16 yaşında freelancer çalışmak yasal mı?

Alakası yok hocam. Zaten internetten para kazanıp vergi borcu ödeyenler sizin mantığınızla hareket ettiği için vergi borcu ödüyorlar.
Hocam o zaman şöyle söyleyim. Biraz uzak bir örnek olacak ama. +18 link kısaltıp ayda yüzlerce lira para kazananlar var. Öncelikle +18 içerik paylaşmak Türkiye de yasak. Bir de bu işten devletin haberi olmadan kazanç sağlamak direkt yasak. Birde kazandıkları paraların vergilerini de vermiyorlar. Sen hiç bu zamana kadar +18 link kısaltıp para kazanan birinin ceza yediğini duydun mu hocam ben duymadım

@Berkay Davas hocam siz daha önce 18 yaşının altındayken çalıştığınızı söylemiştiniz nasıl çalıştınız? Bir de sizden görüş almak isterim.

Hocam o zaman şöyle söyleyim. Biraz uzak bir örnek olacak ama. +18 link kısaltıp ayda yüzlerce lira para kazananlar var. Öncelikle +18 içerik paylaşmak Türkiye de yasak. Bir de bu işten devletin haberi olmadan kazanç sağlamak direkt yasak. Bir de kazandıkları paraların vergilerini de vermiyorlar. Sen hiç bu zamana kadar +18 link kısaltıp para kazanan birinin ceza yediğini duydun mu hocam ben duymadım.

Hocam ben direk freelancer sitelerde ilan vereceğim için biraz endişeliyim fark etmesi kolay olacaktır. İyice araştırmam gerekiyor sanırım. Eğer yasal değilse iş açılmasın başımıza ama bir yandan da artık biraz gelir elde etmek istiyorum.

Hocam o zaman şöyle söyleyim. Biraz uzak bir örnek olacak ama. +18 link kısaltıp ayda yüzlerce lira para kazananlar var. Öncelikle +18 içerik paylaşmak Türkiye de yasak. Bir de bu işten devletin haberi olmadan kazanç sağlamak direkt yasak. Birde kazandıkları paraların vergilerini de vermiyorlar. Sen hiç bu zamana kadar +18 link kısaltıp para kazanan birinin ceza yediğini duydun mu hocam ben duymadım
Arkadaş +18 link paylaşarak para kazanmayacak.

@Berkay Davas hocam siz daha önce 18 yaşının altındayken çalıştığınızı söylemiştiniz nasıl çalıştınız? Bir de sizden görüş almak isterim.

Hocam ben direk freelancer sitelerde ilan vereceğim için biraz endişeliyim fark etmesi kolay olacaktır. İyice araştırmam gerekiyor sanırım. Eğer yasal değilse iş açılmasın başımıza ama bir yandan da artık biraz gelir elde etmek istiyorum.
Hocam aklınız çokta karışıksa. Hafta içi müsait bir gün bulunduğunuz il veya ilçede vergi dairesine gidip sorabilirsiniz. Ordaki görevliler size daha çok yardımcı olurlar. Baktınız onlarda yardımcı olmadı. CİMER üzerinden direkt bakanlığa yazarak. Konuyu detaylıca anlatıp yardım da alabilirsiniz.

Hocam aklınız çokta karışıksa. Hafta içi müsait bir gün bulunduğunuz il veya ilçede vergi dairesine gidip sorabilirsiniz. Ordaki görevliler size daha çok yardımcı olurlar. Baktınız onlarda yardımcı olmadı. CİMER üzerinden direkt bakanlığa yazarak. Konuyu detaylıca anlatıp yardım da alabilirsiniz.
Kesinlikle en doğrusu o olur.

Hocam aklınız çok da karışıksa. Hafta içi müsait bir gün bulunduğunuz il veya ilçede vergi dairesine gidip sorabilirsiniz. Oradaki görevliler size daha çok yardımcı olurlar. Baktınız onlarda yardımcı olmadı. Cimer üzerinden direkt bakanlığa yazarak. Konuyu detaylıca anlatıp yardım da alabilirsiniz.

Aklıma gelmemişti çok teşekkür ederim hocam. Şimdi bir Cimer'e yazayım bakalım ne diyecekler.

Arkadaş +18 link paylaşarak para kazanmayacak.
Hocam bu ülkede o kadar çok saçma vergi sistemleri var ki. Örneğin sosyal medyada yapılan çekilişlerde. 141,2TL ve üstü (2020 yılı için) bir ürün varsa Milli Piyango İdaresi'nden izin alınması ve vergisinin verilmesi gerekiyor. +18 link kısaltma örneğini de işin tuhaf yanı diye örnek olsun diye verdim. Bu ülkede internetten 100-200 lira gibi ufak paralar kazanırken ansızın vergiye tabi olmak. Körün attığı taş gibi bir şey. Kimin kafasına geleceği belli olmaz. Ama ben baştan söyleyim vergiye tabi olup aylık sigorta ödeyeceğin için en az ayda 900tl filan kazanman lazım hocam. Üstü sana kalır. Türkiye'de 1000tl ye kadar kazanılan paralar için vergi olayı çok tuhaf. Acilen el atılması gereken konulardan.

Ayda 1000 liradan fazla kazanmam. Her ayda bu kadar kazanmam. Ortalama 300-400 lira kazanırım diyorsan. Devletin seni keşfetmesi 300-400 yılı bulur. Ayda en az şöyle 4-5 bin TL kazanacaksın ki devlet bu para nerden geliyor diye hesap soracak. Yoksa aylık IBAN a 200-500tl gelmiş kimse dönüp bakmıyor. Şuan borsa vergiye dahil. Yani bitcoin borsalarıda vergiye dahil. Yabancı sitelerden oynayanlar vergi veriyor mu sanıyorsun.

Ha freelencer işini meslek edineceğim ben diyorsan. Ayda 4-5 bin TL kazanacağım diyorsan. Vergisini ister devlet. Lakin öyle 100-200-500-600tl aylık kazançlarına dönüp bakmaz bile. Lakin yinede az da olsa bir risk var.
Hocam borsada vergi yok diye biliyorum ama bu arada kripto paradan bahsediyorum.

@Davas hocam siz daha önce 18 yaşının altındayken çalıştığınızı söylemiştiniz nasıl çalıştınız? Bir de sizden görüş almak isterim.
Yasal açıdan bir sıkıntı olmayacaktır. Fatura kesmeyeceksin, herhangi bir kağıt imzalamayacaksın. Bu yüzden bir sıkıntı olmaz.

Ben kendimi yeterince geliştirdiğimi düşündüğümde, Wordpress blog siteleri yapmaya başlamıştım. Çok para kazanamıyordum ama 18 yaş altında olan biri ve o dönem için yeterliydi. Asıl başlamam lise zamanında oldu. 18 yaş altında ciddiye alınmak biraz zor oluyor ama başarılı işler çıkartabilirsen piyasada yerin olabilir.

Belirtmek isterim ki 18 yaşını geçmemiş ve belirli bir kafa olgunluğunda olmayan kişiler için bu şekilde para kazanmak kolay değil, çaba sarf etmen gerek. Vazgeçmemek önemli, devam etmeyi bilmek bilgi birikiminden daha önemli. Çalışmaya her zaman devam etmen gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı