16 Mbps düşük hız alınıyor

PrisoneR1

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
İnternet paketim 16 Mbps. Fakat hız testinde hiçbir zaman bırakın 16'yı 12'yi görmüyorum. Türk Telekom'u aradığımda modem arayüzünde hatta gelen hızın 16 olduğunu bu yüzden hiçbir sorunun olmadığını söylüyorlar. Modem arayüzündeki hat değerlerini ekte gösterdim. Hat değerimdeki hız 16383 görünüyor evet ama ben neden bu hızı alamıyorum? Bir de mesela Twitch'de yayın izleyemiyorum sürekli donuyor. VPN açtığım zaman sorunsuz izleyebiliyorum. Bu sorunların sebebi ne olabilir?

Ek Açıklama 2020-06-01 105202.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de 16 Mbps kullanıyorum. Aynı problem bende de var. Türk Telekom' u aradım sorunu anlattım. 2 3 TL gibi bir fiyat farkıyla 24 Mbps e yükselttiler fakat daha da önemlisi şuan ADSL internet kullanıyorken VDSL e geçiş yapıldı. Bu ikisi arasında da hız farkı oluyormuş. Yani özetle müşteri hizmetlerini arayıp altyapı uygunsa VDSL e geçmek istediğini, mümkünse 24 Mbps yükseltmelerini söyle. VDSL e geçişte 2 ile 15 gün arasında internetin kesilecek bunu da göz önünde bulundur.

laptop mu kullanıyorsun masaüstümü
Laptop kullanıyorum.
Ben de 16 Mbps kullanıyorum. Aynı problem bende de var. Türk Telekom' u aradım sorunu anlattım. 2 3 TL gibi bir fiyat farkıyla 24 Mbps e yükselttiler fakat daha da önemlisi şuan ADSL internet kullanıyorken VDSL e geçiş yapıldı. Bu ikisi arasında da hız farkı oluyormuş. Yani özetle müşteri hizmetlerini arayıp altyapı uygunsa VDSL e geçmek istediğini, mümkünse 24 Mbps yükseltmelerini söyle. VDSL e geçişte 2 ile 15 gün arasında internetin kesilecek bunu da göz önünde bulundur.
Maalesef. Altyapı uygun değil daha fazla hız veremiyorlarmış. İşin tuhafı Turkcell superonline kullanan kişide hiçbir sorun yok 16 mbps paketini sonuna kadar kullanabiliyor. Ben 8 9 mb alıyorum hız testinde en fazla. Port değişikliği yapıldı,ev için hat kablosu değiştirildi. Yine aynı yine aynı

Laptop kullanıyorum.

Maalesef. Altyapı uygun değil daha fazla hız veremiyorlarmış. İşin tuhafı Turkcell superonline kullanan kişide hiçbir sorun yok 16 mbps paketini sonuna kadar kullanabiliyor. Ben 8 9 mb alıyorum hız testinde en fazla. Port değişikliği yapıldı,ev için hat kablosu değiştirildi. Yine aynı yine aynı
Super Online ı arayıp onlara geçmek istediğini, sözleşme konusunda yardımcı olup olamayacaklarını sorabilirsin

Ben de 16 Mbps kullanıyorum. Aynı problem bende de var. Türk Telekom'u aradım sorunu anlattım. 2 3 TL gibi bir fiyat farkıyla 24 Mbps'e yükselttiler fakat daha da önemlisi şu an ADSL internet kullanıyorken VDSL'e geçiş yapıldı. Bu ikisi arasında da hız farkı oluyormuş. Yani özetle müşteri hizmetlerini arayıp altyapı uygunsa VDSL'e geçmek istediğini, mümkünse 24 Mbps yükseltmelerini söyle. VDSL'e geçişte 2 ile 15 gün arasında internetin kesilecek bunu da göz önünde bulundur.

ADSL kullanmayın kullandırtmayın VDSL neredeyse fiber e yakınken ADSL-VDSL farkı çok yüksek hissedilir düzeyde şöyle ki 16mps VDSL- 24Mbps ADSL'den daha hızlı ve daha pingsiz.

ADSL kullanmayın kullandırtmayın VDSL neredeyse fiber e yakınken ADSL-VDSL farkı çok yüksek hissedilir düzeyde şöyle ki 16mps VDSL- 24Mbps ADSL'den daha hızlı ve daha pingsiz.
2 ayrı evde kalıyorum. Birinde 24 Mbps VDSL var. Wi-fi üzerinden 8 kişi bağlanıyor. Karşı komşu da kendi modemine kablo çekip kullanıyor (ortak yani). Ona rağmen hız veya ping sıkıntısı yok. Diğer evde ise 16 Mbps ADSL var. Wi-fi üzerinden sadece 3 kişi bağlanıyor 1 de PC var. Bir kişi Netflix e girdiği an oyunlarda ping 700 lere uçuyor :)

ethernet bağlayıp dene bide
O şekildede test yaptım sonuc aynı
Bana ilk başta modemimde sorun olduğunu ve adsl modem almamı söyledi Turk Telekom bende aldım, geri iade işlemi de yapamam. Şimdi tekrar vdsl modem mi almam gerekiyor yani?
2 ayrı evde kalıyorum. Birinde 24 Mbps VDSL var. Wi-fi üzerinden 8 kişi bağlanıyor. Karşı komşu da kendi modemine kablo çekip kullanıyor (ortak yani). Ona rağmen hız veya ping sıkıntısı yok. Diğer evde ise 16 Mbps ADSL var. Wi-fi üzerinden sadece 3 kişi bağlanıyor 1 de PC var. Bir kişi Netflix e girdiği an oyunlarda ping 700 lere uçuyor :)
Herhangi bir ping problemi yaşamıyorum. Sadece download, upload yavaş

ADSL/VDSL farkı nedir?
ADSL ve VDSL teknolojilerinde veri indirme ve yükleme hızları farklıdır. ADSL teknolojisinde santrale olan uzaklığınıza göre 16 Mbps’e kadar (biz kendi altyapımızda altyapı şartları uygunsa 24 Mbps’e kadar hız verilir) download (veri indirme) hızı, 1 Mbps’e kadar da upload (veri yükleme hızı) alabilirsiniz.

Biz 50 Mbps ve üzerinde download hızı alan aktif altyapımızdaki müşterilerimize altyapılarının desteklediği maksimum hızda upload hızı sağlıyoruz. Örneğin 100 Mbps'e kadar download hızı alan bir müşterimiz eğer santrale olan mesafesi ve bakır kablo altyapısı uygunsa 55 Mbps'e kadar upload hızı görebiliyor. Ancak burada dediğimiz gibi santrale olan mesafe ve bakır tesisatın kalitesi önemli.
VAE modeliyle 35-50-75 ve 100 Mbps'e kadar download hızı alan eski müşterilerimiz var. Bu müşterilerimizden 35 Mbps'e kadar download hızı alanlar 3 Mbps, 50-75 ve 100 Mbps'e kadar download hızı alanlar ise 4 Mbps'e kadar upload hızı alabiliyor. Ancak yeni müşterilerimiz eğer VAE bölgelerinde ise şu an 35 Mbps'e kadar download ve 3 Mbps'e kadar upload hızı sağlıyoruz.

ADSL (asymmetric digital subscriber line), bir çeşit DSL bağlantısıdır. Bu teknolojide internet bağlantısı standart bakır telefon kabloları tarafından sağlanır. Veri, ses trafiğinin kullanmadığı frekanslar üzerinden gönderilir. Bu teknolojinin avantajı mevcut telefon altyapısının kullanılması ve yeni altyapı yatırımı yapılmasına ihtiyaç duyulmamasıdır. ADSL’de teorik olarak 24 Mbps’e kadar download hızı verilebilir ancak upload hızı çok daha limitlidir. Alınabilecek maksimum hız altyapının ve ev içi tesisatın kalitesine, santrale olan uzaklığa ve hat gürültü oranına göre değişkenlik gösterir. ADSL2+ teknolojisi ise daha yeni bir DSL teknolojisidir ve santrale iki kilometre mesafede olan bölgelerde daha yüksek hızlar alınmasına olanak sağlar.

VDSL ise (Very-High-bitrate digital subscriber line), ADSL’den çok daha yüksek hızlara (5 kat daha fazla download ve 10 kat daha fazla upload) olanak verir. Sinyalin güçlü olarak aktarılabildiği noktalarda 100 Mbps’e kadar hıza ulaşılabilir. VDSL teknolojisi bakır telefon hatlarını çok daha verimli şekilde kullanır, ancak bu verim çok daha kısa mesafelerde mümkündür. Kısa mesafeler daha az bozulma ve daha çok güvenilir bağlantı demektir. Ayrıca, altyapının ve iç tesisatın kalitesi de VDSL verimliliğini etkiler.

Türk.net in yaptığı fark açıklaması bu bir de sen oku farkı göreceksin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı