 Tane slot olduğu için yeni anakart almama gerek kalmadı ama 2 slotlu bir anakartın varsa yeni anakart yolu gözükmüş olabilir. RAM'leri Teker teker farklı slotlarda deneyebilirsin. Benimkisi yazılımsal bir sorun değildi.
Uzun süredir bilgisayarı açmıyordum girdim ve bununla karşılaştım RAM'lerin yerini değiştirdim ve MSConfig ön yüklemeden ayarları da yaptım fakat değişen olmadı kısa süre önce Windows 11'e geçmiştim bu arada.
Aynı sorunu yaşamıştım yabancı bir forum sitesinde görmüştüm, şayet donanımsal olduğunu düşünüyorsanız RAM'leri silgi ile silin yazıyordu. İşe yaramıştı.

Bu sorunu ben daha önce ne yaptıysam çözemedim. RAM'lerde Sıkıntı vardır diye yeni RAM kiti aldım düzelmedi. Kaç kez format attım aynı. En son deneme yanılma yoluyla anakarttaki RAM slotlarının birisinin arızalı olduğunu anladım. 4 Tane slot olduğu için yeni anakart almama gerek kalmadı ama 2 slotlu bir anakartın varsa yeni anakart yolu gözükmüş olabilir. RAM'leri Teker teker farklı slotlarda deneyebilirsin. Benimkisi yazılımsal bir sorun değildi.

Çözüm
PC sıfırladınız mı? Hiç.
Bu yazılımsal donanımsal degil nereden diyeceksin altta yazıyor 2 slot boş yani RAM'leri görüyor sorun başka yerde.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar ilginiz için teşekkür ederim yöntemleri denedim sorun çözüldü. Sağ olun.

Hangi mesajla sorunu çözdünüz acaba? Sorunu çözen mesajı çözüm olarak seçebilir misiniz?

Yeni konular

Geri
Yukarı