16 yaşında boy uzamaya devam eder mi?

Resq

Femtopat
Daha fazla  
16 yaşıma yeni girdim 4 ay falan oldu. Babam 1.68 annem 1.70 ben 171 abim 180 epifz plağım kapanmismi anlamadim sizce daha uzar miyim? Kendimi yaşıtlarıma göre kısa hissediyorum röntgen 2023 11. ayda çekilmiş.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-06-13-02-01-14-453_com.mi.globalbrowser-edit.jpg
    Screenshot_2024-06-13-02-01-14-453_com.mi.globalbrowser-edit.jpg
    87,8 KB · Görüntüleme: 102
Spor yapıp düzenli uyuman gerek. Yüzmeni tavsiye ederim. Havuza git bir spor kulubüne git. Hoca çalıştırsın seni. Yüzme bilmiyorsanda öğrenmiş olursun. Biliyorsanda farklı stiller öğrenirsin. 20 yaşına kadar zamanın var.

16 yaşıma yeni girdim 4 ay falan oldu. Babam 1.68 annem 1.70 ben 171 abim 180 epifz plağım kapanmismi anlamadim sizce daha uzar miyim? Kendimi yaşıtlarıma göre kısa hissediyorum röntgen 2023 11. ayda çekilmiş.

Benim bildiğim 20'li yaşlara kadar uzamaya devam ediyoruz ancak büyük ihtimal ailedeki en uzun kişi kadar uzayabilirsin sadece he tabii istisnalar mevcut mesela benim babam 2 metre, abim ilginç şekilde 210, bende 2 metreyim, yani ailenden uzun olma olasılığında var ama daha çok uzamak istiyorsan spora başlayabilirsin.

Hocam spor falan kayda değer bir etki göstermez maalesef. Boy büyük oranda genetiktir ama bu demek değil ki kısa kalacaksınız. Soyunuzdan birinde uzun boy genetiği varsa o bile etkileyebiliyor bazen.

Hocam spor falan kayda değer bir etki göstermez maalesef. Boy büyük oranda genetiktir ama bu demek değil ki kısa kalacaksınız. Soyunuzdan birinde uzun boy genetiği varsa o bile etkileyebiliyor bazen.

Genetik faktörlerin boy üzerinde belirleyici olduğu doğru ancak sporun boy uzunluğu üzerindeki etkisi hakkında da bazı araştırmalar bulunmaktadır. Özellikle düzenli egzersiz yapmanın, kemiklerin ve kasların gelişimini destekleyerek boy uzunluğunu etkileyebileceği görülmektedir. Spor yapmak, genetik potansiyelin maksimum düzeyde kullanılmasına yardımcı olabilir ve kemik yoğunluğunu artırarak, boy uzunluğu üzerinde olumlu etkiler yaratabilir.

Ayrıca, beslenme alışkanlıkları da büyüme ve gelişmeyi etkileyen önemli bir faktördür. Dengeli ve sağlıklı bir beslenme programı, genetik potansiyelinizin en iyi şekilde kullanılmasına yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, spor ve sağlıklı yaşam tarzı faktörleri, genetik özelliklerinizle birlikte boy uzunluğunuz üzerindeki etkileri üzerine düşünülmelidir. Her bireyin genetik potansiyeli farklı olsa da, sağlıklı yaşam tercihleri genellikle olumlu sonuçlar doğurabilir.

Benim bildiğim 20'li yaşlara kadar uzamaya devam ediyoruz ancak büyük ihtimal ailedeki en uzun kişi kadar uzayabilirsin sadece he tabii istisnalar mevcut mesela benim babam 2 metre, abim ilginç şekilde 210, bende 2 metreyim, yani ailenden uzun olma olasılığında var ama daha çok uzamak istiyorsan spora başlayabilirsin.

Ciddi misin?😀

Epifiz plakların açık, boyun uzayacak ama ne kadar uzar tam kestiremiyorum.

Epifiz plakların açık, boyun uzayacak ama ne kadar uzar tam kestiremiyorum.
bacak boyum iyi ama bacagima gore govde. kısa 1.85 adamla yanyana durunca bacaklarimiz ayni ama govdesi uzun baskete basladim duzenli oynuyorum gunde 1 litre süt iciyorum bide barfikse asılmaya baslicam uzayabilcrgim maksimum boya ulasiyim en azindan

Valla ben 16 yaşında 1.70 dim şu an 1.82 oldum(19 olacağım) babam 1.91 akrabalarım da uzun ben kısa kaldım biraz. Uzamayı destekleyebilirsin o da 2 3 cm anca fark ettirir belki de ettirmez.

Geri
Yukarı